A nyolcvanas évek második felében egyre többen vándoroltak ki Ceauşescu Romániájából. A rendszerváltás után a külföldön élők közül sokan hazalátogattak, hazatelepedtek – közülük pedig többen megpróbálták visszaszerezni régi lakásukat.
2010. március 24., 16:172010. március 24., 16:17
2010. március 24., 16:362010. március 24., 16:36
Az Öko-lexikon szerint a kakukk nem épít fészket, költésre más madarak fészkét használja. A kiskakukk kel ki először, és kidobja a többi tojást a fészekből. Védett madár.
A lexikoni leírás nagyon sok emberi helyzetre is alkalmazható – Romániában ugyanis több tízezer ember került abba helyzetbe, hogy lakását, ingatlanját államosították a kommunizmusban, a rendszerváltás után pedig még mindig azt kénytelen nézni, hogy más használja azt a tulajdont, amit egykor ő vásárolt, örökölt vagy épített. Konkrét, az alábbiakban ismertetett esetünkben is ilyen ügyről van szó – mint láthatják, vannak olyan esetek, amikor valaki hozzájutott egy korábban államosított lakáshoz, és az érvényben lévő törvények alapján azt meg is tarthatta vagy megvásárolhatta. Ezzel nem is lenne semmi baj, az ebben a helyzetben lévő tulajdonos teljesen jogszerűen birtokolja a blokklakást az ügyvéd szerint is. Amellett viszont már nem lehet elmenni, hogy az eredeti tulajdonosok még kárpótlást sem kaptak. Esetünkben a kakukk nem a jelenlegi tulajdonos, hanem a román állam.
Többen is disszidáltak a lakásból
A székelyudvarhelyi Engi Andor és felesége, Erzsébet 1970-ben vásároltak egy Kalonda-bejárati, háromszobás lakást. Ám 1985-ben úgy döntöttek, hogy elhagyják az országot, disszidáltak – 20 éves fiuk azonban itthon maradt, akkor éppen katona volt. A lakást az akkori néptanács elvette a családtól, az ifjút arra kötelezték, hogy a lakást ürítse ki, és költözzön el – kénytelen volt a nagyszülőkhöz költözni. A lakásba beköltözött egy illető, de az rövid időn belül szintén elhagyta az országot. A sors iróniája, hogy Engiék tudomása szerint a tömbházlakást megkapó következő családból az apa szintén disszidált. Családja utána ment Ausztriába, ám a lakás az övék maradt, amit kiadtak, és azóta is albérlők váltják egymás benne. „Már lassan mi sem tudtuk követni a lakókat, minden hazalátogatásunkkor bekopogtunk, megnéztük a lakásunk, s bosszankodtunk, mert saját konyhabútorunkkal és aragázkályhánkkal éldegéltek a beköltözött új lakók” – írta a szerzőnek küldött levelében az Engi-házaspár.
Nincs pénze az államnak?
Az Engi család természetesen kérte a lakás visszaadását, illetve a vonatkozó törvények szerint az esetleges kárpótlást, tudva, hogy hasonló esetek voltak még az országban és Székelyudvarhelyen is. „A hirdetéseket nézegetve látjuk, hogy úgy 35–40 ezer euró közötti áraik vannak az ilyen lakásoknak. Elgondolhatja: hazavágyunk, jövünk, és lakunk, ahol tudunk (a szülők meghaltak), és kerülgetjük a mi lakásunkat” – írja a házaspár.
A teljes riportot elolvashatja az Udvarhelyi Híradó csütörtöki, március 25-ei lapszámában!
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!