Fotó: Gábos Albin
Harmadszor lett magyar állampolgár Geréd Margit, aki századik születésnapján vehette át visszahonosítási okiratát borzsovai otthonában. Az idős asszony jó egészségnek örvend, és nehéz életútja ellenére is megőrizte humorérzékét, hálás a boldog percekért. Geréd Margit hét gyermeknek adott életet, tizenöt unokájának és tizenhat dédunokájának örülhet.
2019. április 23., 15:572019. április 23., 15:57
2019. április 23., 16:062019. április 23., 16:06
Századik életévét töltötte kedden a csíkborzsovai Geréd Margit, aki e jeles napon otthonában vehette át visszahonosítási okiratát Tóth Lászlótól, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetőjétől. A falu Marcsa nénije harmadszor lett magyar állampolgár, századik születésnapján példaértékű életútjáról is beszélt.
Százévesen is egyedül él, képes ellátni magát, takarítani, főzni is szokott Marcsa néni. Természetesen gyermekei is segítenek neki, hetente többször meglátogatják, besegítenek a ház körüli teendőkben. Legkisebb gyermeke érdeklődésünkre kiemelte: a századik életévét töltő asszonyt a munka tartotta életben. Ebből pedig akadt is bőven, hiszen férjét már közel 60 éve elvesztette.
Fotó: Gábos Albin
Az asszony 1962-ben maradt egyedül hét gyermekkel, miután férje – látva, hogy a kollektivizáláskor mindenüket, amiért dolgoztak, épp vitték ki a kapun – agyvérzést kapott és eltávozott az élők sorából. Az özvegy a tragédia ellenére legjobb tudása szerint nevelte fel gyerekeit. Legkisebbik lánya szerint sosem szenvedtek hiányt semmiben.
Az idős nő egyébként nagyon olvasott,
Fotó: Gábos Albin
Négy élő gyermeke közül egyik szintén Csíkborzsovában él, hárman azonban távolabb, Csíkszeredában, Székelykeresztúron, illetve Budapesten. Azt is megtudtuk, hogy azokon az alkalmakon,
ugyanis az asszonynak tizenöt unokája és tizenhat dédunokája van. Legközelebb szombaton kerül sor erre, hiszen akkor ünneplik meg a családdal Geréd Margit századik születésnapját.
Fotó: Veres Nándor/MTI
A sok viszontagságot megélt asszony kedden harmadszor kapta meg hivatalosan a magyar állampolgárságot, de elmondása szerint szívben, lélekben mindig magyar volt. Mi több, a „fél lába mindig is örök magyarországi volt”, hiszen édesanyja a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Ózdról származott, csíkszentmiklósi apja pedig ott volt boltoslegény. Az ottani postán ismerkedtek meg, egymásba szerettek, majd édesanyja „eljött ebbe a hideg Csíkba”, és itt is maradt élete végéig.
Geréd Margit Csíkszentmiklóson született, de már 80 éve abban a csíkborzsovai házban él, ahová férjhez ment, és amelyben kedden ünnepélyesen átvette visszahonosítási okiratát.
Tóth László főkonzul szerint ritkák az olyan alkalmak, amikor 100. születésnap alkalmából köszönthetnek, de egyben ritka nagy élményt is jelentenek. Kedden sem volt ez másként, szem nem maradt szárazon, amikor a konzulátus illetékesei mellett gyermekei, rokonai, illetve Ferencz Tibor, Szépvíz község polgármestere is felköszöntötte a százéves asszonyt.
Fotó: Gábos Albin
Az ünnepelt a keddi eseményen mindenkinek „csak” annyit kívánt, hogy legyenek egészségesek és érjék meg azt a kort, amit ő. Marcsa néni a köszöntések után rokonaival közösen elmondta az állampolgári esküt, majd köszönetképpen több verset is elszavalt, köztük Pósa Lajos Magyar vagyok című költeményét.
Igényelhető az állampolgárság
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa Geréd Margit visszahonosítási okiratának kiállítása alkalmából ismét emlékeztette az érdeklődőket, hogy továbbra is lehetőség van előzetes egyeztetés alapján a magyar állampolgársági kérelem benyújtására. 2011 óta egyébként világszerte több mint egymillióan szerezték meg a magyar állampolgárságot az egyszerűsített honosítási eljárás által, a magyar külképviseletek közül pedig hagyományosan a csíkszeredainál adják le a legtöbb erre vonatkozó kérelmet a visszahonosítást igénylő magyarok.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnöke vasárnap az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette: arra szavazott, hogy Románia ne térjen vissza a múltba.
Székelyföld három megyéje közül tíz óráig a Maros megyei szavazók 6,54 százaléka járult az urnák elé. Hargita megyében 5,76 százalék, Kovászna megyében pedig 5,36 százalék szavazott tíz óráig.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 8 óráig 721 604 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 4,01 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában.
Egy hálózat kiépítése a cél, mely ösztöndíjakat, klinikai gyakorlatokat, tudományos partnerségeket és mentorprogramokat biztosít fiatal erdélyi orvosoknak – hangzott el az Amerikai Magyar Orvosszövetség Erdélyi Tagozatának alakuló ülésén.
A decemberben érvénytelenített elnökválasztás után, immár másodszor fut neki az ország az elnökválasztásnak. Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a tizenegy jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Május első napjaiban több súlyos közlekedési szabálysértést is észleltek a megye útjain a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai: volt aki ittasan, volt aki jogosítvány nélkül és olyan is, aki forgalomból kivont járművel közlekedett.
Tilos fotókat vagy videófelvételeket készíteni a szavazólapról – hívta fel a figyelmet szombaton a Központi Választási Iroda (BEC).
Május második hétvégéjén Maros megyében nemcsak a grillhúsok, a hangulat is ropogós lesz: a Rádió GaGa Duma Dubája ugyanis Erdély első nemzetközi steak- és BBQ-fesztiváljáról, a Transylvanian Steak & BBQ Fest-ről tudósít a Marosvásárhelyi Várból!
Az Amerikai Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma (DHS) pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát vízummentességi programjából (Visa Waiver).
Az átlagosnál melegebb, ugyanakkor csapadékosabb is lesz május első hete – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 5-től június 2-ig érvényes előrejelzéséből. A hónap további részében többnyire a sokévi átlagnak megfelelően alakul az időjárás.
szóljon hozzá!