Fotó: Erdély Bálint Előd
A diákok közötti bántalmazások visszaszorítása volt a hét témája több középiskolai osztályban: az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács (UIET) LélekNaplóm elnevezésű kezdeményezése révén tizenöt osztály kapcsolódott be a projektbe Székelyudvarhelyen május első hetén. A fiatalok szakemberek vezetésével szembesültek a zaklatás súlyosságával és a segítségkérés fontosságával.
2022. május 07., 09:242022. május 07., 09:24
Összesen tizenöt udvarhelyszéki középiskolás osztály vett részt az UIET által megszervezett LélekNaplóm elnevezésű érzékenyítő workshopon, ahol az iskolai zaklatásról, a bántalmazásról és azok kezeléséről beszélgettek szakemberek május 2–6. között Székelyudvarhelyen, a Bocskai István Közösségi Házban.
Egy-egy foglalkozás körülbelül két órán át tartott, ahol bemutatkozással, ráhangolódással indítottak, majd egy osztályteremben játszódó filmjelenetet vetítettek le a diákoknak, amely a fiatalok között történő zaklatást mutatja be. A szakemberek elméleti fogalmakkal is megismertették a fiatalokat, emellett csoportos és páros feladatokban a filmrészlet szereplőinek szemszögét vizsgálták meg, végül a diákok közösen találtak ki megoldást a probléma megfékezésére.
A program kapcsán Majlát Erika iskolapszichológus úgy vélekedett, a felhívás, a gondolatébresztés és a tájékoztatás elengedhetetlen a diákok körében.
– tette hozzá a szakember.
Összességében pozitív visszajelzés érkezett a résztvevők felől, ottjártunkkor is arról számoltak be a diákok, hogy tanulságosnak találták, hogy minden szereplő szemszögéből láthatták az eseményeket, ráadásul a segítségnyújtás és segítségkérés módjait is megismerték.
„Úgy érzékelték a diákok, az, hogy városunkban megnőtt az öngyilkosságok száma, szerintük is köthető a zaklatáshoz, ezért úgy láttuk, elsődleges, hogy itt beavatkozzunk akár prevenciós szinten is” – hangsúlyozta Simó Melinda iskolapszichológus.
Noha a foglalkozásokat vezető szakemberek még nem osztották meg egymással tapasztalataikat a programmal kapcsolatban, abban egyetértenek, hogy
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
szóljon hozzá!