
Folytatódik a népszámlálás. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú
Fotó: Haáz Vince
Még mindig nem indult el mindenhol a népszámlálás második, személyes lekérdezéses szakasza – ahol igen, ott is vannak technikai problémák. A táblagépek szinkronizálásával van probléma, a kérdezőbiztosok ugyanis nem látják rendesen, hogy melyik háztartás szerepel már a népszámlálási adatbázisban és melyik nem. Barna Gergő szociológus, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátora türelemre inti a lakosságot, és néhány jó tanáccsal is szolgál.
2022. június 08., 09:042022. június 08., 09:04
2022. június 08., 11:062022. június 08., 11:06
Elméletileg megkezdődött, gyakorlatilag azonban még nem – mondja a népszámlálás május 31-én „kezdődött”, második szakaszáról Barna Gergő, a cenzus magyar kampányának koordinátora a Székelyhonnak.
Hozzáteszi, akadozik az átmenet, mert teljes értékűen nem működik sehol a technika, a táblagépek szinkronizálása nem történt meg rendesen, amit folyamatosan igyekeznek javítani az Országos Statisztikai Intézetnél.
Vannak a vegyes helyzetek, ahol nekikezdtek az önkitöltésnek, de valamelyik része hiányos maradt: nem volt mindenkinek a kérdőíve érvényesítve, hiányzik a lakáskérdőív, az épületre vonatkozó kérdőív. Ezek az információk nem érkeznek be olyan formában, hogy ezek könnyen átláthatóak legyenek a számlálóbiztosoknak, és az alapján tudjanak ténylegesen elindulni” – magyarázza a szociológus, aki azt reméli, ezen a héten normális kerékvágásba kerül a terepmunka, főleg azért, mert már így is egy újabb hét elvesztődött, jövő héttől már nincs iskola, kezdődik a szabadságolások időszaka, és nehezebben találják otthon a számlálóbiztosok az embereket.
A forgatókönyv amúgy az, hogy
Barna Gergő szerint megtörténhet, hogy azokhoz is bekopogtatnak majd, akik már részt vettek a cenzus online szakaszán. „Mi igazából reméljük, hogy meg is fog történni ez, az lenne a legjobb, ha terepen is ellenőrizné a számlálóbiztos, mert például ha hárman laknak egy lakásban, de csak ketten töltötték ki a kérdőívet, és azok helyesen töltötték ki, az nem látszik a rendszerben, hogy akkor lehet még egy személy.
– mondja Barna Gergő, aki arra kéri a lakosságot, hogy amennyire lehet, legyen türelmes a népszámlálóbiztosokkal, mert a munkájukat végzik, és pár hétig még bonyolult dolguk van, amíg sikerül letisztázni a kérdéseket.
Ha már tényleg kopognak a számlálóbiztosok, akkor fontos, hogy bizalommal fogadjuk őket, engedjük be otthonunkba, és válaszoljunk a feltett kérdésekre. Érdemes előkészíteni néhány iratot, hogy gördülékenyen menjen a válaszadás: elsőként szükség lesz a háztartásban élő összes személy személyi számára (CNP-jére), beleértve a kiskorúakét is. Emellett érdemes tudnunk annak az épületnek, amelyben lakunk, az építés évét és a lakásunk szobáinak összterületét. Azok, akik felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, meg kell adják, hogy mikor, hol és milyen szakot végeztek. Barna Gergő hangsúlyozza, a népszámlálási kérdőív minden kérdésére válaszolhatunk azoknak a családtagoknak a nevében is, akik éppen nincsenek otthon, akárcsak a 14 év alatti gyerekek esetében.
Ügyelni kell, hogy a gyermekekre vonatkozóan is legyenek kitöltve ezek az adatok: a még nem beszélő csecsemőnek is van anyanyelve (amilyen nyelven beszélnek hozzá), a még nem megkeresztelt kisgyermeknek is lehet felekezete” – mutat rá a szociológus.
Hogy milyen nyelven válaszolhatunk a kérdőívre, ez nyilván változó annak függvényében, hogy milyen nyelven beszél maga a számlálóbiztos. A népszámlálás módszertana szerint amennyiben a számlálóbiztos magyarul kérdez, magyarul válaszolhatunk a kérdésekre. Ha románul kérdez, a törvény értelmében a 20 százalék feletti magyarsággal rendelkező településeken magyar nyelvű mintakérdőíven követhetjük a kérdéseket, Barna Gergő arra biztat, hogy ezt tegyük is meg. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
szóljon hozzá!