
Idén hozzálátnak a Csíkszerdai Városi Művelődési Ház felújításának
Fotó: Pinti Attila
Nem mindennapi időszakra kell készülnie a Csíki Játékszín és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes munkaközösségének: a két kulturális intézménynek helyet adó csíkszeredai Városi Művelődési Házat hamarosan felújítják. A következő évadokat már ennek tükrében tervezik.
2024. február 25., 14:442024. február 25., 14:44
2024. február 26., 08:362024. február 26., 08:36
Tapasztalatszerzés céljából érdemes kapcsolatba lépnie a két csíkszeredai intézmény vezetőjének a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház munkatársaival, ugyanis a gyergyói társulatnak helyet adó művelődési házat épp újítják, ezért nekik két éve az egykori gyergyószentmiklósi öntöde irodaépülete az átmeneti otthonuk.
Ezért előreláthatóan az elkövetkezendő két évad programja az eddigiekhez képest formabontó lesz: ebben az évadban, ami júniusig tart, még hátra van az Utazás a koponyám körül nagyszínpadi produkció, továbbá az Unscene kulturális fesztivál és a színház 25. évfordulójának megünneplése, ami 1-2, legjobb esetben 3 napos eseménysorozat lesz. A felújítások miatt az elkövetkezendő évadok sokkal több kiszállásból és miniévadokból fognak állni. A betervezett előadásaink valószínűleg sokkal mozgathatóbbak lesznek” – nyilatkozta megkeresésünkre Veress Albert, a Csíki Játékszín igazgatója.
Korábban egyébként már írtunk arról, hogy az Országos Helyreállítási Program (PNRR) keretében
A tervek szerint teljes belső szellőztető- és tűzvédelmi rendszert építenek ki, továbbá napelemeket szerelnek fel, valamint teljes hőszigetelést kap az épület.

Elfogadták a csíkszeredai Városi Művelődési Ház épületének felújítására vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányt, illetve idősotthon számára vásárolnának két telket Erdőalján – többek között erről döntöttek az önkormányzati képviselők pénteken.
Ugyanakkor a belső tereket is részlegesen átalakítják.
Veress Albert színházigazgatót a Csíki Játékszín idei költségvetéséről is kérdeztük; a színház fenntartója egyébként Csíkszereda önkormányzata.
Itt jegyzem meg, hogy három éve iktatták törvénybe, hogy a jövedelemadó két százaléka a helyi és megyei önkormányzatok által működtetett színházak, bábszínházak, operák és filharmóniák fenntartását fogja szolgálni. Azóta a Csíki Játékszín költségvetése úgy alakul, hogy év elején nagyjából csak az első fél évre tervezzük meg a költségvetést, mert a 2 százalékból érkező pénzek sorsa augusztus környékén dől el. A polgármesteri hivatal csak ezt követően lát rá arra, hogy mennyivel kell kipótolnia ezt az összeget, ahhoz, hogy meglegyen a teljes évi költségvetésünk” – magyarázta az igazgató.
A költségek legnagyobb részét egyébként a béralap teszi ki: ez a teljes büdzsé 70–80 százalékát jelenti. A további 20–30 százalékot a színház fenntartására és a projektekre fordítják.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!