
A bemondások időszaka. Az előremutató tetteknek jobban örvendenénk. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A karácsonyi hajrában amúgy sem jut mindenre idő, hát még arra, hogy kövessük, mi zajlik Bukarestben a kormányalakítás körül. Csütörtökön nemhogy közelebb kerültünk volna az ünnepek előtti megegyezéshez, hanem úgy tűnik, egyenesen rohanunk a totális káosz felé. Ha már nem lennénk ott az eltörölt elnökválasztás után. De hogyan is jutottunk ide? Íme egy-egy mondatban a főszereplőktől a csütörtöki mélyrepülés.
2024. december 19., 19:302024. december 19., 19:30
2024. december 19., 20:132024. december 19., 20:13
Marcel Ciolacu, miniszterelnök, Szocáldemokrata Párt: a PSD kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de támogatni fogjuk a parlamentben egy jobboldali kormány megalakítását, (...) mert Romániának sürgősen szüksége van egy olyan kormányra, amely igazgatja az országot a következő elnökválasztásig.
Ilie Bolojan, ügyvivő elnök, Nemzeti Liberális Párt: Romániának sürgősen új kormányra van szüksége, amelyik felelősségteljes költségvetést dolgoz ki, (...) a PNL pedig kész ebben felelősséget vállalni.
Cristina Prună, sajtószóvivő, Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR): a jelenlegi költségvetési katasztrófa közepette a Szociáldemokrata Párt megfutamodik a kormányzás felelőssége elől.
Kelemen Hunor, elnök, RMDSZ: arra kérem a koalíciós partnereket, hogy vegyenek egy lavór hideg vizet, mártsák bele a lábukat, nyugodjanak meg, és holnap folytassuk a tárgyalásokat; ugyanis a négypárti – PSD, PNL, USR, RMDSZ – koalíció jelenti az egyetlen jó megoldást az ország számára.
Klaus Iohannis, államelnök: Nincs helye a kicsinyes vitáknak (...) valamennyi politikai vezetőnek államférfiként kell viselkednie, és tárgyalóasztalhoz kell ülniük, hogy az országnak mielőbb új kormánya legyen, amelyik a jövő év első felében megszervezi az elnökválasztást.
Nicuşor Dan főpolgármester, Bukarest: Lehet, hogy csak egy tárgyalási stratégiáról van szó, de ennek semmi pozitív hozadéka nem lesz, mert az emberek már nem nézik jó szemmel a feszültségkeltést; (...) úgy vélem, Romániának stabil, többségi kormányra van szüksége; bízom benne, hogy mindenki visszatér a tárgyalóasztalhoz.
George Simion, AUR: A választási kampány véget ért, és valamennyi alakulatnak tárgyalóasztalhoz kellene ülnie, (...) mi egy nemzeti egységkormány alakítására teszünk javaslatot, AUR-os miniszterelnökkel, Petrişor Peiu személyében.
Elena Lasconi, USR: A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne, (...) a kisebbségi kormány nem jelent stabil megoldást, nem tudja véghez vinni a szükséges reformokat.

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, és a parlamentben támogatni fogja egy jobboldali kormány megalakítását.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök felhívást intézett csütörtökön a koalíciós partnerekhez, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz.

Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint a PSD kivonulása a koalíciós tárgyalásokról tovább mélyíti a válságot, és a Nemzeti Liberális Pártra hárul majd a kormányzás teljes felelőssége a következő hónapokban, amiért nagy árat kell majd fizetnie.

Klaus Iohannis csütörtökön Brüsszelben kijelentette, hogy Romániának éppen egy elhúzódó kormány- és parlamenti válságra nincs szüksége.

Nemzeti egységkormány alakítására tett javaslatot csütörtökön a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke. George Simion szerint az AUR-nak kellene adnia a miniszterelnököt.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne – fejtette ki csütörtökön Elena Lasconi, az alakulat elnöke.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
szóljon hozzá!