
Bemutatták a Gyulafehérvári Caritas Budvár utcai Közösségi Központját
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Mindenki mindenkiért elnevezésű, EGT Alapokból finanszírozott projektet 2021. február 23-án mutatták be, a hétfői sajtóeseményen az összesen 26 hónapos projekt eddigi megvalósításait ismertették. Ugyanakkor felavatták a felújított és szolgáltatásaiban kibővült székelyudvarhelyi Budvár utcai Közösségi Központot, valamint bemutatták a további teendőket és terveket.
2022. február 22., 18:262022. február 22., 18:26
2022. február 22., 19:162022. február 22., 19:16
„Székelyudvarhely szociálisan érzékeny város, nyitottság és befogadás jellemzi, ilyen környezetben a Caritasnak küldetése van” – mondta a sajtótájékoztatón Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet ágazati igazgatója.
Mint ismertette, 2013 szeptemberében kezdte el a munkáját a székelyudvarhelyi Caritas, a most futó projekt azonban nem a végcél, hiszen tovább fognak dolgozni azon, hogy élhető jövője legyen a nehéz, hátrányos helyzetben élőknek. A projekt maga integrált megközelítést hoz a felzárkóztatásban: oktatási-nevelési programokkal kezdtek 2013-ban, mostanra ennek már egészségügyi komponense is van, hiszen háziorvosi rendelő indul, mosási lehetőség van, gyermek- és felnőttfoglalkoztatás, kompetenciafelmérés zajlik a felnőtt korosztálynak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az épületnek története van, amely már 2013 előtt elkezdődött – mondta felszólalásában Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere. „Ebben a történetben sok szereplő van, akiket a közös hivatástudat köt össze, és akik nap mint nap bizonyítják, hogy képesek kreatív megoldásokkal előbbre vinni a feladatot, amit vállaltak. A megvalósítás intézményi együttműködés révén jöhetett létre” – emelte ki az alpolgármester, aki hozzátette, a városvezetés ugyan megörökölte ezt a projektet, de megvalósításához nagy örömmel járult hozzá.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A projekt nemcsak a Budvár negyedben lakó roma közösséget érinti, hanem a város mind a négy hátrányos zónáját, mondta Bodó Csilla szociálpedagógus, a Mindenki Mindenkiért integrált projekt szakmai csapatának koordinátora. Óvodai tevékenységeket indítottak, amelyekbe két napközi is becsatlakozott, ahol egy-egy hetes napközi tábort is sikerült megvalósítani. Mint elmondta,
Ami a felnőtteket illeti, nekik az analfabetizmus és a munkahelyszerzés jelenti a legnagyobb gondot, mondta továbbá Bodó Csilla; erre megoldásként a Caritas egy kompetenciafejlesztő programot indított. További része a projektnek egy mosodai program is: két mosó- és két szárítógép van a Budvár negyedi épületben, amelyet a közösség használhat, hiszen sok lakásban nincs vezetékes víz.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A jövőre nézve Vass Orsolya, a Caritas Udvarhelyszék projektfelelőse elmondta, a napközis és iskolás programok folytatódnak, márciustól indul a korai fejlesztő program, valamint elindul a háziorvosi rendelő is. Mindemellett tavasszal egy kétszer tíz napos, kampány jellegű egészségfelmérő programra is sor kerül, ennek kiegészítéseként pedig időszakos egészségügyi biztosítást is tudnak majd nyújtani azoknak, akiknél a szűréskor különféle betegségeket állapítanak meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!