Második székelyföldi zarándokhellyé vált a gyimesi volt határ melletti kontumáci kápolna és emlékhely, illetve a felújított őrház. A Székely Gyors öt évvel ezelőtti indulása óta minden Pünkösdkor szabadtéri szentmisét mutatnak be az ezeréves határnál.
2012. május 28., 16:142012. május 28., 16:14
2012. május 28., 17:152012. május 28., 17:15
Megváltoztak a Bákó megyéhez csatolt, Erdélyhez tartozó gyimesbükkiek pünkösd környéki napjai: ötödik esztendeje minden Pünkösdkor a világ minden tájáról érkeznek zarándokok a kontumáci templomnál bemutatott szabadtéri ünnepi szentmisére. A volt határállomástól Kontumácig lacikonyhák százai várták idén is az arra látogatókat, árusok kínálták különbnél különb portékájukat. A csíksomlyói pünkösdszombati búcsúra érkező mindhárom zarándokvonat idén elment a gyimesi volt határállomásig, a Boldogasszony vonat a pünkösd előtti pénteken, a Székely Gyors és a Csíksomloyói Expressz pedig pünkösdvasárnap.
A történelmi Magyarország legkeletibb pontjánál, a kontumáci templomnál Pünkösd vasárnapján Varga Ottó őriszentpéteri plébános mutatta be a szabadtéri szentmisét. Őriszentpéter nyugat-magyarországi település az Őrségben. Az Őrség Magyarországon és a szlovéniai Muravidéken található történeti és néprajzi tájegység, nevét onnan kapta, hogy a honfoglaló magyarok őrállókat telepítettek ide az ország nyugati kapujának védelmére. Varga Ottó szentbeszédében párhuzamot vont Szent István országának keleti és nyugati végénél őrséget álló gyimesiek és őrségbeliek között, kiemelve Pünkösd, a Szentlélek eljövetelének fontosságát, ennek üzenetét a magyar nép számára. A szentmise után Salamon József gyimesbükki plébános megáldott a kontumáci templom melletti emlékhelyet, imát mondott az itt elhunyt hősökért, majd a helyi Kánya-testvérek, Tamás és Lóránt régi magyar katonanótákat énekelt.
A szentmise után a több ezer ünneplő nagy tapssal fogadta a határ melletti vasúti hídra érkező, magyar címert viselő 017-es Nohab-mozdonyt, amely a Székely Gyors szerelvényeit, illetve az Aranycsapat mozdonyt, amely a Csíksomlyói Expresszt vontatta a csíksomlyói búcsú alkalmából indított zarándokúton. Az első erdélyi zarándokvonat, a Székely Gyors érkezésének ötödik évfordulóján emléktáblát avattak a 2008-ban felújított 30-as számú vasúti őrháznál. Az emléktáblát az Indóház vasúti magazin, a Kárpáteurópa utazási iroda és a Budakeszi Kultúra Alapítvány állította.
Az avató ünnepségen Görbe Vilmos, Gyimesbükk polgármestere az összefogás fontosságát hangsúlyozta, Deáky András nyugalmazott iskolaigazgató pedig a hely történelmi adatait ismertette. Buzánszky Jenő, az Aranycsapat mozdony vontatta szerelvény \"kapitánya\" az ünnepségen átadta az Aranycsapat mozdony makettjét, amelyet a felújított 30-as őrházban, Bilibók Ágoston vasúti múzeumában állítanak ki a többi vasúti ereklye mellett.Az ünnepség hangulatát emelték a helyi, Dani Gergely Általános Iskola kórusa által előadott szép magyar régi énekek. A kórust Antal Etelka igazgató vezeti.
T. Hámori Ferenc, az Indóház vasúti magazin főszerkesztője, a zarándokvonatok ötletgazdája és egyik szervezője kiemelte: a Székely Gyors öt évvel ezelőtti indulása óta a felújított őrház és környéke második zarándokhellyé vált a csíksomlyói búcsú után pünkösd alkalmából.
Szintén Pünkösd alkalmából új, Xántus Géza domborműveivel díszített szabadtéri keresztutat áldottak meg a gyimesbükki plébániatemplom melletti oldalban. Ebből az alkalomból jelent meg Salamon József gyimesbükki plébánosnak a Gyimesi kálvária című könyve.
Gyimesbükkön több száz Bákó megyei rendőrt és csendőrt vezényeltek ki Pünkösdkor, nekik is köszönhető, hogy az ünnepségek csendben, rendben, incidensek nélkül zajlottak.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!