
Ciolacu (PSD) Ciucă (PNL) társaságában korábban Marosvásárhelyen. Ma már hűvösebb a viszony
Fotó: Haáz Vince
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, és a parlamentben támogatni fogja egy jobboldali kormány megalakítását.
2024. december 19., 13:082024. december 19., 13:08
2024. december 19., 14:502024. december 19., 14:50
A PSD elnöke a koalíciós partnerek kétszínűségével magyarázta a párt döntését. „Nem lehet konkrétumokban megállapodni olyan emberekkel, akik egyet mondanak a tárgyalóasztalnál és mást a sajtó előtt. Nem tudunk együttműködni olyan úgynevezett partnerekkel, akik kényszeredetten ülnek le veled egy asztalhoz, mert úgy érzik, hogy bemocskolják magukat” – írta bejegyzésében Ciolacu.
A politikus szerint a PSD már eleget tűrte szótlanul ezt viselkedést. „Ez a munkamódszer teljesen kontraproduktív” – állapította meg, bejelentve, hogy
„Támogatni fogjuk a parlamentben egy jobboldali kormány megalakítását. Azért tesszük ezt, mert
– idézi a PSD elnökét az Agerpres hírügynökség. Ciolacu hozzátette, hogy a pártja és jómaga is tökéletesen megértette a romániai választók üzenetét, akik a szavazataikkal elutasítottak „egy olyan politikai osztályt, amelyet a romániaiak életénél jobban foglalkoztatnak a meddő viták és a bosszú”.
A miniszterelnök szerint éppen ezért a PSD kötelességének tekintette félretenni a múltbeli sérelmeket, és megpróbált cselekedni azért, hogy az országnak minél hamarabb stabil és működőképes kormánya legyen. Sőt a Románia súlyos helyzetére való tekintettel kezdeményezte az Európa-barát pártok széleskörű koalícióját – emlékeztetett.
„Sajnos nem lehet tartósan építkezni olyan partnerekkel, akik képtelenek túllépni az egójukon és ideológiai közhelyeiken, és ugyanúgy viselkednek, mint abban a választási kampányban, amelyik ide juttatott minket” – zárta bejegyzését Ciolacu.
Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön a Buzău megyei munkalátogatásán kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) „fenntartások nélkül” támogatni fog egy kisebbségi jobboldali kormányt a parlamentben, „nem föltétlenül szeretetből”, hanem azért, mert Romániának politikai stabilitásra van szüksége. A miniszterelnök elmondta, hogy a nemzetközi pénzintézeteket nem a román gazdaság jelenlegi állapota aggasztja, sokkal inkább a gazdaság kilátásai a kormányalakítási tárgyalások elhúzódása és a jövő évi költségvetés elfogadásának elmulasztása miatt.
„A következő napokban elválik, hogy a már korábban is kormányzó három jobboldali párt hogyan tudja majd lezárni a tárgyalásokat. És ahogy már nyilvánosan is bejelentettük: a PSD megszavazza majd ezt a jobboldali kormányt” – nyilatkozta Ciolacu. Hangsúlyozta, hogy a PSD széleskörű Európa-barát koalíciót szeretett volna, de a tárgyalópartnerek egy része támadta őket. Elsőként szerinte az elnökválasztásra készülő Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kezdte a vádaskodásokat. Mint mondta, a párttársaival együtt megelégelte, hogy egyes tárgyalópartnerek „bemocskolódásként” élik meg azt, hogy egy asztalhoz kénytelenek ülni a szociáldemokratákkal.
Ciolacu hozzátette, hogy a PSD akár már hétfőn megszavazná a parlamentben a PNL, az USR és az RMDSZ koalíciójának kormányát.
A tanügyminisztérium jóváhagyta kedden a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét a 2026–2027-es tanévre.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ nem lép ki a kormányból, és nem vesz részt a PSD és a PNL közötti konfliktusban. A politikus úgy látja, a legsürgetőbb feladat most az ország gazdasági helyzetének stabilizálása.
A hőmérséklet olykor jelentős ingadozása várható a következő két hétben, és csapadékra is számítani lehet, főként ennek a hétnek az első napjaiban, majd április 27. után – derül ki az április 20. és május 3. közötti időszakra vonatkozó előrejelzésből.
Gázvezeték cseréje miatt zárnak le egy utcát, két másikban az ivóvíz-szolgáltatás szünetelésére kell számítani kedden – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Ilie Bolojan hétfő este kijelentette, hogy „teljesen hibás és felelőtlen” a PSD döntése, amellyel megvonta tőle a politikai támogatást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is ellátja miniszterelnöki tisztségét, és biztosítja a kormányzást.
Amikor a szociáldemokraták 97,7 százaléka azt mondja, hogy Ilie Bolojannak távoznia kell, nincs helye más értelmezésnek – jelentette ki hétfőn Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) hétfőn úgy döntött, hogy megvonja a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
George Simion pártelnök szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egy saját bizalmatlansági indítvány benyújtására készül és előre hozott választások kiírását szorgalmazza.
Első fokon két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték hétfőn Ilie Dumitrescu egykori labdarúgó fiát, Toto Dumitrescu színművészt egy általa okozott baleset helyszínének elhagyása miatt.
Van igény a társadalomban egy új alaptörvény megalkotására, amit aztán népszavazás erősíthet meg, de nem ez a leendő Tisza-kormány első feladata – jelentette ki Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn.
szóljon hozzá!