2018 ipari kenyere, amelyet Romániában állítottak elő. A csíkszentmártoni Bocskor pékség második díjas kenyere
Fotó: GastroPan
Csípős paprikából készült lekvárt is meg lehetett kóstolni a hétvégi marosvásárhelyi GastroPan kiállításon, amelyre Délkelet-Európa legjelentősebb nemzetközi sütőipari, cukrászati és vendéglátóipari szakemberei jöttek el. Idén tizedjére szervezték meg az eseményt, és több mint 150 kiállító érkezett 25 országból, hogy bemutassa a nemzetközi trendeket, legmodernebb termékeket és szakmai megoldásokat.
2018. április 22., 17:592018. április 22., 17:59
A kenyerek versenyének napján, pénteken alig lehetett helyet találni a központ körüli kibővített parkolóban, akkora volt az érdeklődés. Az ország valamennyi megyéjének rendszámait láthattuk a parkolóban, nyelvek szempontjából is szinte bábeli volt a zűrzavar, hisz Délkelet-Európa legtöbb országából érkeztek kiállítók, versenyzők, érdeklődők.
A helybéli látogatók örömmel szembesültek azzal, hogy számos Maros megyei és marosvásárhelyi cég is jelen volt a kiállítók között. Az eddigi tíz kiállítás közül hat alkalommal Marosvásárhely adott otthont a rendezvénynek, így most már lassan úgy ment át a köztudatba, hogy a GastroPan marosvásárhelyi rendezvény. Erről is kérdeztük a főszervezőt, Váradi Jánost, akit a kenyérnapon sikerült rövid időre „elfognunk” a szervezők standján.
„Amire én nagyon büszke vagyok – és gondolom joggal –, hogy a GastroPant szervező székelyudvarhelyi Boro-Info, a Brutarul-Cofetarul és a Gastromedia országos szakmai magazinjai az évek során piacvezetővé váltak Romániában. És ez nem kis dolog, hisz óriási a mezőny, nagy a konkurencia, sokan akarnak élre törni ebben az ágazatban” – mondta el Váradi.
Megkétszereződött a gépeket és felszereléseket kiállító cégek száma, és ami jubileumi újdonság, hogy az idén vett részt a legtöbb új cég, zömükben külföldről. Persze, az sem elhanyagolható, hogy növekedett a kiállítótermek száma, háromról négyre.
2018 kézműves kenyere, amelyet Romániában állítottak elő. A csíkszentmártoni Bocskor pékség harmadik díjas kenyere
Fotó: GastroPan
Arra a kérdésre, hogy a tíz év során miért voltak a marosvásárhelyin kívül más helyszínek is, Váradi János egyszerű magyarázatot adott. „Időszakos kiállításról lévén szó, nem mindig sikerült megőrizni a helyszínt, hisz nem könnyű időpontot egyeztetni a helyszíntulajdonossal. Így történt, hogy az első helyszín Szováta volt, aztán voltunk Brassóban, Bukarestben, tavaly Nagyszebenben. Ki vagyunk szolgáltatva a bérbeadó kénye-kedvének, illetve programjának. De
És ne feledjük, hogy Szováta is ide tartozik...”
A csütörtöki megnyitón Aurel Popescu, a ROMPAN elnöke azt hangsúlyozta, hogy a pékipar nem lenne azon a szinten, ahol van, a GastroPan nélkül. A szakma elismeréseként emlékplakettet nyújtott át Váradi-Erdős Ildikónak, a kiállítás igazgatójának.
Húszezernél több látogatóra számítottak, és ez a vasárnapi villámösszegzésnél meg is volt. Sőt, pár ezerrel meg is haladta a húszat. Előzetesen regisztrálni kellett, pontosan azért, hogy a legérdekeltebbek, a szakmák képviselői bejuthassanak, de a „civil” látogatókat, érdekelődőket is szívesen fogadták. Nekik a bejáratnál volt lehetőségük regisztrálni.
A legjobb egészséges péksütemények. A csíkszentmártoni pékség második díjas terméke
Fotó: GastroPan
A legizgalmasabbak a GastroPan versenyei voltak, amelyre Románia legtehetségesebb pékjei, cukrászai és szakácsai jelentkeztek be, és a legjobb termékeikkel versenyeztek (kenyér, torta, péksütemény, hidegtál, kenyértésztából, csokoládéból és cukorpasztából készült művészi alkotások, gyümölcs- és zöldségfaragások). A kiállításon megcsodálhattuk és megkóstolhattuk az év legjobb termékeit, megtapasztalhattuk a legújabb nemzetközi trendeket, akár beszélgethettünk is a szakma legnevesebb képviselőivel.
A nem szakmabeli látogatót elsősorban a kiállítótermekben tobzódó színek, illatok orgiája nyűgözte le. A sok fagylalt, sütemény a szivárvány minden színét magán viselte, az illatokról már nem is beszélve, hisz azok belengték a kiállítótereket pavlovi reflexeket indukálva a sétálók körében. A kiállítók pedig büszkén és igen szívélyesen kínálgatták az érdeklődőket.
A műszaki eszközöket bemutatók működtették a csillogó, csilingelő gépeket, gépsorokat, a közöttük sétálók pedig élőben láthatták, miként lesz a lisztből, cukorból, magokból és más alapanyagokból – amelyeket a gépsor egyik végén adagoltak – illatos, friss ropogós bagett, zsömle vagy valamilyen más rágcsálni-, kóstolgatni való a gépsor végére.
Fotó: GastroPan
Az egyik romániai standon csípős paprikából készült lekvárt kínáltak, külön fogyasztói felhasználásra és külön vendéglátóipari hasznosításra. Ez manapság még újdonságnak számít nálunk, annak ellenére, hogy külföldön már elfogadott és kedvelt ínyencség. És igencsak érdekesnek tűnt egy jó félméteres parasztasszony szobra, ami teljes egészében csokoládéból készült. A suceavai cukrász, Cristina Nistor azt mondta, nem szokványosan formába öntötte, hanem
Így aztán a zsűri neki ítélte a csokoládéból készült művészi alkotások versenyének nagydíját.
Az olaszországi – udinei – Scuola della pizza italiana standján (évente háromszáz fiatalt képeznek ki pizzakészítésre és egyéb olasz ételkülönlegességek előállítására) két tagbaszakadt talján csupasz kézzel készítette elő bevetésre a pizzakölteményeket. Egy másik standon a zöldségszobrászat titkaiba avatott be egy fiatalember. S hogy milyen könnyű csodálatos formákat megalkotni – jellegzetesen a konyha hercegnője elnevezésű standon – egy másik fiatalember olyan „csodeszközöket” kínált, amelyekkel bármely amatőr szakács spirálokat, csillagocskákat, szalagokat és egyéb alakzatokat készíthet krumpliból, káposztából, uborkából, paradicsomból, déli gyümölcsökből.
Fotó: GastroPan
Akárcsak az előző években, az idén is díjazták az év legjobb termékeit, és kiderült, ki nyeri el az Év Kenyere és az Év Tortája díjat.
A kenyérversenyen csodálatos kenyérillat töltötte be az emeleti versenytermet. Teljes kiőrlésű búzalisztből készült, vagy rozs-, árpa-, kukoricakenyerek sorakoztak az asztalokon, és némely ötletesebb versenyző szalonnát, sajtot, túrót is vágott a minták mellé, hátha ez jobban inspirálja a bírálóbizottságot.
A hidegtál-kategóriában az első helyet két versenyző érte el: Cozma Bogdan a Brassó megyei Felsőmoécsról és a bukaresti Ciutacu Gheorghe. Csapatban első lett a nagyszebeni Golden Tulip kétfős csapata. Zöldség- és gyümölcsszobrászatban nyerte el a legjobbnak kijáró díjat a gyulafehérvári Verdeş Liliana.
Az Év kenyere, ipari kategória, első hely
Fotó: GastroPan
Az Év Kenyere díjat a gyári kategóriában a Voica Silvia Florentina (Vel Pitar, Râmnicu Vâlcea) nyerte el, második helyre került a csíkszentmártoni Bocskor pékség versenyzője, Gál Rozália. A kézműves kenyér kategóriában első lett a konstancai Gheambazu Florin Nicolae (Megasimitis), második a szászhermányi Cristolovean Elena (Mons Mellis – Transylvania Dreams), míg a harmadik helyen a csíkszentmártoni Bocskor pékség versenyzője, Bocskor István végzett. Az egészséges péksütemények versenyében első Oprea Alexandru (Ana Pan Rt. Bukarest), második Bocskor István (Csíkszentmárton), míg harmadik Sandu Dumitra (Vel Pitar Rt.) lett.
Az Év tortája díjat a felsőmoécsi (Brassó megye) Șelaru Elena Doiniţa nyerte el. A GastroPan jubileumi verseny győztese a nagyszebeni Cibin Malom lett.
Az Év kenyere, kézműves kategória, első hely
Fotó: GastroPan
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
szóljon hozzá!