Fotó: Pinti Attila
Több egyeztetés után megszületett Csíkszentsimon fejlesztési stratégiája, amelyet az önkormányzati képviselők csütörtöki ülésükön el is fogadtak. A tervek szerint az oktatásra, az egészségügyi és a szociális ellátásra, illetve az alapinfrastruktúra fejlesztésére, továbbá turisztikai, gazdasági és mezőgazdasági beruházásokra fókuszálnának.
2017. április 27., 21:312017. április 27., 21:31
2017. április 28., 11:592017. április 28., 11:59
A fejlesztési stratégia a község jelenlegi helyzetét és az elkövetkező hat év terveit foglalja magába. A 2017–2023-as időszakra vonatkozó stratégiát a Planificatio Kft. településfejlesztéssel foglalkozó csíkszeredai cég szakemberei állították össze.
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere érdeklődésünkre elmondta, a fejlesztési stratégia tervezetét az év elején mutatták be, és ezután több találkozót, illetve fókuszcsoportos beszélgetéseket szerveztek, többek között a helybéli gazdák és fiatalok számára.
– közölte a polgármester, aki saját Facebook-oldalán hozta nyilvánosságra a tanulmányt.
A több mint hetven oldalas stratégia dokumentációja itt olvasható el.
A község 2017–2023-as fejlesztési stratégiája a következő prioritásokra épül: oktatásfejlesztés, beruházások az egészségügyi és a szociális ellátásba, alapinfrastruktúra fejlesztését célzó beruházások, turisztikai fejlesztések, gazdasági fejlesztések, mezőgazdasági fejlesztések. A megfogalmazott egyéni prioritások mellett
Fotó: Pinti Attila
Az oktatásfejlesztés érdekében hét célt neveztek meg a stratégiában. Elsőként az iskolai IT modernizációját és a szélessávú internet biztosítását fogalmazták meg, ennek érdekében iskolánként egy informatika oktatására alkalmas terem kialakítását tervezik. További tervek: az intézmény épületeinek felülvizsgálata épületegészség és energiahatékonyság szempontjából, az after school program a tanulás terén való felzárkóztatásra: mindkét faluban, elsőként térségi programot kezdeményezve Csatószegen, a meglevő kezdeményezésre építve, óvodák és a napközi korszerűsítése, Csatószegen napközi program kialakítása, tornaterem építése Csatószegen az iskolánál, vagy tornaterem kialakítása, és sportcsarnok építése Csíkszentsimonban.
Az egészségügyi és a szociális ellátásban tervezett beruházások: az orvosi rendelő környezetének rendezése (parkoló kialakítása, gyalogosbiztonság növelése), orvosi rendelő modernizálása (új szakorvosi rendelők feltételeinek kialakítását is beleértve), hátrányos helyzetben élő személyekkel foglalkozó ellátórendszer megszervezése helyi civil kezdeményezéssel vagy a szociális szolgáltató bevonásával, antiszegregációs központ a roma kisebbség számára, szakemberek szervezett munkájának bevonásával (logopédus, mentálhigiénés, pszichológus, gyógypedagógus, higiénés, kulturális referens, szociális munkás) – önszerveződést segítő, roma kulturális programok rendezésének támogatása.
Fotó: Pinti Attila
A stratégiában az alapinfrastruktúra fejlesztését célzó beruházások között szerepel a földgázszolgáltatás elérhetővé tétele, a szennyvízhálózat kiépítése, az úthálózatok fejlesztése a faluképvédelmi szempontokat is figyelembe véve és a közvilágítás modernizálása (a meglévő rendszer amortizációját követően áttérés az energiahatékony megoldásra).
Emellett a következő fejlesztési terveket fogalmazták meg: teljes telekkönyvezés elektronikus rendszerben, rendezett közterület, parkosítás, nagyobb kapacitású parkoló kialakítása a stadionnál és a csíkszentsimoni temetőnél, a helyi tűzoltóalakulat fejlesztése, felszerelésének korszerűsítése, árvízvédelmi intézkedések, tömegközlekedés fejlesztése, kultúrotthonok felújítása a község mindkét falujában.
A turisztikai fejlesztések között szerepel többek között egy kilátó építése a község legmagasabb pontján, a csatószegi borvízfürdő felújítása és az örökségvédelem (a községben található Endes-kúria renoválása és funkcióval való ellátása). A gazdasági fejlesztések tervei között többek között szerepel a helyi vállalkozások működését segítő szolgáltató- és inkubációház (könyvelés, jogi ügyletek, környezetvédelem és munkavédelem stb.) létrehozása.
Fotó: Pinti Attila
A mezőgazdasági fejlesztésekre vonatkozóan több tervet is kidolgoztak. Ezek közül talán a legfontosabb az állattartási zóna kijelölése. Emellett a tervek szerint a tejtermékek helyi feldolgozásának lehetőségét kell megvizsgálni, és a tejbegyűjtés közösségi rendszerét mindkét faluban biztosítani kell. Egy vágópont kialakítása is bekerült a tervek közé.
Csák László, a Planificatio Kft. vezetője megkeresésünkre elmondta, a csíkszentsimoni stratégia abba a szakmai folyamatba illeszkedik, amit 2015-ben indítottak el, és amelynek lényege, hogy
hanem helyi konzultációkkal, fókuszcsoportos beszélgetésekkel, reprezentatív szociológiai felméréssel is megalapozzák az elemzéseket.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!