Advent első vasárnapján több száz érdeklődő jelenlétében, a hagyományokhoz hűen gyújtották fel a csíkszeredai városközpontban felállított ünnepi koszorú első lámpáját. A családias hangulatú ünnepség végén a város karácsonyfája és a Petőfi utca is díszkivilágításba „öltözött”.
2012. december 02., 19:172012. december 02., 19:17
2012. december 03., 15:342012. december 03., 15:34
A felújított Majláth Gusztáv Károly téren, a városi kertészet munkatársai által készített koszorú körül csillogó tekintetű gyerekek és az őket kísérő szülők, valamint nagyszülők gyűrűjében a csíksomlyói kegytemplom kórusa hangolta rá a város lakóit a kegyelmi idő közösségben való megélésére.
Az énekeket követően Darvas Kozma József esperes arra szólította fel a hívőket, hogy „Jézus Krisztus tanítása szerint vezérelje mindannyiunk életét a szelídség és az alázatosság”. Az esperes kiemelte, hogy legfőbb kincsünk a szeretet, és ha anyagi szempontból szegények is vagyunk, „az Isten és egymás iránt kitárt szív valamennyiünket gazdaggá tesz”.
Szatmári Ingrid, a csíkszeredai református gyülekezet lelkipásztora szerint örömteljes pillanatként kell megélni, hogy az egyre elnyomottabb és üldözöttebb kereszténység tagjaiként az Úr ünnepének eljövetelére készülődve mi együtt, békességben gyújthatunk gyertyát. „Advent egy lelki út indulópontja. Feloszladozik lelkünkben a sötétség, és ilyenkor meg kell vizsgálnunk a saját életünket is” – hangsúlyozta a lelkész, egyúttal az irgalmasság szent cselekedetének szükségességére is figyelmeztetve a jelenlévőket, hiszen „Isten többek között arra nevel, hogy törődjünk nélkülöző embertársainkkal is”.
Az ünnepség közös imával, gyertyagyújtással és a Csíksomlyói Közbirtokosság által adományozott, közel tizenkét méter magas fenyőfa, valamint a Petőfi utca díszkivilágításának beindításával ért véget.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!