
Bemutatták a Gyulafehérvári Caritas Budvár utcai Közösségi Központját
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Mindenki mindenkiért elnevezésű, EGT Alapokból finanszírozott projektet 2021. február 23-án mutatták be, a hétfői sajtóeseményen az összesen 26 hónapos projekt eddigi megvalósításait ismertették. Ugyanakkor felavatták a felújított és szolgáltatásaiban kibővült székelyudvarhelyi Budvár utcai Közösségi Központot, valamint bemutatták a további teendőket és terveket.
2022. február 22., 18:262022. február 22., 18:26
2022. február 22., 19:162022. február 22., 19:16
„Székelyudvarhely szociálisan érzékeny város, nyitottság és befogadás jellemzi, ilyen környezetben a Caritasnak küldetése van” – mondta a sajtótájékoztatón Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet ágazati igazgatója.
Mint ismertette, 2013 szeptemberében kezdte el a munkáját a székelyudvarhelyi Caritas, a most futó projekt azonban nem a végcél, hiszen tovább fognak dolgozni azon, hogy élhető jövője legyen a nehéz, hátrányos helyzetben élőknek. A projekt maga integrált megközelítést hoz a felzárkóztatásban: oktatási-nevelési programokkal kezdtek 2013-ban, mostanra ennek már egészségügyi komponense is van, hiszen háziorvosi rendelő indul, mosási lehetőség van, gyermek- és felnőttfoglalkoztatás, kompetenciafelmérés zajlik a felnőtt korosztálynak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az épületnek története van, amely már 2013 előtt elkezdődött – mondta felszólalásában Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere. „Ebben a történetben sok szereplő van, akiket a közös hivatástudat köt össze, és akik nap mint nap bizonyítják, hogy képesek kreatív megoldásokkal előbbre vinni a feladatot, amit vállaltak. A megvalósítás intézményi együttműködés révén jöhetett létre” – emelte ki az alpolgármester, aki hozzátette, a városvezetés ugyan megörökölte ezt a projektet, de megvalósításához nagy örömmel járult hozzá.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A projekt nemcsak a Budvár negyedben lakó roma közösséget érinti, hanem a város mind a négy hátrányos zónáját, mondta Bodó Csilla szociálpedagógus, a Mindenki Mindenkiért integrált projekt szakmai csapatának koordinátora. Óvodai tevékenységeket indítottak, amelyekbe két napközi is becsatlakozott, ahol egy-egy hetes napközi tábort is sikerült megvalósítani. Mint elmondta,
Ami a felnőtteket illeti, nekik az analfabetizmus és a munkahelyszerzés jelenti a legnagyobb gondot, mondta továbbá Bodó Csilla; erre megoldásként a Caritas egy kompetenciafejlesztő programot indított. További része a projektnek egy mosodai program is: két mosó- és két szárítógép van a Budvár negyedi épületben, amelyet a közösség használhat, hiszen sok lakásban nincs vezetékes víz.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A jövőre nézve Vass Orsolya, a Caritas Udvarhelyszék projektfelelőse elmondta, a napközis és iskolás programok folytatódnak, márciustól indul a korai fejlesztő program, valamint elindul a háziorvosi rendelő is. Mindemellett tavasszal egy kétszer tíz napos, kampány jellegű egészségfelmérő programra is sor kerül, ennek kiegészítéseként pedig időszakos egészségügyi biztosítást is tudnak majd nyújtani azoknak, akiknél a szűréskor különféle betegségeket állapítanak meg.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!