Fotó: Gecse Noémi
A Csíkkörzeti Magyar-Örmény Szentháromság Alapítvány és a budapesti Fővárosi Örmény Önkormányzat a Csíki medencét és a Gyimeseket népszerűsítő digitális kultúrtörténeti és szabadidős térkép fejlesztését indította el. A 3D-s és körpanorámás felvételek, valamint azokhoz kapcsolódó tartalmi leírások a fovarosiormeny.hu honalpon tekinthetők meg.
2017. január 25., 20:072017. január 25., 20:07
Az online felületen található térkép a legkorszerűbb technológia segítségével „kelti életre” és népszerűsíti az erdélyi magyarörmények kultúrtörténeti örökségét és más, a településekhez köthető kikapcsolódási lehetőségeket. Ennek első lépései valósultak meg Szépvízen, Gyimesbükkön és Budapesten a közelmúltban a Bethlen Gábor Alap jóvoltából – tudtuk meg Esztergály Zsófiától, a Fővárosi Örmény Önkormányzat elnökétől.
Zakariás István, a Csíkkörzeti Magyar-Örmény Szentháromság Alapítvány kuratóriumi tagja szerint fontos a térkép megjelenése, hasznosnak tartja dokumentálni és hátrahagyni az utókornak az épített örökséget. Szépvíz alpolgármestere szerint erőssége lesz a folyamatosan bővülő honlapnak, hogy nemcsak a régi, hanem az újabb létesítmények, például a Pogányhavason épített Szent László-kápolna, illetve a Szépvíz központjában állított Szent László-szobor is megtalálható. Hasznos lesz ez, hiszen idén Szent László évet hirdettek.
Esztergály Zsófia elmondta, hogy a térkép nem kizárólag a magyarörménység emlékeit kívánja megmutatni, hanem a települések más nevezetességeit, idegenforgalmi látványosságait, éttermeket és panziókat. Fontosnak tartja azt is, hogy a regionális mikroközösségek tagjai képesek legyenek helyi szinten, minél hatékonyabban fenntartani örökségüket úgy, hogy közben további értékeket teremtsenek a fiatalabb generációt is bevonva, élhető útravalót adva. A jelenlegi 3D-s és körpanorámás felvételeket, valamint azokhoz kapcsolódó tartalmi leírások a fovarosiormeny.hu honlapon tekinthetők meg.
Ma ha valaki kirándulni szeretne, egyik első dolga, hogy az internetes keresőbe beírja annak a településnek a nevét, ahová el szeretne jutni. Aki Szépvízre vagy a gyimesbükki Rákóczi-várhoz kíván eljutni, az internet a most elindított térképet is kiadja majd lehetőségnek – a pontosan bemért és megjelölt kiránduló útvonalakat és tippeket, éttermeket, panziókat, a váron kívül pedig további emlékhelyeket, informáló tartalmi leírással és korszerű, körpanorámás vagy 3D-s képekkel.
Megtalálják például az örmény származású magyarok egyedi faragású sírköveit, illetve a kontumáci templomot, amely a magyarörmények kéznyomát is viseli falán. A honlapot elindítók remélik, hogy munkájuk értékes elfoglaltságot, összefogást, identitáserősítést eredményez, és ezzel nem kizárólag a magyarörmény közösség nyer, hanem Erdély és Magyarország idegenforgalma, mindaz, aki szabadidejét precízen megtervezheti ennek a technológiának a segítségével.
A speciális technológiáról
A Kárpát-medencei kultúrtörténeti kataszter jelenleg még Magyarországon is egyedinek számít. A két magyarörmény szervezet hosszabb távú célja, hogy önálló oldalként működjön. Ezt lépésről lépésre haladva kivitelezik Erdély- és Magyarország-szerte, de a célok között Vajdaság és a Felvidék, valamint Kárpátalja is szerepel. Az egyedi fejlesztésű technológia segítségével a kirándulását megtervező virtuális sétát tehet például Szépvízen. Besétálhat a településre, 3D-ben megnézheti a Szent László-szobrot vagy egy régi sírkövet. Végigjárhatja az utat a víztározóig, vagy a település főtéren megnézheti az épülethomlokzatokat, az értékes templombelsőket.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!