Fotó: Veres Nándor
A tanítót is segíti, és a gyermekek számára is élvezetessé teszi az oktatást a digitális tananyag. Az iskolák felszereltsége terén lévő különbségek miatt azonban nem minden tanintézetben tudják hasznosítani a tankönyvek digitális formában is elérhető tartalmát.
2015. január 08., 10:082015. január 08., 10:08
Olyan ez, mint egy számítógépes játék, de ezzel tanul a gyermek – mondta a pedagógus az elsősök és másodikosok tankönyveinek digitálisan is elérhető tananyagáról. Van iskola, ahol naponta használják ezt, de olyan tanintézet is a térségben, ahol az elemistákat befogadó épületben sem internet, sem kivetítő nincs, így az ottani gyermekek számára nem hasznosítható a digitális tananyag.
Bár nagyon megkésett a beszerzésük, az elsősök és másodikosok új tankönyveinek érdekessége, hogy egy-egy CD is tartozik hozzájuk, és még mielőtt a nyomtatott könyvek megérkeztek, az interneten elérhetővé tették a kiadók a tananyag digitális változatát. A CD-mellékleten, illetve az interneten elérhető tananyagot és feladatokat az iskolákban és otthon is használhatják a pedagógusok, gyermekek. Természetesen akkor, ha adottak hozzá a feltételek. A számítógép-vásárlási program korábbi adatai szerint Hargita megyében már nagyon sok gyermeknek van otthon számítógépe vagy ahhoz való hozzáférése, így elméletileg használni tudják a digitális tananyagot. Az iskolákban az internet, laptop vagy számítógép mellett kivetítőre lenne ehhez szükség, sok iskolában azonban, főként vidéken, ez nem áll rendelkezésre.
A csíkszeredai József Attila Általános Iskola jól áll ezen a téren, amint Lőrincz Juli igazgató elmondta, mindkét épületükben van két-két terem, ahol mindenik osztály használhatja a kivetítőt, emellett pedig az egyik nagyáruház adományaként tavaly 16 kivetítőt kaptak, így további 16 osztályuk fel van szerelve ezzel. Interaktív tábla is van több teremben.
Bogos Tibor, a csíkszentmihályi Arany János Általános Iskola igazgatója ezzel szemben arról tudott beszámolni, hogy mivel internet és kivetítő iskolájukban csak a központi épületben van, az elemisták pedig egy másik épületben tanulnak, egyáltalán nem tudják hasznosítani az új tankönyvek digitális tananyagát. A csíkmindszenti Nagy István Általános Iskolában WiFi révén az egész épületben elérhető az internet, kivetítő viszont csak egy van, és ezt a hordozható eszközt felváltva használják a pedagógusok – tudtuk meg Kánya László iskolaigazgatótól. Elmondta, előfordul, hogy a tanító az osztályban laptopot használ a digitális tananyag ismertetésére, bemutatására.
Naponta használják az iskolában és számos előnye van a digitális tankönyvnek – mondta érdeklődésünkre Kiss Benedek, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola step by step oktatási módszerrel működő első osztályának tanítója. A pedagógus úgy látja, a digitális tananyag jelentősen megkönnyíti a munkáját, ugyanakkor a gyermekek számára is élvezetesebbé teszi a tanórát, mert érdekes, interaktív módon tanulhatnak: kivetítik a feladatot, az osztály együtt oldja meg azt, vagy együtt ellenőrzi le a megoldást.
Kiss Benedek úgy látja, a digitális tananyag jelentős segítség a román nyelv tanításában is. Egyrészt a tanító nem kell különböző szemléltető rajzokat és feladatokat készítsen, hogy érdekessé tegye és elősegítse a nyelv tanítását, mert ezek megtalálhatók és kivetíthetők az interaktív tananyagban, másrészt pedig egyfajta digitális nyelvi környezetet is teremt hangzóanyag-tartalma révén a könyv a gyermek számára, hisz hallhatja a hangok, szavak kiejtését is. A tanító elmondta, várják a matematika tankönyvet és ennek digitális tananyagát is.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!