Sokaknak a nyári szezonon múlik a túlélésük, de egyelőre csak a bizonytalannal kell beérniük
Fotó: Pixabay
Újabb érvágás a vendéglátásban dolgozóknak a kijárási korlátozás meghosszabbítása, de az iparág már egy éve „vérzik”, ez már csak csepp a tengerben. A legnagyobb probléma a bizonytalanság, hogy nem tudni: a tavalyról idénre halasztott vagy közben megtett foglalásoknak eleget tudnak-e tenni.
2021. március 12., 22:302021. március 12., 22:30
Március 14-étől, a koronavírus terjedésének megfékezésére már tavaly bevezetett vészhelyzet újabb meghosszabbításával egy órával korábban lép érvénybe az éjszakai kijárási tilalom, a vendéglátásban dolgozóknak ez azt jelenti, hogy legkésőbb fél tízkor be kell zárniuk az egységeiket ahhoz, hogy a személyzet is időben hazaérjen – de mindezek ellenére nem ez az egy óra a legnagyobb probléma, hangsúlyozta Lázár László.
A Székelyhon által megkeresett gyergyószentmiklósi panziótulajdonos a helybéli vendéglátósokat és szállásadókat tömörítő szakmai csoport vezetője is: szerinte a térségbeli vállalkozások számára a legnagyobb kihívás a bizonytalanság.
– fejette ki a szakember. A turizmusban és vendéglátásban dolgozóknak viszont az idei szezon a mentsvára: tavaly nyáron ugyan sokakat mentett meg a csődtől a belföldi turizmus fellendülése, az őszi-téli időszak bevételhiányát ellenben tavasztól kellene pótolniuk a vállalkozásoknak ahhoz, hogy túléljenek. „Egyelőre sajnos úgy néz ki, hogy enyhítés helyett további szigorítások lesznek. Mást nem tehetünk, reménykedünk, hogy át tudjuk vészelni ezt az időszakot” – tette hozzá a vállalkozó.
Rávilágított ugyanakkor:
„Az emberek nem fogják még egy évet halasztani a terveiket. Aki akarja, az úgyis megtartja az eseményt ott, ahol azt nem ellenőrizhetik, ahol nem kell betartani a higiénés és távolságtartási szabályokat. Veszítenek így a vendéglátósok és nő a fertőzések száma is” – mondta ki a nyílt titkot Lázár László.
Sokan már eleve tíz órakor zártak, így az újabb szigorítás kevésbé érinti őket. A székelyudvarhelyi Schwartz Bisztróban hétfőtől korábbra teszik az utolsó rendelés felvételének idejét, azért, hogy a vendégek nyugodtan elfogyaszthassák a fogásokat és időben haza is érjenek. „Eddig is tízkor zártunk, most valamivel korábbra, fél kilencről nyolc órára hozzuk elő az utolsó rendelést” – fejtette ki Péter Szabolcs, a lokál ügyvezetője. A vállalkozás vezetője egyébként úgy véli,
„Ha mindez párosul azzal, hogy beltérben akár 30 akár 50 százalékos nyitást engedélyeznek, akkor gyakorlatilag nem érzékelnénk számottevő hatást, mivel igazából már induláskor úgy terveztük a működésünket, hogy egyszerre sose töltsük meg a tér több mint 60 százalékát, inkább a nálunk eltöltött időt korlátozzuk, hogy többször is megfordulhasson egy asztal” – avatott be a stratégiába az üzletvezető.
Az egy órával megrövidített nyitvatartás most főként a kocsmákat és bárokat érinti, a szállásadók és éttermek zöménél nem számottevő a korlátozás, magyarázta Tódor Etelka. A csíkszeredai Hunguest Fenyő Hotel vezetője szerint mindezek mellett a rendezvényszervezéssel is foglalkozó vendéglátók lesznek a legnagyobb bajban idén is: rengeteg a foglalás az április végén kezdődő szezonra, de garancia nincsen semmire. „Nagyon sokan a tavalyról idénre tették át a foglalásukat, péntek-szombat-vasárnapra is tele vagyunk.
– osztotta meg a szálloda vezetője.
A térség egyik legnagyobb hoteljénél nem voltak leépítések, hiszen – amennyiben valóban lesz lehetőség rendezvényeket megtartani –, akkor szükség lesz a teljes, szakképzett és tapasztalt személyzetre. „Tíz-húsz éves találkozókat halasztottak tavalyról idén nyárra, de sajnos ezúttal sem tudunk biztosabbat mondani a vendégeknek. Aki körültekintőbb volt, az már eleve 2022-re tervezte az esküvőjét. Reméljük, akkor már nem lesz ennyire kérdéses minden” – summázott a szálloda vezetője.
Azért tartottuk fontosnak e téma körüljárását, mert az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) javaslatára március 14-étől újabb 30 napra hosszabbítják meg a vészhelyzetet az országban, az előző időszakhoz képest a legfontosabb változás, hogy az éjjeli kijárási tilalom nem 23, hanem 22 órakor kezdődik.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!