
Fotó: Erdély Bálint Előd
A diákok közötti bántalmazások visszaszorítása volt a hét témája több középiskolai osztályban: az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács (UIET) LélekNaplóm elnevezésű kezdeményezése révén tizenöt osztály kapcsolódott be a projektbe Székelyudvarhelyen május első hetén. A fiatalok szakemberek vezetésével szembesültek a zaklatás súlyosságával és a segítségkérés fontosságával.
2022. május 07., 09:242022. május 07., 09:24
Összesen tizenöt udvarhelyszéki középiskolás osztály vett részt az UIET által megszervezett LélekNaplóm elnevezésű érzékenyítő workshopon, ahol az iskolai zaklatásról, a bántalmazásról és azok kezeléséről beszélgettek szakemberek május 2–6. között Székelyudvarhelyen, a Bocskai István Közösségi Házban.
Egy-egy foglalkozás körülbelül két órán át tartott, ahol bemutatkozással, ráhangolódással indítottak, majd egy osztályteremben játszódó filmjelenetet vetítettek le a diákoknak, amely a fiatalok között történő zaklatást mutatja be. A szakemberek elméleti fogalmakkal is megismertették a fiatalokat, emellett csoportos és páros feladatokban a filmrészlet szereplőinek szemszögét vizsgálták meg, végül a diákok közösen találtak ki megoldást a probléma megfékezésére.
A program kapcsán Majlát Erika iskolapszichológus úgy vélekedett, a felhívás, a gondolatébresztés és a tájékoztatás elengedhetetlen a diákok körében.
– tette hozzá a szakember.
Összességében pozitív visszajelzés érkezett a résztvevők felől, ottjártunkkor is arról számoltak be a diákok, hogy tanulságosnak találták, hogy minden szereplő szemszögéből láthatták az eseményeket, ráadásul a segítségnyújtás és segítségkérés módjait is megismerték.
„Úgy érzékelték a diákok, az, hogy városunkban megnőtt az öngyilkosságok száma, szerintük is köthető a zaklatáshoz, ezért úgy láttuk, elsődleges, hogy itt beavatkozzunk akár prevenciós szinten is” – hangsúlyozta Simó Melinda iskolapszichológus.
Noha a foglalkozásokat vezető szakemberek még nem osztották meg egymással tapasztalataikat a programmal kapcsolatban, abban egyetértenek, hogy
Holtan találtak vasárnap egy 18 éves földrai (Feldru) fiút egy besztercei vendéglő padlásterében – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei rendőrség.
Négy székelyföldi városban lesz premier előtti vetítése a Káel Csaba filmügyi kormánybiztos által rendezett Magyar mennyegző című filmnek, amelyet kalotaszegi és más erdélyi helyszíneken is forgattak.
A január 1. és 8. közötti héten a SIRENE irodák közötti információcserének köszönhetően 453 olyan személyt azonosítottak Európában, akik figyelmeztető jelzéssel szerepeltek a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), közülük 313-at Románia területén.
A kormány vasárnap egy sor pontosítást közölt az ingatlanokra (épületek, telkek) és járművekre megszabott adók és illetékek emeléséről szóló döntéssel kapcsolatban.
A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó megelőző rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az akció célja a közúti biztonság növelése és a közlekedési balesetek fő kiváltó okainak megelőzése volt.
Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).
Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.
Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.
A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.
Többnapos havazás után vastag hóréteg borítja Csíkszék minden szegletét. A fehér tájak minden bizonnyal még egy ideig velünk maradnak, hiszen a bőséges szilárd csapadék után még napokig kitartó dermesztő hideg érkezett a térségbe.
szóljon hozzá!