Fotó: Kristó Róbert
Talajmintát vettek azon a csíkszeredai ipari telepen, ahol a múlt héten nagyobb mennyiségű kőolajszármazék ömlött ki a földre. A történések kivizsgálásába több hatóság is bekapcsolódott.
2013. április 10., 13:542013. április 10., 13:54
2013. április 10., 18:492013. április 10., 18:49
Múlt héten jelezték portálunknak, hogy a csíkszeredai Sas utcából megközelíthető valamikori ipari telep egyik udvarán olyan kőolajszármazékot öntöttek a földre, amely súlyosan károsíthatja a talajt. A kiürített tartályokat szétvágták, hogy ócskavasként értékesítsék. A Sas utca egyik lakója nemcsak a Székelyhonnak és a Csíki Hírlapnak jelezte az esetet, hanem a megyei környezetőrséghez is feljelentést tett. Még a jelzés napján – április 4-én – a helyszínre mentek a környezetőrség és a megyei környezetvédelmi ügynökség munkatársai, ám akkor zárva találták a telephelyet, ezért másnap újra visszamentek.
Beszámolt a környezetőrség
Kérésünkre a Hargita Megyei Környezetőrség illetékesei levélben számoltak be arról, hogy mi történt a helyszínen, illetve milyen következményei lehetnek egy ilyen cselekménynek.
„Április 4-én egy személy arról értesítette a környezetőrséget, hogy a Hamerock Metall Rt. telkén lévő tartályok szétdarabolásakor kőolajszármazékkal szennyeződhetett a talaj. A feljelentő és a helyszíni tanú nyilatkozata szerint a kőolajszármazékot pumpával kiszivattyúzták a tartályokból és a földre öntötték. Ez a cselekedett a 2005-ből származó, a környezetvédelemre vonatkozó 195-ös sürgősségi kormányrendelet 98-as cikkelye második bekezdésének első pontja értelmében bűncselekménynek számít. Az esetről a csíkszeredai városi ügyészséget is értesítettük” – áll a környezetőrség hozzánk eljuttatott válasziratában.
Az említett jogszabály kimondja, hogy a levegő, a talaj és a víz szándékos szennyezése bűncselekménynek számít, az elkövetőt pedig fél évtől akár három évig terjedő börtönbüntetésre is el lehet ítélni, vagy 65-70 ezer lej közötti bírság megfizetésére lehet kötelezni. A környezetőrség munkatársai válaszlevelükben arról is beszámoltak, hogy a múlt csütörtöki sikertelen helyszínelés után másnap, pénteken a környezetvédelmi ügynökség szakembereivel újra felkeresték a helyszínt, ahol talajmintákat vettek. Az ügy kivizsgálása érdekében egy bizottság összeállításáról is döntöttek.
Már szennyezett volt a talaj
Mivel a megyei környezetvédelmi ügynökség szakemberei vettek talajmintákat, ezért megkerestük az ügynökséget is. „A helyszínen öt talajmintát vettünk. Továbbá azt tapasztaltuk, hogy a talajban volt már egy sokkal régebbi szennyezés is, a múlt heti pedig tovább fertőzte az egykori ipari telep földjét. Mi ez ügyben nem indíthatunk eljárást, ez a környezetőrségre tartozik” – mondta Domokos László, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója.
Csibi és a Hamerock Metall
A Hamerock Metallnál megszűnt a tevékenység, miután 2008 elején közel száz alkalmazott távozott a Csibi István üzletember többségi tulajdonában levő vállalkozástól egy kirobbant munkakonfliktus miatt. Az elégedetlenséget még 2007 végén az váltotta ki, hogy a cég vezetése megváltoztatta a munkaprogramot. Ezt az ingázók nem tudták betartani, azokat pedig, akik nem érkeztek meg reggel 6.45-ig, nem engedték be a gyárba. Megvonták tőlük az étkezési jegyet is, sokan pihenőszabadságra sem tudtak elmenni, a le nem töltött szabadságot pedig nem fizették ki, írta 2009 márciusában a Csíki Hírlap. A tiltakozók 2008 januárjában többször is összegyűltek a cég előtt, ahonnan kitiltották őket, sikertelenül próbáltak tárgyalni a tulajdonossal, Csibi István akkor éppen szabadlábon levő üzletemberrel. Csibi 2004 és 2010 között több rendben került különböző vádpontok miatt előzetes letartóztatásba, 2010 szeptemberétől viszont szabadlábon van.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!