
Folytatódik a népszámlálás. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú
Fotó: Haáz Vince
Még mindig nem indult el mindenhol a népszámlálás második, személyes lekérdezéses szakasza – ahol igen, ott is vannak technikai problémák. A táblagépek szinkronizálásával van probléma, a kérdezőbiztosok ugyanis nem látják rendesen, hogy melyik háztartás szerepel már a népszámlálási adatbázisban és melyik nem. Barna Gergő szociológus, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátora türelemre inti a lakosságot, és néhány jó tanáccsal is szolgál.
2022. június 08., 09:042022. június 08., 09:04
2022. június 08., 11:062022. június 08., 11:06
Elméletileg megkezdődött, gyakorlatilag azonban még nem – mondja a népszámlálás május 31-én „kezdődött”, második szakaszáról Barna Gergő, a cenzus magyar kampányának koordinátora a Székelyhonnak.
Hozzáteszi, akadozik az átmenet, mert teljes értékűen nem működik sehol a technika, a táblagépek szinkronizálása nem történt meg rendesen, amit folyamatosan igyekeznek javítani az Országos Statisztikai Intézetnél.
Vannak a vegyes helyzetek, ahol nekikezdtek az önkitöltésnek, de valamelyik része hiányos maradt: nem volt mindenkinek a kérdőíve érvényesítve, hiányzik a lakáskérdőív, az épületre vonatkozó kérdőív. Ezek az információk nem érkeznek be olyan formában, hogy ezek könnyen átláthatóak legyenek a számlálóbiztosoknak, és az alapján tudjanak ténylegesen elindulni” – magyarázza a szociológus, aki azt reméli, ezen a héten normális kerékvágásba kerül a terepmunka, főleg azért, mert már így is egy újabb hét elvesztődött, jövő héttől már nincs iskola, kezdődik a szabadságolások időszaka, és nehezebben találják otthon a számlálóbiztosok az embereket.
A forgatókönyv amúgy az, hogy
Barna Gergő szerint megtörténhet, hogy azokhoz is bekopogtatnak majd, akik már részt vettek a cenzus online szakaszán. „Mi igazából reméljük, hogy meg is fog történni ez, az lenne a legjobb, ha terepen is ellenőrizné a számlálóbiztos, mert például ha hárman laknak egy lakásban, de csak ketten töltötték ki a kérdőívet, és azok helyesen töltötték ki, az nem látszik a rendszerben, hogy akkor lehet még egy személy.
– mondja Barna Gergő, aki arra kéri a lakosságot, hogy amennyire lehet, legyen türelmes a népszámlálóbiztosokkal, mert a munkájukat végzik, és pár hétig még bonyolult dolguk van, amíg sikerül letisztázni a kérdéseket.
Ha már tényleg kopognak a számlálóbiztosok, akkor fontos, hogy bizalommal fogadjuk őket, engedjük be otthonunkba, és válaszoljunk a feltett kérdésekre. Érdemes előkészíteni néhány iratot, hogy gördülékenyen menjen a válaszadás: elsőként szükség lesz a háztartásban élő összes személy személyi számára (CNP-jére), beleértve a kiskorúakét is. Emellett érdemes tudnunk annak az épületnek, amelyben lakunk, az építés évét és a lakásunk szobáinak összterületét. Azok, akik felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, meg kell adják, hogy mikor, hol és milyen szakot végeztek. Barna Gergő hangsúlyozza, a népszámlálási kérdőív minden kérdésére válaszolhatunk azoknak a családtagoknak a nevében is, akik éppen nincsenek otthon, akárcsak a 14 év alatti gyerekek esetében.
Ügyelni kell, hogy a gyermekekre vonatkozóan is legyenek kitöltve ezek az adatok: a még nem beszélő csecsemőnek is van anyanyelve (amilyen nyelven beszélnek hozzá), a még nem megkeresztelt kisgyermeknek is lehet felekezete” – mutat rá a szociológus.
Hogy milyen nyelven válaszolhatunk a kérdőívre, ez nyilván változó annak függvényében, hogy milyen nyelven beszél maga a számlálóbiztos. A népszámlálás módszertana szerint amennyiben a számlálóbiztos magyarul kérdez, magyarul válaszolhatunk a kérdésekre. Ha románul kérdez, a törvény értelmében a 20 százalék feletti magyarsággal rendelkező településeken magyar nyelvű mintakérdőíven követhetjük a kérdéseket, Barna Gergő arra biztat, hogy ezt tegyük is meg. Az elkövetkező hetekben mintegy 20 ezer népszámlálóbiztos dolgozik szerte az országban, amelyekből mintegy 1500 lesz magyar ajkú.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!