A csíktaplocai néptánccsoport egyik fő jellemzője az önszerveződés
Fotó: Csíktaplocai Néptánccsoport
Alig járt le a Szent László, légy velünk! című produkcióban való szereplésük, már javában készülnek a csíktaplocai néptánccsoport tagjai a szeptember 9-ei szüreti bálra. Az ötéves fennállásuk alatt nem csak a tagok, hanem a taplocai közösség életében is fontossá vált a néptáncos mozgalom, így, ki amivel tudja, támogatja őket.
2017. szeptember 02., 18:132017. szeptember 02., 18:13
A csoport két oktatója, György Piroska és Kelemen Szilveszter, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncosai. Piroska, aki maga is Taplocán lakik, 2007-ben segített az akkori fiataloknak egy csősztáncot betanítani a szüreti bálra, egy évvel később az együttes prímása, Nyisztor Mihály ajánlotta be oktatónak Kelemen Szilvesztert.
A kultúrotthon akkori vezetői – Sándor Gábor és felesége, Margit – is szorgalmazták ezt. Egy időben néhány fiatal „kinőtte” a csoportot, de mindig maradt egy erős mag, 5-6 pár táncos, akik köré szerveződik azóta is a csoport – mesélt a kezdetekről Kelemen Szilveszter.
„Ezelőtt két évvel egy szüreti bál után újra felduzzadt a csoport tíz párra, most is ennyien aktív táncosok.
Ők „kopogtatnak” támogatásért, pályáznak, szerveznek, vállalják a fellépéseket. Novák Franciska volt négy és fél évig a csoportvezető, ő is táncos, de el kellett menjen külföldre, így most másik két fiatal táncos, Gergely Bernadett és László Zsombor vezetik a csoportot” – magyarázta Kelemen. György Piroska hozzáfűzte, mivel hallotta, hogy megalakult a tánccsoport, szólt, hogy ő is besegít, ha szükséges. „Szülési szabadság, gyerek, család – elég zsúfolt volt akkor az életem, de ott voltam helyben, és természetes volt, hogy segítek. Szilveszter is komolyan veszi, mert fontos, hogy egy oktató felkészülten menjen, tudja, hogy mit akar, és természetesen az is, hogy a fiatalok is akarják.
De nemcsak a szülők, hanem a helyi plébános, Czikó László, valamint a közbirtokosság is támogatja a csoportot – termet bocsátanak a rendelkezésükre, ha szükséges, valamint anyagilag is segítik őket. Tehát a közösség is felzárkózik az ügy mellé.
Ugyanakkor épp a szüreti bálra készülnek, tanulják a csősztáncot. „Taplocán ragaszkodnak ahhoz, hogy szakember készítse fel őket erre. Ez azért is jó, mert más a próbavezetés, nagyobb a haladat, jobban odafigyelnek. Ez még azért is jó lehetőség, mert azok a fiatalok, akik nem barátkoznak meg a néptánccal, legalább életükben egyszer részt vehetnek egy ilyen képzésen, és belelátnak, hogy nem is olyan egyszerű, mint ahogy kintről mutatkozik” – véli Kelemen Szilveszter. Rámutattak, mivel Taploca „kicsit város és kicsit falu is”, nehezebb egy néptánccsoportot fenntartani.
„Néha emiatt ütköztek is a véleményeink a táncosokéval, amikor mi teljesen más felé akartuk irányítani őket, mint ahogy ők azt gondolták. De úgy látom, sokat tanultak, és megértették a mi gondolatmenetünket a Szent László, légy velünk! című rockoratórium alkotása közben, amelyben kilenc taplocai táncos is részt vett. Beleláttak abba, hogy milyen egy nagy munka véghezvitele, amikor délután fél hattól este tizenegyig próba van. Megértették ők is, hogy ha mi néha fáradtan érkezünk a próbára, akkor az miért van. Ugyanakkor sok szép dolgot is megéltek ezen időszak alatt” – magyarázta a táncoktató.
György Piroska és Kelemen Szilveszter
Fotó: Gecse Noémi
A csíktaplocai néptánccsoportba több helyről is járnak táncosok, van, aki Zsögödből, de most a szüreti bál előtt Erdőaljáról is sok fiatal bejár. Jó a kapcsolatuk a szentkirályi néptánccsoporttal – amelynek egyik oktatója szintén Kelemen Szilveszter – barátságok jöttek létre az évek során, több alkalommal tartottak közös fellépést is. Az oktatók rámutattak,
„Nem jó nagyon hamar kiölni a fiatalokból azt a szeretetet, ami a néptánc iránt van. Így annál fontosabb, hogy ismerjék egymást, még a másik településbelieket is, és ez a lényege az egésznek, mert
– hangsúlyozta Kelemen.
A csoport a próbákat szerdánként tartja este fél nyolctól fél tízig. Ha fellépésre készülnek, akkor hetente két próbát is tartanak – mondta György Piroska. Noha már több vidék tánclépéseit is ismerik a taplocai fiatalok, mindig van, amit finomítani. „Az alapok megvannak, viszont technikai dolgokkal kellene foglalkozzunk, a szebb kivitelezéssel. Emellett mindig újat is tanulnak, de ami megvan, azt mindig fel kell frissíteni, hogy ne felejtsék el a koreográfiákat. Ez nehézkes heti egy próbával. De a minőségre oda kell figyeljünk, fontos, hogy milyen a testtartásuk, a kiállásuk. Ezek alapdolgok. A közönség legtöbbször nem azt nézi, hogy száz figurát eljár-e, hanem hogy ha kiáll, akkor táncosként látja vagy civil emberként a színpadon” – emelte ki. Hozzátette, noha nem ő az első, aki ezt kimondja, de így gondolja, hogy amíg a hagyomány él, addig a nemzetünk is él.
„Sok felnőtt és idős szokta mondani, hogy bezzeg a mai fiatalok. De a mai fiatalokat ki nevelte? Nem mi? Ebben látom a fő lényegét ezeknek a csoportoknak a működésében, hogy neveljük a fiatalokat, mert akkor a mi munkánk lesz ott, akkor nem mondhatjuk, hogy bezzeg a mai fiatalok.
– összegzett Kelemen.
A kicsi csoport tagjai: Birta Beáta, Bodó Szabolcs, Bodor Beáta, Both Anna, Faragó Csenge, Farkas Kriszta, Farkas Szabolcs, Farkas Tamás, Farkas Tímea, Gegő Zsófia, Gergely Szabolcs, György Szabolcs, Györgypál Edina, Györgypál Márk, Györgypál Szidónia, Imre Balázs, Kovács Gréta, László Zsuzsa, Martini Dóra, Mihály Anita, Ötvös Szabolcs, Ozsváth Zsolt, Petrikó Anita, Salamon Attila, Szász Ágota, Turcas Lehel
A nagy csoport tagjai: Balog Piroska, Bozán Szilárd, Bálint Emese, Farkas Anita, Farkas Attila, Farkas Botond, Ferencz Orsolya, Gergely Beáta, Gergely Bernadett, Novák Franciska, Imre Norbert, Jánosi Norbert, Kézdi Aretta, Kézdi Botond, Kézdi Szilárd, Kézdi Zsombor, Nagy Lóránd, Péter Bernadett, Szőcs Noémi, Tankó Ildikó.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
November végén ingyenesen szállítja el a kerti zöldhulladékot az RDE hulladékgazdálkodási vállalat Székelyudvarhelyről.
szóljon hozzá!