
Folytatódik a népszámlálás. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú
Fotó: Haáz Vince
Még mindig nem indult el mindenhol a népszámlálás második, személyes lekérdezéses szakasza – ahol igen, ott is vannak technikai problémák. A táblagépek szinkronizálásával van probléma, a kérdezőbiztosok ugyanis nem látják rendesen, hogy melyik háztartás szerepel már a népszámlálási adatbázisban és melyik nem. Barna Gergő szociológus, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátora türelemre inti a lakosságot, és néhány jó tanáccsal is szolgál.
2022. június 08., 09:042022. június 08., 09:04
2022. június 08., 11:062022. június 08., 11:06
Elméletileg megkezdődött, gyakorlatilag azonban még nem – mondja a népszámlálás május 31-én „kezdődött”, második szakaszáról Barna Gergő, a cenzus magyar kampányának koordinátora a Székelyhonnak.
Hozzáteszi, akadozik az átmenet, mert teljes értékűen nem működik sehol a technika, a táblagépek szinkronizálása nem történt meg rendesen, amit folyamatosan igyekeznek javítani az Országos Statisztikai Intézetnél.
Vannak a vegyes helyzetek, ahol nekikezdtek az önkitöltésnek, de valamelyik része hiányos maradt: nem volt mindenkinek a kérdőíve érvényesítve, hiányzik a lakáskérdőív, az épületre vonatkozó kérdőív. Ezek az információk nem érkeznek be olyan formában, hogy ezek könnyen átláthatóak legyenek a számlálóbiztosoknak, és az alapján tudjanak ténylegesen elindulni” – magyarázza a szociológus, aki azt reméli, ezen a héten normális kerékvágásba kerül a terepmunka, főleg azért, mert már így is egy újabb hét elvesztődött, jövő héttől már nincs iskola, kezdődik a szabadságolások időszaka, és nehezebben találják otthon a számlálóbiztosok az embereket.
A forgatókönyv amúgy az, hogy
Barna Gergő szerint megtörténhet, hogy azokhoz is bekopogtatnak majd, akik már részt vettek a cenzus online szakaszán. „Mi igazából reméljük, hogy meg is fog történni ez, az lenne a legjobb, ha terepen is ellenőrizné a számlálóbiztos, mert például ha hárman laknak egy lakásban, de csak ketten töltötték ki a kérdőívet, és azok helyesen töltötték ki, az nem látszik a rendszerben, hogy akkor lehet még egy személy.
– mondja Barna Gergő, aki arra kéri a lakosságot, hogy amennyire lehet, legyen türelmes a népszámlálóbiztosokkal, mert a munkájukat végzik, és pár hétig még bonyolult dolguk van, amíg sikerül letisztázni a kérdéseket.
Ha már tényleg kopognak a számlálóbiztosok, akkor fontos, hogy bizalommal fogadjuk őket, engedjük be otthonunkba, és válaszoljunk a feltett kérdésekre. Érdemes előkészíteni néhány iratot, hogy gördülékenyen menjen a válaszadás: elsőként szükség lesz a háztartásban élő összes személy személyi számára (CNP-jére), beleértve a kiskorúakét is. Emellett érdemes tudnunk annak az épületnek, amelyben lakunk, az építés évét és a lakásunk szobáinak összterületét. Azok, akik felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, meg kell adják, hogy mikor, hol és milyen szakot végeztek. Barna Gergő hangsúlyozza, a népszámlálási kérdőív minden kérdésére válaszolhatunk azoknak a családtagoknak a nevében is, akik éppen nincsenek otthon, akárcsak a 14 év alatti gyerekek esetében.
Ügyelni kell, hogy a gyermekekre vonatkozóan is legyenek kitöltve ezek az adatok: a még nem beszélő csecsemőnek is van anyanyelve (amilyen nyelven beszélnek hozzá), a még nem megkeresztelt kisgyermeknek is lehet felekezete” – mutat rá a szociológus.
Hogy milyen nyelven válaszolhatunk a kérdőívre, ez nyilván változó annak függvényében, hogy milyen nyelven beszél maga a számlálóbiztos. A népszámlálás módszertana szerint amennyiben a számlálóbiztos magyarul kérdez, magyarul válaszolhatunk a kérdésekre. Ha románul kérdez, a törvény értelmében a 20 százalék feletti magyarsággal rendelkező településeken magyar nyelvű mintakérdőíven követhetjük a kérdéseket, Barna Gergő arra biztat, hogy ezt tegyük is meg. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!