Fotó: Szigeti Vajk István
Jöttünk, csináltuk, kacagtunk – így összegezte az egyik résztvevő a csíksomlyói Barátok feredőjénél tartott kalákázás lényegét. Pénteken és szombaton lelkes önkéntesek – a barátságtalan időjárás ellenére – folytatták a létesítmény környékének kitakarítását, a pallórendszer és a holdóra felújítását.
2015. május 03., 14:262015. május 03., 14:26
2015. május 03., 14:312015. május 03., 14:31
Harmadik alkalommal gyűltek össze szombaton kalákázni azok a személyek, akik úgy gondolták, hogy a Barátok feredője környékének rendben tartása közösségi ügy. „Az önkéntes munka többnyire a magánembereknek egy-egy megélt helyzetéből pattan ki, legalábbis itt mifelénk, ahol nincs »iskolai« gyökere az önkéntességnek. Történik valami a családban, és akkor kezdünk el gondolkodni, mert sajnos nem vesszük időben észre a hanyatlást, vagy ha észre is vesszük, nem állunk azonnal a dolgok mellé, nem tudjuk, hogyan lássunk hozzá. Itt is személyes tapasztalat indította el a folyamatot: mise után kilátogattunk ide, a fiam elesett, a szemét majdnem kiszúrta egy kiálló szeg, a kezét felhasította. Készítettem pár fotót, és a Facebookon hangot adtam nemtetszésemnek. Aztán megkerestem a tulajdonosokat, a Ferenc-rendi szerzeteseket, a csíkszeredai polgármesteri hivatalt és a csíksomlyói közbirtokosságot, hogy mi jönnénk önkéntesen, és valamivel tudnának-e segíteni. Mindenki lelkes volt, sokan felzárkóztak az ügy mögé” – emlékezett vissza a kezdetekre Tiboldi Bea, a kaláka kezdeményezője.
Első alkalommal április 18-án, zuhogó esőben húsz személy, május elsején harminc, másodikán pedig ismét húszan tevékenykedtek azért, hogy a „feredő” környezete használható legyen. A munkát nem csak helybéli, hanem a vidékünkön tartózkodó spanyol, angol, francia, holland, német és magyarországi önkéntesek is segítették. Ők elmondták, rengeteg szemetet találtak a pihenő mellett és a borvíz fölötti területen, láthatóan van, aki oda hordja ki zacskóban a szemetet, akár még használt pelenkát is, pillepalackokat.
A terület kitakarítása után a polgármesteri hivatal munkatársai elhordták az összegyűlt szemetet és a lekaszált gazt, a pallórendszer elkorhadt fáit kicserélték, egy borzsovai asszonycsoport pedig az írásos táblák egy részét újította fel. Az önkéntesek szerint van még munka bőven. „A holdórát javítjuk épp fel, a töltés mellett teljesen elkorhadt az alja, gyakorlatilag teljesen újra kell építeni. A terv az volt, hogy megcsináljuk szombaton a napórát is, de esélytelen, most megelégszünk a holdóra rendbehozatalával. A polgármesteri hivataltól és a csíksomlyói közbirtokosságtól kaptuk a faanyagot. Ahol lehetséges, megemeljük a pallókat is. A lefolyókat is meg kell pucolni. Az elkorhadt fákat is ki kell vágni, mert balesetveszélyesek” – sorolta Váli Csongor, egy másik önkéntes a tennivalókat. Az önkéntesek szándéka szerint időközönként szerveznek még egy-egy kalákát a pihenőnél, hogy többé ne kerüljön olyan állapotba, mint ahogy tavasszal találták. Aki szeretne csatlakozni hozzájuk, a kalákázós alkalmakról értesülhet a Barátok feredője Csíksomlyó Facebook-csoportban.
Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának munkatársai május 8-án mennek ki folytatni a munkálatokat, majd Herczeg Ágnes biológus, tájkertész és csapata – akik 2006-ban újjáépítették a létesítményt – takarítja ki és újítja fel magát a pihenőt.
A civil kezdeményezők elmondták, a felvállalt munka kilencven százalékát sikerült teljesíteni, a Barátok feredője és környéke pünkösdig rendbe lesz téve, hogy újra a családok, vendégek pihenője legyen.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!