Égető probléma: orvos kell az alapellátásban

Az alapellátásban egyre kevesebb az orvos, ennek a helyzetnek a megoldása jelenti a legégetőbb problémát a Hargita megyei egészségügyi rendszerben •  Fotó: Barabás Ákos

Az alapellátásban egyre kevesebb az orvos, ennek a helyzetnek a megoldása jelenti a legégetőbb problémát a Hargita megyei egészségügyi rendszerben

Fotó: Barabás Ákos

Az egészségügyi alapellátásban, a fogászati és a rehabilitációs ellátásban lenne szükség leginkább új szolgáltatókra Hargita megyében, illetve arra, hogy a meglévők szerződést kössenek az egészségbiztosítási pénztárral az államilag finanszírozott szolgáltatások biztosítására. Lezárult az év végéig tartó időszakra vonatkozó szolgáltatói szerződések megkötése: az ilyen jellegű megállapodások száma összességében enyhén nőtt, de a háziorvosi rendszerben csökkent.

Széchely István

2022. május 21., 17:492022. május 21., 17:49

Néhány hónapos átmeneti időszak után – amikor havonta hosszabbította meg az egészségügyi szolgáltatókkal korábban megkötött szerződéseket az egészségbiztosítási pénztár – nemrég befejeződött az év végéig tartó időszakra vonatkozó megállapodások megkötése az egészségügyi rendszerben. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adataiból

kiderül, hogy a szolgáltatók száma néhánnyal nőtt a múlt év végi számhoz képest, ugyanakkor az is, hogy a legproblémásabb területen, a háziorvosi rendszerben enyhén romlott a helyzet,

azaz csökkent az alapellátásban dolgozó orvosok száma.

A legnagyobb gond a háziorvoshiány

Múlt év végén 347 szolgáltatóval állt szerződéses viszonyban a megyei egészségbiztosítási pénztár – ez a szám 353-ra nőtt, ugyanis új szolgáltatók jelentek meg a rendszerben, ami az egészségügyi ellátás szempontjából jó. A gyakorlatban két területen romlott a helyzet a szolgáltatók számát illetően, ám az egyik csak átmeneti kiesést jelent.

Korábban egy betegszállítást végző vállalkozásnak volt megállapodása az egészségbiztosítási pénztárral, jelenleg viszont egynek sincs, ugyanis az említett cég újraengedélyeztetése jelenleg is zajlik, ám amint a folyamat véget ér, ismét megköti a szerződést a megyei egészségbiztosítási pénztárral – tudtuk meg az intézmény vezérigazgatójától, Duda Tihamértől.

A nagyobb gond az egészségügyi alapellátásban tapasztalt csökkenés, az ugyanis nem ideiglenes: két háziorvos nyugdíjba ment, így 130-ról 128-ra csökkent a háziorvosi rendszerben megkötött szerződések száma. Ez azért gond, mert

az alapellátásban már évek óta csökken az orvosok száma, amit a koronavírus-járvány még fel is erősített.

„Olyan orvosok is, akik amúgy szerettek volna tovább dolgozni és vállalták volna a munka folytatását, kiléptek a rendszerből a fertőzéssel szembeni kitettség miatt. Folyamatosan betegekkel kellett találkozzanak, miközben már ők is a veszélyeztetett korosztályba tartoztak, ezért voltak, akik meggondolták magukat” – magyarázta Duda Tihamér.

Csökkenés tapasztalható a gyógyszertárak által az egészségbiztosítási pénztárral megkötött szerződések számában is – 56-ról 54-re csökkent ez a szám –, a valóságban azonban nincs kevesebb gyógyszertár, az történt ugyanis, hogy két patikát felvásárolt egy gyógyszertárlánc, így azok a hálózat részét képező patikákként állnak már szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral.

Ahol nőtt a szolgáltatók száma

A klinikai járóbeteg-szakrendelések rendszerében nőtt a rehabilitációs és gyógyászati tevékenységet végző szolgáltatók száma – 27-ről 28-ra –, a paraklinikai szolgáltatást, azaz laborvizsgálatokat, képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat végző szolgáltatók száma 19-ről 20-ra nőtt, a rehabilitációs központoké pedig 5-ről 6-ra.

Az egészségbiztosítási rendszerben szolgáltatásokat végző 45 fogorvos közül egy kilépett a rendszerből, két másik viszont belépett, így 47-re nőtt a számuk.

Három új, gyógyászati segédeszközöket forgalmazó szolgáltató is szerződést kötött az egészségbiztosítási pénztárral, ezzel 60-ra nőtt az ilyen jellegű szerződések száma. Az otthoni beteggondozást végző szolgáltatók száma változatlanul 2, és természetesen nem változott a kórházak száma sem, továbbra is mind az öt, Hargita megyében működő kórház szerződéses viszonyban áll az egészségbiztosítási pénztárral.

Orvoshiány és kiaknázatlan lehetőségek

Duda Tihamér szerint az örvendetes, hogy nőtt a szolgáltatók száma, de kérdésünkre azt is elmondta, hogy több területen is új szolgáltatókra lenne szükség.

Idézet
Elsősorban a családorvosi rendszerben lenne szükség új szerződésekre, hogy fenn tudjuk tartani, ha nem is optimális, de legalább normális szinten a családorvosi ellátást területi megoszlásban is.

„Ugyanis vannak helységek, ahol vagy nincs, vagy csak munkapontot működtet egy orvos, és kijár hetente néhányszor. A lényeg az lenne, hogy legyen megfelelő a lefedettség, és azok, akik esetleg egy olyan helységben élnek, ami távolabb esik a várostól vagy a legközelebbi kórháztól, ne kelljen a családorvosi ellátásért, gyógyszerreceptért vagy akut megbetegedések miatt beutazzanak a városba” – fogalmazott a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója. Arról is beszélt ugyanakkor, hogy

nyáron várhatóan egyel bővül a háziorvosok száma a megyében,

ugyanis van egy új jelentkező, továbbá elmondta: a rezidens háziorvosokkal is állandó kapcsolatban állnak, és próbálják meggyőzni őket arról, hogy jöjjenek Hargita megyébe.

A rehabilitációs kezeléseket terén is szükség lenne a szolgáltatók számának a bővülésére, hiszen nagyon sok mofetta, gyógyhatású ásványvíz, termálvíz van a megyében – tehát kitűnő adottságai vannak e téren a térségnek –, amiket hasznosítani kellene gyógyászati célra – magyarázta Duda Tihamér.

„Itt több mindenre szükség lenne: elsősorban beruházásokra, illetve a gyógyvizeket hivatalosan gyógyvizekké kellene minősíttetni, ki kell építeni a kezelőbázis-rendszer, és ami talán a legnehezebb, szakorvost kell találni, különben nem köthet szerződést a kezelőbázis az egészségbiztosítóval” – fogalmazott.

Az intézmény vezérigazgatója szerint a paraklinikai szolgáltatások terén mondhatni jó a lefedettség Hargita megyében, de az mindig jó, ha jelentkezik egy új szolgáltató, tehát nőhetne a szerződések száma, hiszen az új szolgáltatásokhoz finanszírozást is lehet társítani. Az egészségbiztosítási rendszerben dolgozó fogorvosok számának viszont mindenképpen nőnie kellene, hiszen jelenleg a mintegy 200 fogorvosból csak 47 áll szerződéses viszonyban az intézménnyel, és a területi megoszlás is rossz, hiszen csak a városokban és esetleg a nagyobb községekben dolgoznak ilyen fogorvosok – tudtuk meg Duda Tihamértől.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?

Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?
2025. július 05., szombat

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz

Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.

Négy új papot szentelnek fel, Böjte Csaba csíksomlyói lelkész lesz
2025. július 05., szombat

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben

Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.

Csónakból helikopterbe: többen megsérültek egy dunai balesetben
2025. július 05., szombat

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt

Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.

Az utolsó fotó a meggyilkolt motoros telefonjáról – így tálalja a román sajtó a kiszivárgott felvételt
2025. július 05., szombat

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek

Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.

Külön világ: akiknél 5000 euró az átlagnyugdíj, és már ötvenéves koruk előtt nyugdíjba mehetnek
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
Tüntetésre gyűltek össze Parajdon
2025. július 05., szombat

Tüntetésre gyűltek össze Parajdon

2025. július 04., péntek

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Jóváhagyta a kormány deficitcsökkentő intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet
2025. július 04., péntek

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét

A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).

CES: a deficitcsökkentő intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét
2025. július 04., péntek

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál

Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.

Online időpontfoglalás a nyugdíjpénztárnál
2025. július 04., péntek

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt

Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.

Bűnvádi feljelentést tettek a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt