Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai Pál Aukciósház és Galériában csütörtökön este Hermann Levente képzőművésznek nyílt festészeti tárlata. A marosvásárhelyi születésű, jelenleg Budapesten élő grafikus, festő tagja az Élesdi Művésztelepnek. Az alkotóval beszélgettünk.
2012. május 31., 18:242012. május 31., 18:24
2012. május 31., 18:462012. május 31., 18:46
– A Second hand címet viseli a tárlata, mivel kiszuperált tárgyakat örökít meg alkotásain. Miért folyamodott ehhez a témához, címhez?
– Manapság annyira ki van taszítva a művészet a társadalomból, hogy a képzőművész tevékenysége általában egy nem elfogadott szakmát, kenyérkeresési módot jelent. Legtöbben egyszerűen idegenkednek, irritálódnak attól, ha valakit műteremben látnak dolgozni, nem tartják ezt foglalkozásnak, munkahelynek. Gondoltam, hogy a másodkézből vett tárgyakkal érzékeltetem ezt az állapotot, hiszen ezeknek a sorsa is hasonlóan mostoha, mint az alkotó embereké.
– A second handnek van egy részben optimista kicsengése is, hogy valamit újra lehet értékesíteni, hasznosítani.
– Így van, a fogyasztói társadalom sok mindent kidob, amit lehet használni... Én ezt fölösleges pazarlásnak tartom. Nagyon kevés olyan hely van ebben a világban, ahol méltóképp tudnak újrahasznosítani. Az én vélekedésem, hogy nem szabad a használható tárgyat szemétnek tekinteni és kidobni, ezt érzékeltetem a hajóroncsokkal, ruhákkal. Tételesen: könnyebb és olcsóbb is egy hajóroncsot újjáépíteni, mint a semmiből egy újat készíteni.
– Grafika szakon végzett, mégis – a jelenlegi tárlata is igazolja, hogy – festészeti nyelvezet segítségével fogalmaz. Miért?
– A grafikusnak mindig az a problémája: ha nincsenek meg a megfelelő segédeszközei, nem tud alkotni. Az iskolában voltak présgépek meg egyéb felszereléseink, de alkotótáborokban vagy otthon a műteremben nélkülözni kellett ezeket. Ha az embernek szerencséje van, bekerülhet egy grafikai műhelybe, de általában ezeket az eszközöket bérelni kell, és nagyon drágák. Egyszóval, azért álltam neki festeni, mert így nem vagyok annyira helyhez és anyagiakhoz kötve, szabadabban alkothattam.
– A beszélgetés elején említette, hogy a művészet a társadalom peremére szorult. Mennyire éltethető ilyen körülmények közt a művészi szabadság?
– Csak sikeres és szerencsés alkotó lehet szabad, aki értékesíteni tudja alkotásait. Különben, ahogy a művészek többségével történik – akár hosszabb ideig is –, másfajta munkát is kell végezni. Én például rakodómunkás voltam tavaly Pesten, ahol kínaiak és vietnámiak voltak a dolgoztatóim, igaz, sohasem vetettem meg a kétkezi munkát. Másfelől, ahogy a tárlat is igazolja, szeretek takarékoskodva élni, általában semmit nem dobok ki, mindent újrahasznosítok. Visszatérve a kiállítás címének a választásához, úgy gondolom, ha a galéria előtt elhalad valaki, és meglátja a second hand kifejezést, kíváncsi lesz és belép. Nap mint nap turkálókba járunk, csakhogy az ide betévedő nem olyanfajta újrahasznosított termékekkel találkozik, amikhez szokott, hanem másokkal.
– Mi a véleménye a PAG működéséről?
– Örvendek, hogy végre valaki nem aranyat és ingatlant akar venni, hanem egy ilyen helynek a létrehozásába fektetett, így pártolja a képzőművészek törekvéseit. Itt ki lehet állítani, és sajtónyilvánosságot is biztosít. Minden városban kellene működjön egy hasonló galéria és aukciósház. Nagy örömmel fogadtam a galéria meghívását, annál is inkább, hogy szülővárosomban, Marosvásárhelyen, többször is, amikor kiállítási szándékkal érkeztem, egy kicsit tolakodásnak vették a gesztusom. Szeretek hazajönni Erdélybe.
A sors úgy hozta, hogy legutóbb is éppen Csíkszeredába jártam, amikor annak az Élesdi Művésztelepnek volt kiállítása, melynek alapító tagja vagyok. Mindig erős bennem a honvágy, rájöttem, hogy nem bírom sokáig a fenyők nélkül, így számomra minden ilyen utazás egyben feltöltődést is jelent.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!