A Pál Aukciósház és Galériában (PAG) pénteken 18 órától Jankó Szép Noémi keramikus, iparművész alkotásaiból nyílik tárlat, melyet Túros Eszter művészettörténész méltat. A nagyváradi alkotó először állít ki Csíkszeredában, a kiállítást Ferencz S. Apor képzőművész rendezte.
2012. március 22., 16:222012. március 22., 16:22
2012. március 22., 18:482012. március 22., 18:48
Jankó Szép Noémi 1974. december 15-én született Nagyváradon. A nagyváradi Ady Endre Művészeti Szakközépiskolában kezdte meg tanulmányait, majd a kolozsvári Képző- és Iparművészeti Egyetem kerámia szakán folytatta a szakmai fejlődést, olyan tanárokkal, mint Cornel Ailincăi és Jakobovits Márta. Már egyetemi tanulmányai alatt kiemelkedő díjakat nyert: alkotói ösztöndíjakat, majd Szacsvay-díjat, illetve a Magyar Országgyűlés Jegyzőinek díját. Romániában és Magyarországon számos egyedi és csoportos kiállításon mutatkozott be a közönség előtt. 2010-ben vehette át a Román Kulturális Minisztérium Díszoklevelét. A keramikus tagja a Barabás Miklós Céhnek, valamint a Romániai Képzőművészek Országos Szövetségének (UAPPR).
Gazdag forma- és színvilággal ajándékozza meg a nézőt ez a tárlat, a különleges, kerámia és porcelán ötvözetekkel készült műveken keresztül. „A művészetben bármelyik izmus követőjének, de ugyanúgy a nagy autonóm beskatulyázhatatlan személyiségeknek az aranyfedezetet a saját magát s a világot komolyan vevő lelkület adja meg. Ez egy rezonáló szelektív szellemi nyitottság, mely a kreativitás nyitottságával társul, s melyet a dolgok és jelenségek mélyebb értelmét kutató belső indíttatás hajt. A lelkületnek ezt a tisztaságát, őszinte kitárulkozását, sallangmentes megnyilatkozását érezhetjük Jankó Noémi munkáiban. Éli, élvezi és személyes érzékenységével gazdagítja ezt a közös nyelvezetet, a kerámia-anyagok nyújtotta lehetőségeket. Ráhangolódik az anyag kitárulkozásaira, átszűri magán a felbukkanó lehetőségeket, hogy majd szelektíven, egyéni értelmezésben használja fel azokat. Erőteljes, tiszta formaviszonyokat, különleges szín- és anyagkontrasztokat használ” – írja az alkotóról Jakobovits Márta.
A sajátos színvilág mellé egy sajátos letisztult formavilág is társul, ami egyedivé teszi az alkotó munkáit. „A szín- és anyagszerűségek variáltsága mellett a különleges formai gazdagság jellemzi a kiállítást, továbblépés ez a szubjektív, letisztult formaviszonyok, meglepetésszerű társítások felé. Legújabb munkáiban gyakran használ szimmetriát, különleges értelmezésű, frontális, azaz egynézetű formakonstrukción belül. Széthúzó, egymást kiegészítő, egymást feszítő, felfelé törő vagy éppen vízszintes irányban nyújtózkodó belső erők különös egyensúlyát, térbeli harmóniáját valósítja meg. Az anyagok nyelvezetére való érzékeny ráhangolódás s a színes térbeliség sajátos értelmezése révén válnak Jankó Noémi munkái igazi kerámia-teremtményekké” – elemzi legújabb munkáit Jakobovits Márta.
A kiállítás április 19-ig látogatható.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!