
A bemondások időszaka. Az előremutató tetteknek jobban örvendenénk. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A karácsonyi hajrában amúgy sem jut mindenre idő, hát még arra, hogy kövessük, mi zajlik Bukarestben a kormányalakítás körül. Csütörtökön nemhogy közelebb kerültünk volna az ünnepek előtti megegyezéshez, hanem úgy tűnik, egyenesen rohanunk a totális káosz felé. Ha már nem lennénk ott az eltörölt elnökválasztás után. De hogyan is jutottunk ide? Íme egy-egy mondatban a főszereplőktől a csütörtöki mélyrepülés.
2024. december 19., 19:302024. december 19., 19:30
2024. december 19., 20:132024. december 19., 20:13
Marcel Ciolacu, miniszterelnök, Szocáldemokrata Párt: a PSD kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de támogatni fogjuk a parlamentben egy jobboldali kormány megalakítását, (...) mert Romániának sürgősen szüksége van egy olyan kormányra, amely igazgatja az országot a következő elnökválasztásig.
Ilie Bolojan, ügyvivő elnök, Nemzeti Liberális Párt: Romániának sürgősen új kormányra van szüksége, amelyik felelősségteljes költségvetést dolgoz ki, (...) a PNL pedig kész ebben felelősséget vállalni.
Cristina Prună, sajtószóvivő, Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR): a jelenlegi költségvetési katasztrófa közepette a Szociáldemokrata Párt megfutamodik a kormányzás felelőssége elől.
Kelemen Hunor, elnök, RMDSZ: arra kérem a koalíciós partnereket, hogy vegyenek egy lavór hideg vizet, mártsák bele a lábukat, nyugodjanak meg, és holnap folytassuk a tárgyalásokat; ugyanis a négypárti – PSD, PNL, USR, RMDSZ – koalíció jelenti az egyetlen jó megoldást az ország számára.
Klaus Iohannis, államelnök: Nincs helye a kicsinyes vitáknak (...) valamennyi politikai vezetőnek államférfiként kell viselkednie, és tárgyalóasztalhoz kell ülniük, hogy az országnak mielőbb új kormánya legyen, amelyik a jövő év első felében megszervezi az elnökválasztást.
Nicuşor Dan főpolgármester, Bukarest: Lehet, hogy csak egy tárgyalási stratégiáról van szó, de ennek semmi pozitív hozadéka nem lesz, mert az emberek már nem nézik jó szemmel a feszültségkeltést; (...) úgy vélem, Romániának stabil, többségi kormányra van szüksége; bízom benne, hogy mindenki visszatér a tárgyalóasztalhoz.
George Simion, AUR: A választási kampány véget ért, és valamennyi alakulatnak tárgyalóasztalhoz kellene ülnie, (...) mi egy nemzeti egységkormány alakítására teszünk javaslatot, AUR-os miniszterelnökkel, Petrişor Peiu személyében.
Elena Lasconi, USR: A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne, (...) a kisebbségi kormány nem jelent stabil megoldást, nem tudja véghez vinni a szükséges reformokat.

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, és a parlamentben támogatni fogja egy jobboldali kormány megalakítását.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök felhívást intézett csütörtökön a koalíciós partnerekhez, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz.

Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint a PSD kivonulása a koalíciós tárgyalásokról tovább mélyíti a válságot, és a Nemzeti Liberális Pártra hárul majd a kormányzás teljes felelőssége a következő hónapokban, amiért nagy árat kell majd fizetnie.

Klaus Iohannis csütörtökön Brüsszelben kijelentette, hogy Romániának éppen egy elhúzódó kormány- és parlamenti válságra nincs szüksége.

Nemzeti egységkormány alakítására tett javaslatot csütörtökön a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke. George Simion szerint az AUR-nak kellene adnia a miniszterelnököt.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne – fejtette ki csütörtökön Elena Lasconi, az alakulat elnöke.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!