Fotó: Kristó Róbert
Egyelőre hiába várja több csíksomlyói tulajdonos, hogy a Csíki Lázként ismert erdős területeikről mások által több mint egy éve kitermelt fáért kártalanításban részesüljön. Az ügyben lopás miatt indult rendőrségi vizsgálat még nem zárult le, a kitermelést elrendelő vállalkozó új magyarázatot is adott az ügyre.
2015. január 07., 12:152015. január 07., 12:15
A Hargitán, a Hármaskereszt közelében található, több hektárnyi magánterületekről vágták le a fát a tulajdonosok tudta nélkül, miután a szomszédos területeket felvásárolta a kitermelést elrendelő szentegyházi lakos. A somlyói gazdák szerint az országúthoz közeli részhez a tulajdonosok ragaszkodtak, ezért azt nem adták el. A károsultak ismerik a fakivágást kezdeményező szentegyházi Gál Zakariást is, aki kérdésünkre akkor azt mondta, nem lopás szándékával történt a fakivágás, a Csíki Lázon minden területet megvett. Hozzátette, talán maradt pár tulajdonos, akinek van még ott területe, és ha ezek hivatalos okiratokkal bebizonyítják, hogy az ő területükről vágatta le a fákat, kifizeti az okozott kárt. A somlyóiak feljelentést tettek a rendőrségen is, a vizsgálat eredményeiről viszont nem tudnak semmit, kárukat sem térítették meg.
„Nem értem, hogy az elindult vizsgálat nyomán a helyszínen készített leltározáskor a szállításra előkészített faanyagot miért nem foglalták le. Milyen engedéllyel szállították ezt el, és ki bélyegezte le?” – tette fel kérdéseit most az egyik károsult, Bartalis Imre, akinek állítása szerint 93 áras területéről teljesen levágták a fát.
„A rendőrség nem végezte a dolgát rendesen, mert ha elvégzi, könnyű lett volna a kártalanítás, ott volt a helyszínen a fa. Meg kellett volna akadályozni az elszállítást. Ahogy megtörtént az ügy, sógorom jött hazafelé Szovátáról, és látta, hogy a Csíki Láznál öt nagy rönkszállító állt sorban, vitték el a fát” – mondta Péter József, aki két testvérével együtt birtokol egy most jórészt letarolt, 72 áras területet a Csíki Lázon. Azt mondja, a tavaly tavasszal elvégzett leltározást, amelyet a rendőrség és az erdészeti felügyelőség részvételével végeztek, meg kellett ismételni, végül több mint 300 csutakot számoltak meg területükön.
Az ügyben tart a hatóságok által elrendelt vizsgálat – tudtuk meg Gheorghe Filiptől. A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője arról tájékoztatott, hogy a csíkszeredai és a szentegyházi rendőrség is kapott feladatot a kivizsgálás során, mivel egyes területek a szentegyháziak illetékességébe tartoznak. „Jelenleg szakértői jelentéseket várunk a parcellák pontos behatárolásával, illetve az onnan kitermelt faanyag minőségével kapcsolatban” – közölte a szóvivő, hozzátéve, az erdészetektől a kivágott fa pontos mennyiségéről, illetve a kitermelés előtt lábon álló fák értékéről kértek információkat. Mindezek feldolgozása és a vizsgálat lezárása után a rendőrség az ügy folytatása érdekében javaslattal fordul a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi ügyészséghez – tudtuk meg.
Gál Zakariás szentegyházi vállalkozó egy eddig nem ismert, új magyarázattal szolgált az üggyel kapcsolatban. „Az egész úgy indult, hogy engem megállított Csíkszeredában Péter Imre, hogy megvásárolnám-e a Csíki Lázon a területüket. Mondtam, hogy az édesapjuktól megvettem, azt mondta, kettő volt. Utánanéztem, és birtoklevelet csak egyre kértek 1991-ben, nekem el akarták adni a területet még egyszer. Az sem lett volna baj, a békességért én megvettem volna, de 21 ezer eurót kértek 70 ár területért. Azt mondtam, ha annyira fontos nekik a terület, adják, akinek akarják, engem nem érdekel, amit megvettem, azt írassák át. Innen kezdődött az egész” – mondta Gál, aki állítása szerint huszonnégy éve gazdálkodik ott, és senki nem zavarta. „Ha tudtam volna, hogy ebből ez lesz, egy négyzetmétert sem vettem volna meg, mert megvettem vagy 180 hektárt” – nyomatékosította. Hozzátette, ha őt feljelentették a rendőrségen, az ügyészségen, akkor tovább nincs, miről tárgyalni, mert ez már nem egy békés megoldás, és nincs miért keresnie a panaszosokat.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!