Fotó: Kristó Róbert
Elmozdulhat a holtpontról Csíkszentgyörgy szennyvíz-vezetékrendszerének a kiépítése. A kormányzati forrásokból négy évvel ezelőtt elkezdődött beruházás, a finanszírozás felfüggesztése miatt, több mint egy évvel ezelőtt teljesen leállt. Most úgy látszik, a munkálatokat uniós pénzekből folytathatják, emellett a korábbi projektből kimaradt falurészeket is belefoglalják.
2014. május 22., 12:102014. május 22., 12:10
2014. május 22., 12:152014. május 22., 12:15
„Többször is egyeztettünk ebben a kérdésben az illetékesekkel. Ezek alapján, kellő óvatossággal ugyan, de elmondhatom, körvonalazódik a megoldás a munkálatok folytatására” – fogalmazott György József. Csíkszentgyörgy község polgármestere elmondta, Korodi Attila környezetvédelmi miniszterrel és a Harvíz Rt. regionális szolgáltatóval folytatott tárgyalások során merült fel annak a lehetősége, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alap Környezeti Programjának 4-es főtengelye (POS Mediu) keretében fejeznék be a félbemaradt munkálatokat. A program keretében regionális jellegű projektet bonyolít le az említett szolgáltató. A községvezető kiemelte, az ezzel kapcsolatos dokumentációt még idén összeállítanák, jövőre pedig be is fejeződhet a rendszer kiépítése, illetve a derítőállomást is üzembe helyezhetnék.
Többszörös előnnyel jár az uniós finanszírozás
„Ezzel az új megoldással olyan községrészeket is bele tudunk foglalni a projektbe, amelyek korábban, a rendelkezésre álló szűkös keret miatt, kimaradtak” – magyarázta az elöljáró. Így szennyvíz-csatornarendszer épülhet ki Kotormányban, illetve a csinódiak is élvezhetik a beruházás előnyeit. Igaz, utóbbi esetben egyelőre még csak az előtanulmányok készültek el. Szintén újdonság, hogy a kormány által korábban finanszírozott projekttől eltérően az uniós alapokból folytatott beruházás a háztartásokba való bekötést is támogatja, így a lakosoknak nem kell fizetni a rendszerre történő csatlakozásért.
Ára is van az uniós pénznek
A polgármester elismerte, a községnek egy bizonyos árat is kell fizetnie azért, hogy részt vehessen az említett projektben. Alapvető feltétel ugyanis, hogy a kiépítendő rendszert a regionális szolgáltatónak kell működtetnie. „Az elmúlt években megtapasztalhattuk, a kormány hogyan támogatja az ilyen jellegű infrastrukturális beruházásokat: csepegteti a pénzeket, cserbenhagyva az önkormányzatokat. Ha uniós pénzből ki tudjuk építeni a rendszert, akkor inkább vállaljuk az ezzel járó áldozatot” – nyugtázta a községvezető. György szerint ugyancsak döntő érv az uniós projektbe való beállás mellett, hogy a községnek majdhogynem lehetetlen egy saját tulajdonú szolgáltatót létrehoznia és fenntartania.
Négyéves történet
Csíkszentgyörgy szennyvíz-vezetékrendszerének kiépítése 2010 nyarán kezdődött. A tervek szerint a kivitelezés öt hónapot vett volna igénybe. 2012 őszéig a projekt finanszírozásában nem voltak fennakadások, a kivitelező minden benyújtott számláját kifizették. A négy évvel ezelőtt 8,5 millió lejesre becsült beruházásból addig 5,1 milliót költöttek el. Ebből az összegből a 22 kilométeres gerincvezeték kilencven százalékát fektették le, elkészítették a derítőállomás alapját, illetve a működéséhez szükséges berendezések egy részét is megvásárolták. Ezt követően azonban a kivitelezés leállt, ugyanis a kormány a továbbiakban már nem finanszírozta a beruházást.
szóljon hozzá!