Világutazó történelemtanár

Ferenczi Jolán nyugalmazott történelemtanár vallomása szerint szívesen él a Kárpátok között. Számos országot bejárt, Angliától Kínáig, Finnországtól Algériáig, de semmiért nem maradt volna külföldön, mert mint fogalmaz: „szereti a Hargitát”.

Létai Tibor

2012. november 14., 17:582012. november 14., 17:58

2012. november 14., 18:272012. november 14., 18:27


Elemi iskoláit szülőfalujában, Gyergyószárhegyen járta, a gimnáziumot Gyergyószentmiklóson végezte. Érettségi után Kolozsvárra ment felvételizni a Bolyai Egyetem történelem-földrajz szakára.

Orvosnak készült, tanár lett belőle

Eredetileg orvosnak készült, árulta el beszélgetésünk során Ferenczi Jolán. Elmesélte: az érettségi után Marosvásárhelyre indult, hogy felvételizzen az orvosi egyetemre. Végül a székely fővárosban nem szállt le a vonatról, hanem továbbutazott Kolozsvárig, és ott kimagasló eredménnyel jutott be a tanári szakra. „Akkoriban még az orvosira készültem, mert nálunk a faluban én ápoltam az arra rászorulókat, akik megsebezték, megégették magukat. A szüleim is akarták, hogy orvos legyek, ezért az érettségi után pénzt adtak, hogy menjek Vásárhelyre, az orvosira, de mivel a vonaton olyanokkal utaztam a fülkében, akik Kolozsvárra készültek, a tanárira, így én is bátorságot kaptam, és odamentem én is. Emlékszem, hogy első este az egyetem kapusszobájában a padlón aludtunk. A tanárság gondolata nem állt távol tőlem. Már középiskolás koromban számos, az őszi javító vizsgára maradt diák felkészítését vállaltam a szükséges tantárgyakból. Amikor a tanáraim ezt megtudták, azt mondogatták: Jolánka, te tanár leszel. A korrepetált diákok szülei fáradságomért kosárban hozták a gyümölcsöt. A Bolyai Egyetemre 1949-ben jutottam be. A történelemből írt felvételi dolgozatomért kapott nagy jegynek köszönhetően tanévkezdéskor megtudtam, hogy állami ösztöndíjas lettem, amit meg is tartottam négy éven keresztül. A történelem szeretetét édesanyámnak köszönhetem, aki nagyon szeretett történelmi regényeket olvasni, melyek tartalmát nekem elmesélte, és én a neveket, dátumokat megjegyeztem. Édesanyám felfigyelt jó memóriámra, és ha valamit eszébe kellett juttatni, rám bízta. Ez a tehetségem hozzájárult, hogy könnyű volt az egyetemen a tanulás. A szüleim sok könyvet vásároltak, még ha drágák is voltak, hisz két bátyám, Kálmán és Zoltán akkoriban a középiskolát járták. Előző Székelyudvarhelyen, utóbbi pedig Budapesten.”

Pályakezdés a tanítóképzőben

Ferenczi Jolán kitűnő médiával tette le az államvizsgát. „Akkor még nem tudtam, kit hová helyeznek. Bukarest rádión értesítette Kolozsvárt, onnan pedig engem Szárhegyen. Így tudtam meg, hogy Csíkszeredában kaptam katedrát, mégpedig a tanítóképzőben, amelyet Csíksomlyóról hoztak be a mai Petőfi Sándor iskola épületébe. Ez 1953-ban történt. A meglepetésem az volt, hogy tanítványaim háromnegyede idősebb volt, mint én, mert a háború alatt diploma nélkül tanítottak, így utólag kellett elvégezzék az iskolát” – emlékszik vissza a tanári pálya kezdeti éveire. Megjegyezte: „Tanárságom alatt szigorú voltam. Mindez tetszett a diákoknak. Mivel tanítójelöltek voltak, állandóan vizsgáztattak, kérdezték a neveket, dátumokat, és mivel válaszolni tudtam kérdéseikre, a tekintélyem biztos volt. A pontosságot, tudományosságot mindig betartottam, nem úgy, mint egy másik tanár, akit a sok tévedéséért a diákok titokban kacagtak. Egyszer a diákok megkérdezték attól a tanártól, hogy Svájcban milyen nyelven beszélnek az emberek, ő azt válaszolta, hogy svájcerül – idézte fel a vidám esetet a nyugalmazott tanárnő. A diákok akkori viselkedéséről elmondta: „Fegyelmezettek voltak, a tanítóképzősök minden tanárnak megadták a tiszteletet. Jól tanultak, így tanév végén Nagy Géza földrajztanárral, vonattal kéthetes tanulmányi kirándulásra vittük őket. Nemrég egyikőjük, egy tanítónő az akkori kirándulásról azt mondta nekem: kitekintés volt az számunkra a nagyvilágba. A tanítóképző a mai Petőfi iskolában nem volt hosszú életű. A harmadévesekkel átkerültek a mai Márton Áron Gimnáziumba, de miután ők is végeztek, a tanítóképzés megszűnt. „Utána a gimnáziumi osztályokban tanítottam, több mint egy évtizeden át” – tudtuk meg az idős tanártól. Ezt követően, mint fogalmazott: „parancsszóra át kellett menjek a Petőfi iskolába igazgatónak, hiába tiltakoztam, kényszerítettek a poszt elvállalására. Az 1987-es nyugdíjazásom előtti években a csíkszeredai 10-es számú iskolában tanítottam. Mivel a történelmet hozzá nem értő emberek kezdték dirigálni, kértem a nyugdíjazásomat, mert a ferdeségeket nem voltam hajlandó tanítani.”

Fizetéséből a világot járta

Ferenczi Jolán beszélgetésünk során hangsúlyozta, hogy a kommunista rendszerben a havi fizetéséből tudott annyit spórolni, hogy nyaranként külföldet járta. „Huszonnégy esetben utaztam el világot látni, mégpedig Európába, Ázsiába és Afrikába. Hat kapitalista országban is jártam, és nem maradtam ott. A tanítványaimnak mindig beszámoltam az utazásaimról. A legszebbnek Olaszországot és Finnországot tartom, a legérdekesebb helynek pedig Sanghajt” – elevenítette fel utazásainak hosszú sorát Ferenczi, aki időközben több, a kirándulások pillanatait megörökítő fényképalbumot is előszedett a szekrényből. Nosztalgiázva mondta: „Nem maradtam volna külföldön semmiért, én itthon szerettem élni. A diákok is kérdezték, miért nem maradtam ott, de azt válaszoltam: azért, mert szeretem a Hargitát, és szeretlek titeket”.


A lencsevégre kapott tevekaravánokat nézegetve, a vitrinből két talpas pohár is előkerült, melyekben homokot tartogatott, egy darabka Afrikát. Az egyik pohárban nyugat-afrikai, vörös árnyalatú, a másikban pedig kelet-afrikai fehéres színben játszó homok volt. „Két centiméternyi homok maradt afrikai utazásaimból, pedig több kilót hoztam, de a többit odaadtam az iskolai szertáraknak. De nemcsak homokot, hanem a diákjaimnak képeslapokat is hozogattam, mindenkinek egyformát” – idézte az emlékeket Ferenczi.

Beszélgetésünk végén, összegezve munkásságát, így fogalmazott: „pályafutásom alatt diákjaimat megfigyelve, azt tapasztaltam, hogy a gyengébb diák többre viszi, mint az, aki magol. Visszagondolván, szigorú voltam tanítványaimmal, tanulni kellett, civilizált módon viselkedni. Mindenkiből embert akartam faragni, megbecsültem őket, hogy mindenkiből ember legyen. Tizennégy évesen, amikor először megmásztam az Egyeskőt, amikor a távolból Csíkszeredára néztem, még nem sejtettem, hogy majd ott élem le az életem.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül

Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül
2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt
2025. július 11., péntek

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani

Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.

Fákat vágnak ki a csíkszeredai megyeháza környékén, útlezárásokra lehet számítani
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon
2025. július 10., csütörtök

Idén is lesz Kaszáló Kaláka Csíkszentkirályon

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon