Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiac hetven asztalából mindössze huszonnégyre kötöttek szerződést a keddi licittárgyaláson. A fennmaradó asztalokra inkább napijegyet váltanak a termelők és viszonteladók. Maradt továbbá tíz asztal, amelyeket senki nem igényelt. Többségében már csak a családi vállalkozások vállalják a piaci árusítással járó viszontagságokat.
2014. október 29., 09:362014. október 29., 09:36
2014. október 29., 13:112014. október 29., 13:11
Csökkent a termelők és viszonteladók száma a csíkszeredai zöldségpiacon: a csarnok asztalaira meghirdetett licitre mindössze hét cég jelentkezett.
Évente két alkalommal szerveznek versenytárgyalást a csíkszeredai zöldségpiac asztalaira. Az őszi licitet kedden tartották, ezúttal a belső piaci asztalokra pályázhattak az eladók. Az asztalok bérlésének kiindulási árát a helyi önkormányzat határozata alapján napi nyolc lej értékben állapították meg – ez az ár évek óta nem változott –, és ezen az áron is keltek el, tekintettel arra, hogy nem volt túljelentkezés a liciten.
Graur Adrian gondnok elmondta, ezelőtt nyolc évvel sokkal több termelő és viszonteladó árult a piacon, mint most. Mint magyarázta, csak azok a családi vállalkozások maradtak fenn, amelyek már hosszú évek óta a piacon árulnak. Ezúttal hét céggel kötöttek szerződést, ezek 24 asztalt foglaltak le, a többi viszonteladó és termelő nyolc lejes napijegy ellenében bérli az asztalokat. Tíz asztal még így is üresen maradt.
Intézkedések a „piacmaffia” ellen
„Többször szó esett a közbeszédben, híresztelésekben a piacmaffiáról, a zöldségmaffiáról. Ez a téma még az önkormányzati üléseken is felmerült, éppen ezért lehetőséget teremtettünk arra, hogy névtelenül eljuttassák hozzánk a piaci szereplők észrevételeiket, javaslataikat, panaszaikat” – fejtette ki Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere. Egy ládát helyeztek ki a piacgondnokság irodája elé, illetve a városházára is eljuttathattak észrevételeket a piac működésével kapcsolatosan.
Eddig mindössze egy panaszt kaptak a ládában, amelyben megfogalmazták, hogy ráférne a piacra a felújítás. Továbbra is várják az észrevételeket. A piacmaffia témájának kapcsán ugyanakkor megkérdeztünk a piacon árusító cégtulajdonosokat is. „Én már fiatal korom óta dolgozom a piacon, több mint tíz éve céget alapítottam, úgy árulom a zöldséget-gyümölcsöt, de egyszer sem fordult elő, hogy valaki megszabta volna nekünk az árakat” – magyarázta az egyik cégtulajdonos.
Drágaság a piacon?
Szeptemberben összehasonlították egyes termékek árát a Hargita megyei városok piacain. A sepsiszentgyörgyi árakat is alapul vették. „Nem tapasztaltunk jelentős eltérést az árakban. Mindössze a paradicsom volt feltűnően drága tavasszal. A vásárlók is sokat tehetnének: ha drágának vélnek egy terméket, néhány napig ne vásároljanak belőle, és remélhetőleg rögtön lecsökken az ára” – javasolta a piacgondnok.
Elhanyagolt csarnok
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy mennyire elégedettek a körülményekkel a viszonteladók. Ezzel kapcsolatban azt mondták, hogy nagyvonalakban elégedettek az eladási feltételekkel, mindössze a kinti sátrakon változtatnának, illetve úgy gondolják, több parkolóhelyre is szükség lenne.
A piaci árusok a csarnok egyetlen vécéje miatt panaszkodtak. „Az lenne a legjobb, ha lenne külön női és férfi illemhely, mert jelenleg kevés az az egy, ráadásul mocskos is, és nehéz a kulcsot hozzá megszerezni” – elégedetlenkedett az egyik eladó. Hozzátette, az is kellemetlen, hogy télen hideg van a csarnokban, nyáron viszont a szellőztetéssel adódnak gondok. Korábban problémát jelentettek a hajléktalanok és a kéregetők, de mióta biztonsági őrt alkalmaztak a csarnok emeletén található kereskedelmi egységek, ez a gond megszűnt. „Régebb hangoskodtak, a csarnokban ettek, és még loptak is. Most már jobb a helyzet” – fogalmazott az árus.
Több mint tízéves asztalok
Graur Adrian, a piacgondok is egyetértett abban, hogy ráférne a csarnokra egy felújítás vagy legalább egy meszelés. Az asztalokat igyekeznek karbantartani, de látszik rajtuk, hogy több mint tízévesek. „Tavaly kicseréltük a vízvezetéket, idén pedig az emeleti kereskedelmi egységekkel közösen lemeszeltettük a lépcsőházat, de más beruházás nem történt.” Egyrészt azért nem költöttek a régi piaccsarnokra, mert úgy tervezték, újat építenek az önkormányzat Nagyrét utcai telkére.
Az új zöldségpiacról legutóbb júniusban cikkeztünk. Akkor azt írtuk, hogy a városvezetés nem fogadta el a létesítmény Tövissi Zsolt építész által készített terveit, azzal az indokkal, hogy sokallják a munkálatok költségét. Ráduly Róbert Kálmánt, Csíkszereda polgármesterét szerettük volna megkérdezni, hogy történt-e előrelépés az ügyben, de sem hívásunkra, sem üzenetünkre nem válaszolt.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!