Fotó: Kristó Róbert
Megpróbáltak behatolni az elmúlt napokban a csíksomlyói Salvator kápolnába. A tettes(ek) az épület bejárati ajtajában, illetve a tetőszerkezetben tett(ek) kárt. Kovács Attila csíksomlyói plébános szerint pont az ilyen megnyilvánulások miatt tartják lakat alatt a kápolnát.
2012. június 12., 16:382012. június 12., 16:38
2012. június 12., 16:492012. június 12., 16:49
Mintha fejszenyomok lennének az ajtón, néhány deszkadarab is ki van tépve. Emellett a zsindelytető egy részét is letörték – hívta fel szerkesztőségünk figyelmét az egyik csobotfalvi lakos. Mint kifejtette, a hétfői nap folyamán látogatta meg a Kissomlyó-hegyét, így vette észre a rongálást. „Ha egy székely rongálna meg egy ortodox templomot, egy életre lecsuknák. Nem szabad közömbösek legyünk az ilyen történések előtt, fontos, hogy fény derüljön az ilyen cselekedetekre. Csak így lehet megelőzni őket” – érvelt a csobotfalvi lakos azzal kapcsolatban, miért tartotta fontosnak, hogy tájékoztassa erről portálunkat.
„Tudunk a rongálásról, hamarosan ki is javítjuk azt” – fogalmazott kérdésünkre a csíksomlyói plébános. Elmondása szerint több mint valószínű, valaki megpróbált bejutni az épületbe, ám az ajtó védőrácsa útját állta. A bejárati ajtón viszont kárt tett, a többrétegű ajtó külső részéből sikerült darabokat kifaragnia. „Ki tudja mi lakik a lelkében az ilyen embernek. Az ilyen esetek miatt tartjuk lakat alatt az épületet” – fejtette ki a plébános.
„Az épület zárásával egyfajta védelmet szeretnénk biztosítani” – nyomatékosított Kovács Attila, kihangsúlyozva, előzetes egyeztetés alapján bárki meglátogathatja a kápolna belsejét is. Az illetőnek nem kell tennie egyebet, mint személyesen jelezni szándékát a csíksomlyói plébánián.
A Kissomlyó-hegyén álló három kápolna közül egyébként a legrégebbi és művészeti szempontból az egyik legértékesebb a Salvator-kápolna. Építésére nincs hiteles adat. Losteiner Leonárd ferences történetíró adatai szerint „Capistrán János és a nagy Hunyadi 1456-ban, a Megváltó átváltozásának napján, augusztus 6-án, a Salvator nevét segélyül híva nyerték meg a csatát\"; vagyis a nándorfehérvári győzelem emlékére épült. Az egyhajós, boltozott, négyszögletes szentélyű középkori kápolna a XV. század második felének alkotása. 1680 körül bővítették Mikes Kelemen háromszéki főkapitány és Kálnoki Sámuel erdélyi kancellár támogatásával.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!