
Folytatódik a népszámlálás. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú
Fotó: Haáz Vince
Még mindig nem indult el mindenhol a népszámlálás második, személyes lekérdezéses szakasza – ahol igen, ott is vannak technikai problémák. A táblagépek szinkronizálásával van probléma, a kérdezőbiztosok ugyanis nem látják rendesen, hogy melyik háztartás szerepel már a népszámlálási adatbázisban és melyik nem. Barna Gergő szociológus, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátora türelemre inti a lakosságot, és néhány jó tanáccsal is szolgál.
2022. június 08., 09:042022. június 08., 09:04
2022. június 08., 11:062022. június 08., 11:06
Elméletileg megkezdődött, gyakorlatilag azonban még nem – mondja a népszámlálás május 31-én „kezdődött”, második szakaszáról Barna Gergő, a cenzus magyar kampányának koordinátora a Székelyhonnak.
Hozzáteszi, akadozik az átmenet, mert teljes értékűen nem működik sehol a technika, a táblagépek szinkronizálása nem történt meg rendesen, amit folyamatosan igyekeznek javítani az Országos Statisztikai Intézetnél.
Vannak a vegyes helyzetek, ahol nekikezdtek az önkitöltésnek, de valamelyik része hiányos maradt: nem volt mindenkinek a kérdőíve érvényesítve, hiányzik a lakáskérdőív, az épületre vonatkozó kérdőív. Ezek az információk nem érkeznek be olyan formában, hogy ezek könnyen átláthatóak legyenek a számlálóbiztosoknak, és az alapján tudjanak ténylegesen elindulni” – magyarázza a szociológus, aki azt reméli, ezen a héten normális kerékvágásba kerül a terepmunka, főleg azért, mert már így is egy újabb hét elvesztődött, jövő héttől már nincs iskola, kezdődik a szabadságolások időszaka, és nehezebben találják otthon a számlálóbiztosok az embereket.
A forgatókönyv amúgy az, hogy
Barna Gergő szerint megtörténhet, hogy azokhoz is bekopogtatnak majd, akik már részt vettek a cenzus online szakaszán. „Mi igazából reméljük, hogy meg is fog történni ez, az lenne a legjobb, ha terepen is ellenőrizné a számlálóbiztos, mert például ha hárman laknak egy lakásban, de csak ketten töltötték ki a kérdőívet, és azok helyesen töltötték ki, az nem látszik a rendszerben, hogy akkor lehet még egy személy.
– mondja Barna Gergő, aki arra kéri a lakosságot, hogy amennyire lehet, legyen türelmes a népszámlálóbiztosokkal, mert a munkájukat végzik, és pár hétig még bonyolult dolguk van, amíg sikerül letisztázni a kérdéseket.
Ha már tényleg kopognak a számlálóbiztosok, akkor fontos, hogy bizalommal fogadjuk őket, engedjük be otthonunkba, és válaszoljunk a feltett kérdésekre. Érdemes előkészíteni néhány iratot, hogy gördülékenyen menjen a válaszadás: elsőként szükség lesz a háztartásban élő összes személy személyi számára (CNP-jére), beleértve a kiskorúakét is. Emellett érdemes tudnunk annak az épületnek, amelyben lakunk, az építés évét és a lakásunk szobáinak összterületét. Azok, akik felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, meg kell adják, hogy mikor, hol és milyen szakot végeztek. Barna Gergő hangsúlyozza, a népszámlálási kérdőív minden kérdésére válaszolhatunk azoknak a családtagoknak a nevében is, akik éppen nincsenek otthon, akárcsak a 14 év alatti gyerekek esetében.
Ügyelni kell, hogy a gyermekekre vonatkozóan is legyenek kitöltve ezek az adatok: a még nem beszélő csecsemőnek is van anyanyelve (amilyen nyelven beszélnek hozzá), a még nem megkeresztelt kisgyermeknek is lehet felekezete” – mutat rá a szociológus.
Hogy milyen nyelven válaszolhatunk a kérdőívre, ez nyilván változó annak függvényében, hogy milyen nyelven beszél maga a számlálóbiztos. A népszámlálás módszertana szerint amennyiben a számlálóbiztos magyarul kérdez, magyarul válaszolhatunk a kérdésekre. Ha románul kérdez, a törvény értelmében a 20 százalék feletti magyarsággal rendelkező településeken magyar nyelvű mintakérdőíven követhetjük a kérdéseket, Barna Gergő arra biztat, hogy ezt tegyük is meg. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!