
A bemondások időszaka. Az előremutató tetteknek jobban örvendenénk. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A karácsonyi hajrában amúgy sem jut mindenre idő, hát még arra, hogy kövessük, mi zajlik Bukarestben a kormányalakítás körül. Csütörtökön nemhogy közelebb kerültünk volna az ünnepek előtti megegyezéshez, hanem úgy tűnik, egyenesen rohanunk a totális káosz felé. Ha már nem lennénk ott az eltörölt elnökválasztás után. De hogyan is jutottunk ide? Íme egy-egy mondatban a főszereplőktől a csütörtöki mélyrepülés.
2024. december 19., 19:302024. december 19., 19:30
2024. december 19., 20:132024. december 19., 20:13
Marcel Ciolacu, miniszterelnök, Szocáldemokrata Párt: a PSD kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de támogatni fogjuk a parlamentben egy jobboldali kormány megalakítását, (...) mert Romániának sürgősen szüksége van egy olyan kormányra, amely igazgatja az országot a következő elnökválasztásig.
Ilie Bolojan, ügyvivő elnök, Nemzeti Liberális Párt: Romániának sürgősen új kormányra van szüksége, amelyik felelősségteljes költségvetést dolgoz ki, (...) a PNL pedig kész ebben felelősséget vállalni.
Cristina Prună, sajtószóvivő, Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR): a jelenlegi költségvetési katasztrófa közepette a Szociáldemokrata Párt megfutamodik a kormányzás felelőssége elől.
Kelemen Hunor, elnök, RMDSZ: arra kérem a koalíciós partnereket, hogy vegyenek egy lavór hideg vizet, mártsák bele a lábukat, nyugodjanak meg, és holnap folytassuk a tárgyalásokat; ugyanis a négypárti – PSD, PNL, USR, RMDSZ – koalíció jelenti az egyetlen jó megoldást az ország számára.
Klaus Iohannis, államelnök: Nincs helye a kicsinyes vitáknak (...) valamennyi politikai vezetőnek államférfiként kell viselkednie, és tárgyalóasztalhoz kell ülniük, hogy az országnak mielőbb új kormánya legyen, amelyik a jövő év első felében megszervezi az elnökválasztást.
Nicuşor Dan főpolgármester, Bukarest: Lehet, hogy csak egy tárgyalási stratégiáról van szó, de ennek semmi pozitív hozadéka nem lesz, mert az emberek már nem nézik jó szemmel a feszültségkeltést; (...) úgy vélem, Romániának stabil, többségi kormányra van szüksége; bízom benne, hogy mindenki visszatér a tárgyalóasztalhoz.
George Simion, AUR: A választási kampány véget ért, és valamennyi alakulatnak tárgyalóasztalhoz kellene ülnie, (...) mi egy nemzeti egységkormány alakítására teszünk javaslatot, AUR-os miniszterelnökkel, Petrişor Peiu személyében.
Elena Lasconi, USR: A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne, (...) a kisebbségi kormány nem jelent stabil megoldást, nem tudja véghez vinni a szükséges reformokat.

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, és a parlamentben támogatni fogja egy jobboldali kormány megalakítását.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök felhívást intézett csütörtökön a koalíciós partnerekhez, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz.

Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint a PSD kivonulása a koalíciós tárgyalásokról tovább mélyíti a válságot, és a Nemzeti Liberális Pártra hárul majd a kormányzás teljes felelőssége a következő hónapokban, amiért nagy árat kell majd fizetnie.

Klaus Iohannis csütörtökön Brüsszelben kijelentette, hogy Romániának éppen egy elhúzódó kormány- és parlamenti válságra nincs szüksége.

Nemzeti egységkormány alakítására tett javaslatot csütörtökön a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke. George Simion szerint az AUR-nak kellene adnia a miniszterelnököt.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne – fejtette ki csütörtökön Elena Lasconi, az alakulat elnöke.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!