Ezerkétszáz négyzetméter épített felületet foglalnak el a csütörtökön kezdődő 20. Csíkexpó Nemzetközi Kiállításra és Vásárra jelentkező cégek. A csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya játékfelületén túl még legalább száz négyzetméter fedett részre lett volna igény. Szabad téren is lesznek cégek, az autószalonok például a jégpálya előtt rendezkednek be. Idén egyébként a bútoriparé a főszerep.
2012. május 16., 13:552012. május 16., 13:55
2012. május 16., 16:242012. május 16., 16:24
„Építünk, építünk” – mondta lelkesen a standok összeszerelésében segédkező Csipor Attila rendezvényszervező, akitől a jubiláló kiállítás és vásár körülményeiről érdeklődtünk.
Pénzben mutatkozó segítség
Az idei expóra többen jelentkeztek, mint a megelőző években – mondja –, mert ezúttal Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és Hargita Megye Tanácsa fizeti a helyi cégek részvételi díjainak felét. „A cégek tisztában vannak azzal, hogy mekkora haszonnal jár egy ilyen kiállításon való jelenlét, ám sokaknak anyagi megterhelést jelent a részvételi díj befizetése. Ezért is jött jól a város- és megyei vezetés segítsége” – indokolta Csipor, aki azért is örül a segítségnyújtásnak, mert „így legalább a kisebb hargitai vállalkozások is meg tudják mutatni magukat”.
A csütörtökön kezdődő és vasárnapig tartó eseményen ötvenkét egyéni és három közös standon állítanak ki, az épített kiállítóhelyekre (a jégpálya területén) egy négyzetméterért legtöbb 150, az építetlenre (a hokipálya előtt) pedig maximum 100 lejt kell fizetni. Legalább tízezer látogatóra számítanak, az expó megtekintése ingyenes.
Kiállítók határon belülről és túlról
„A bútoripari cégek jelentkeztek a legnagyobb számban, ezek a vállalkozások az expó területének egyharmadát foglalják el. Ezenkívül jelen lesznek az autókat forgalmazó szalonok, élelmiszeripari cégek, ruházati és könnyűipari cikkeket forgalmazó kereskedések, valamint az esküvőszervezéssel kapcsolatos tevékenységekkel foglalkozó társaságok” – sorolta a kiállítás szervezője.
A kiállítók zöme a Csíki-medencéből jelentkezett, érkeznek továbbá Udvarhelyszékről (például ékszerüzlet), a Gyergyói-medencéből (kazánokat forgalmazó cég), Bukarestből, Szatmárról, Brassóból, Nagyváradról és Magyarországról. Az anyaországból élelmiszeripari vállalkozások, valamint mézet és tanszereket forgalmazó cégek is kiállítanak.
„A cégek az évek során rájöttek, hogy nagyon jó marketingfogás az expón való részvétel, mert áruikat a leendő vásárlók megfoghatják, kipróbálhatják. A vásárosoknak pedig kiváló alkalom, hogy áruikat értékesíthessék” – érvelt a kiállítás és vásár fontossága mellett Csipor Attila szervező.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!