Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai építészeti technikum első végzős osztályának tagjai tartottak 45 éves találkozót a hétvégén. Közel harmincan gyűltek össze az akkori hallgatók közül: üdvözölték egymást és kis idő múltán „előkerültek” a régi történetek is.
2015. július 06., 21:282015. július 06., 21:28
„Csíkszeredában a megyésítés után megyeszinten elkezdődött egy hatalmas beruházás. Viszont nem volt szakember, a székely építészek szerteszét voltak az országban. A hatalomnak szakember utánpótlásról kellett gondoskodnia, ezért beindítottak egy építészeti technikumot, azaz érettségi utáni kétéves építészeti képzést. Ennek a technikumnak mi vagyunk az első osztálya, 1968 őszén kezdtünk, és ’70 júniusában végeztünk” – avatott be a részletekbe Balogh Antal, a találkozó egyik főszervezője. Az osztályban fele-fele arányban voltak a lányok és a fiúk, a technikumot 32-en végezték el. Közülük öt személy elhunyt, a csíkszeredai találkozóra húszan mentek el.
Első éven a gimnázium adott otthont a technikumnak, a második évben pedig a Vigadó épületébe jártak. A következő években már két-két osztályt indítottak. „Indultunk a nagybetűs életbe. Az osztálynak a fele, a fiúk mind dolgoztunk, akkor nem volt gond a munkahely. A lányok nem dolgoztak. Civil és ipari építészetnek hívták a szakot. Miután végeztünk, azokat, akik nem voltak munkaviszonyban, az építkezési vállalat, illetve a tervezőintézet felszippantotta, mert szükség volt rájuk. Rengeteg olyan épület van Csíkszeredában, amelynek az építéséből ennek az osztálynak a tagjai valamilyen formában kivették a részüket, a tervezésnél, a kivitelezéseknél. A törvényszékkel szemben három tömbház is van, amit építettünk. Akik az építkezési vállalatnál voltak, azok a Tudor negyed építkezésénél vettek részt, de volt olyan, aki az ötös trösztnél dolgozott, az úgynevezett faipari, cserealkatrészgyár építésénél, amiből később traktorgyár lett. De akkor épült a sörgyár, a vágóhíd, a faipari kombinát. Pártutasításra építettünk. A pártbizottság kiadta az igazgatóknak a parancsot, hogy fel kell építeni egy 40 lakrészes tömbházat. A Nárcisz sétányon mind olyan tömbházak vannak” – mesélte Balogh.
Az osztályból van, aki az építészet területén maradt, esetleg továbbtanult, más később átszakosodott. Sokan külföldre távoztak. A találkozóra érkeztek Amerikából, Svédországból, Ausztriából, Németországból és Magyarországról is.
„Nekünk az volt a jó, hogy amikor végeztünk, szerződést kaptunk a kezünkbe, és dolgozhattunk. Nem nagyon követtük egymás sorsát, kicsit elszakadtunk, de most jó érzés találkozni. Szétszóródtunk a nagyvilágban, de most itt vagyunk” – mondta mosolyogva Péterffy Anikó.
Barabás Ibolya Kézdivásárhelyről érkezett a találkozóra. 1974-ben költözött el Csíkszeredából. „Ez a technikum működött négy vagy öt évig, utána létrehozták az építészeti szakiskolát. 1974-ben költöztem el Csíkszeredából. Most már nem nagyon látok ismerősöket az utcán itt. Változnak az emberek és az épületek is. Találkozni jó. Húsz évig az építészetben a beruházással foglalkoztam. Utána átmentem az igazságügyhöz, telekkönyvvezető voltam, majd öt évet tárgyalási jegyző. Mindenképp hasznát vettem a technikumnak.”
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!