Nem ide szánták. Az emléktábla eredeti helye Csíksomlyón lett volna
Fotó: Gecse Noémi
December 7-én lenne 90 éves Fodor Sándor csíksomlyói születésű író, a Csipike meseregény szerzője. Róla emlékezne meg méltóképpen a csíkszeredai önkormányzat többek között egy szoborcsoport elkészíttetésével, amely a városi központi parkban kapna helyet.
2017. december 07., 10:082017. december 07., 10:08
2017. december 07., 10:162017. december 07., 10:16
A Fodor Sándor-szoborcsoport megalkotására jövőre megvalósíthatósági tanulmány készülhet, amelyre 400 ezer lejt szánnának – erről szerdán rendkívüli ülésen döntött a helyi önkormányzati képviselő-testület.
Márciusban kereste meg a csíkszeredai városházát Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus azzal a javaslattal, hogy Fodor Sándor író tiszteletére szobrot állíttassanak a város központi parkjában. Tekintettel arra, hogy az önkormányzat nyitott volt a kérésre, ezért szerdán a helyi önkormányzati képviselők rendkívüli ülésén az a döntés született, hogy
A beruházás értékét 400 ezer lejre becsülték, amelyet többek között a helyi költségvetésből fedeznének. A fentebb felsorolt négy kezdeményező is jelen volt a tanácsülésen, a napirend kapcsán felszólalásukban elmondták,
illetve attól válna igazán meghitté a szoborcsoport, ha le lehetne ülni melléjük. Ráduly Róbert Kálmán polgármester ezzel kapcsolatban hozzátette, azt is elképzelhetőnek tartja, hogy Csipike mellett Tipetupa figuráját is megöntsék, de hogy hogyan is nézne ki az alkotás, majd a későbbiekben dől el. A városvezető úgy látja, hogy
Korábban írtunk már arról, hogy a kezdeményezők szerettek volna egy emléktáblát is kihelyezni arra a csíksomlyói házra, amelyben Fodor Sándor ifjúkorát töltötte, azonban a ház jelenlegi tulajdonosával való többszöri egyeztetés után sem jártak sikerrel, ezt a szerdai tanácsülésen is megerősítették.
Biztosan nem állítanak szobrot Fodor Sándornak Csíkszeredában, az író 90. születésnapjára. Emellett a Szék útján álló házhoz – amelyben Csipike megteremtője nevelkedett – tervezett emléktábla sorsa is erősen bizonytalan.
Így a Dóczy András kőfaragó mester által elkészített emléktáblát a Székelyföld kulturális folyóirat Tudor Vladimirescu utcai székhelyén helyezték el. Viszont annak ötletét nem vetették el, hogy a fentebb említett csíksomlyói ház elé, a zöldövezetre állíttassanak egy másik emléktáblát, amelybe belegravíroznák a ház egykori fényképét a szerző képmásával együtt.
például a Borvíz utcát vagy a Hunyadi János utca Szék útjába torkolló szakaszát tartanák jó ötletnek, hogy Fodor Sándor utcának nevezzék el. Azért is választanák ezeket az útszakaszokat, mert kevés lakót érintene a névváltoztatás.
A Csíki Hírlapból értesült a Fodor Sándor tiszteletére tervezett szoborállításról egy neve mellőzését kérő csíkszeredai vállalkozó, aki elmondta, szívesen adományozna néhány ezer lejt a cél megvalósítására. Meggyőződése, hogy más cégvezetők is csatlakoznának a gyűjtéshez. A rendkívüli ülésen a kezdeményezők maguk is javasolták, hogy érdemes lenne egy bankszámlát nyitni a célért, és elkezdeni a gyűjtést, de mivel hosszas az idő, amíg a város eljuthat a megvalósításig, egyelőre nyitva hagyták a kérdést.
Fizetés a pedagógusoknak
A testület ülésén szavaztak a költségvetés-módosításról is, amelybe belefoglalták a kormány által kapott, pedagógusok számára kiutalt fizetések összegét is, 1,36 millió lejt. Füleki Zoltán alpolgármester a rendkívüli testületi ülésnek sürgősségét éppen azzal indokolta, hogy szükség volt mihamarabb belefoglalni a pedagógusok fizetését a költségvetésbe, hogy időben megkaphassák a tanintézetekben dolgozók a bérüket.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!