A gödöllői Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Regionális Tudományok Doktori Iskolája tanévnyitó ünnepségére került sor hétfőn délelőtt a megalapításának huszadik évfordulóját ünneplő Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány épületében.
2011. szeptember 19., 18:542011. szeptember 19., 18:54
2011. szeptember 20., 14:502011. szeptember 20., 14:50
Emléktábla-avató. A hála és megbecsülés jele
A tanévnyitót megelőzően, iskolateremtő munkássága előtt tisztelegve, emléktáblát avattak dr. György Antal, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány alapító elnöke emlékére. A „következetes, céltudatos, a mindenki által tisztelt és elismert” dr. György Antal munkásságát Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének tiszteletbeli elnöke méltatta, felelevenítve „mindannyiunk Tóni bácsijának példamutató, követésre méltó, emberi helytállását”.
A gödöllői Szent István Egyetem az 1990-es évek elejétől másfél évtizeden keresztül vállalt kezdeményező és meghatározó szerepet az alapítvánnyal együttműködve a székelyföldi térség felsőfokú szakemberképzésében, több száz térségi fiatal számára nyújtva korszerű tudást és biztosítva egyetemi képesítést. Mint a tanévnyitón elhangzott, a Szent István Egyetem felsőoktatási szerepvállalásának erősítését tervezi, elsősorban a mester-, illetve a felnőttképzés területén, elősegítve továbbra is a székelyföldi térségbe irányuló tudástranszfert, elsősorban a térségi intézményekkel való többszintű együttműködés révén.
A Sapientia EMTE Műszaki és Társadalomtudományi Karával áprilisban kötött együttműködési megállapodás is arra irányul – derült ki –, hogy a Szent István Egyetem térségi intézményi szerepvállalása, az alapítvány mellett, a továbbiakban a Sapientia Egyetemmel is szoros tartalmi együttműködésben alakuljon. Az együttműködés – a mesteri szakok beindítása mellett – kiterjed a tananyagfejlesztésre, a kutatásra, a térségi innovációt ösztönző szakmai programokra is. Hétfőn tehát a három együttműködő szervezet az oktatás új dimenziójának alapköveit helyezte el képletesen Csíkszeredában, amikor is tíz székelyföldi doktorandusz hallgató kezdte meg tanulmányait a doktori képzésben. A képzésre – amely a magyar oktatási tárca támogatását is élvezi – a hallgatók a Sapientia EMTE oktatói, illetve a Szent István Egyetemen korábban diplomát szerzettek köréből kerültek felvételre.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!