A kifogásolt zászlók a csíkszeredai városháza homlokzatán. Elhúzódó ügy
Fotó: Gecse Noémi
Továbbra is maradhatnak a székely és városzászlók a csíkszeredai városháza homlokzatán, mert elmaradt az eltávolításukról rendelkező jogerős bírói ítélet végrehajtása ellen benyújtott óvás tárgyalása.
2017. szeptember 14., 15:302017. szeptember 14., 15:30
Miután az ítélet végrehajtását a Hargita Megyei Törvényszék júliusban ideiglenesen felfüggesztette, szerdán tárgyalták volna azt az óvást, amelyet Csíkszereda polgármestere nyújtott be azzal a céllal, hogy megakadályozza a székely- és városzászló eltávolítását a városháza homlokzatáról. A tárgyalás viszont elmaradt, mert a kijelölt bíró tartózkodásának elfogadását kérte a törvényszék elnökétől. „A kinevezett bírói tanács tartózkodott az ügy megoldásától, emiatt fogunk kapni egy új idézést, és egy másik bírói tanácshoz kerülhet az ügy.
– közölte kérdésünkre Májai László. A perben a várost képviselő csíkszeredai ügyvéd hozzátette, abban az esetben jelölnek ki másik bírót, ha a tartózkodásra vonatkozó kérést a törvényszék elnöke elfogadja.
Az óvásban többek között azt kifogásolja a megyeszékhely polgármestere, hogy ha a zászlók eltávolításáért indított pert államigazgatási eljárás keretében indították, nem lehet a polgári perrendtartás szerint kérni a végrehajtást, a felszólítás ugyanis erre hivatkozik. Azt is felhozták, hogy a székely zászlónak nincs jogi besorolása Romániában, a periratban pedig az szerepel, hogy „îndepărtarea steagului secuiesc” – a székely zászló eltávolítása –, román nyelven viszont a steag és a drapel két külön fogalom, utóbbi jelenti egy ország zászlaját. Májai László ügyvéd korábban leszögezte,
– azaz a bíróság hozzáadott a törvényhez, viszont ezt nem teheti meg, csak a törvényhozó.
A városháza homlokzatára kitűzött zászlók levételére egy marosvásárhelyi végrehajtói iroda szólította fel a polgármestert, miután a Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) megnyerte az e célból indított pert a Marosvásárhelyi Ítélőtábla jogerős ítélete nyomán. Az óvást a Csíkszeredai Bíróságra nyújtották be júniusban, de ott nem hoztak döntést, hanem úgy ítélték meg, hogy a bíróság nem illetékes ennek elbírálására, és az ügyet a Hargita Megyei Törvényszéknek adták át.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!