Fotó: Veres Nándor
Egy lelkes csapat tevékenykedik közel tíz éve Gyimesbükkön, és már számos világháborús helyszínt mentettek meg az enyészettől, illetve méltó emléket állítottak a hazáért harcolt háborús hősöknek. Most a Rákóczi-vár újjáépítését, helyreállítását tűzték ki célul.
2015. június 02., 12:022015. június 02., 12:02
A régészek már dolgoznak a gyimesbükki Rákóczi-várnál, amit a magyarság összefogásával építenének újjá. A szükséges szakhatósági engedélyek nagy részét kiváltották, és a tervek szerint akár már júliusban elkezdődhet a kétszintes kőépület kivitelezése. A beruházás megvalósításához 220 ezer euróra van szükség, ezt elsősorban adományokból gyűjtenék össze.
A vár történetéről
„A gyimesbükki Rákóczi-várat Erdély nagy fejedelme, Bethlen Gábor építette 1626 körül. Ezt nem is lehet igazi várnak nevezni, mivel valamikor csak egy őrtorony volt, amelynek nem annyira hadászati, inkább gazdasági szempontból volt jelentősége” − avatott be a vár történetébe Deáky András. Hozzátette, a 18 század elején II. Rákóczi Ferenc megerősíttette, ekkor kapta mai nevét. A vár és az út között 30 méter a szintkülönbség, ezért feljárót készítettek oda, amelyet később zsindellyel fedtek be. Eredetileg 134 lépcsőfok vezetett a várig, jelenleg mindössze 96, mivel a vasútvonal kiépítése szükségessé tette a feljáró lebontását és egy meredekebb visszaépítését. „A trianoni békeszerződést követően a határátkelőhely megszűnt, és csak 1940 után került vissza a magyar határ ide, egészen a világháború végéig. A 20. század során viszont elmaradt a vár helyreállítása, senki nem törődött vele, a falai erőteljesen pusztulni kezdtek és napjainkig is porladnak, egészen annyira, hogy pár év kérdése, hogy ne maradjon belőle semmi” − vázolta a szomorú valóságot.
Többéves munka során sikerült minden szakhatósági engedélyt beszerezni, a helyi önkormányzat támogatását elnyerni, és a régészek már dolgoznak a vár romjainál, az ő jelentésüket követően kaphatják meg a végleges építkezési engedélyt – számolt be a jelenlegi helyzetről a gyimesbükki Deáky András. A munkálat kezdeményezője kifejtette, évekkel korábban megfogalmazódott a vár újjáépítésének ötlete, de voltak olyan időszakok, amikor jobbnak látták „jegelni” a kezdeményezést az uralkodó magyarellenes hangulat miatt. „Mostanra viszont eljutottunk oda, hogy a Rákóczi-vár sem mesebeszéd, hanem lassan testet kezd ölteni az elképzelés, megvalósulni látszik az álom” – bizakodott.
Terveik szerint a vár 150 négyzetméteres területen fekszik majd, ebből 90 négyzetméteren az épület maga, 60 négyzetméteren a felső sziklaterasz, illetve további 60 négyzetméternyi lesz a feljáró lépcső. A kétszintes, kőépület földszintjén kiállítótermet és mosdókat alakítanak ki, az emeleten pedig egy kávézót előtérrel és fedetlen sziklaterasszal – részletezte az elképzeléseket Deáky András. Mint elmondta, a beruházás összértéke 220 ezer euró, ami 68 millió forintnak, illetve közel egymillió lejnek felel meg. Meglátása szerint ugyan nagy a beruházás értéke, de nem annyira, hogy összefogással ne tudnák előteremteni. „Számítunk a világ magyarságának támogatására, egy percig sem kételkedve abban, hogy együtt feltehetjük eddigi munkánkra a koronát” − mondta a nyugalmazott iskolaigazgató.
Az ötletgazda megjegyezte, a munkálatok megvalósulásához jelentős segítséget kaptak a helyi önkormányzattól és Görbe Vilmos gyimesbükki polgármestertől. Így a munkálat még a szükséges összeg megléte előtt elkezdődhet: a régészek jelentését követően, ahogy kiadják az építkezési engedélyt, rögtön hozzáfoghatnak. Ez legjobb esetben júliusban történhet meg, és ha minden jól megy, egy év alatt el is végezhető az építkezés.
Az előzményekről
Ahogy a nyugalmazott pedagógus fogalmazott, 8-10 éve nemet mondtak a pusztulásnak és úgy döntöttek, hogy romjaikat sem hagyják veszni. Egy lelkes csapat közös munkával és a határokon átnyúló összefogással azóta Gyimesbükköt zarándokhellyé tette. Hiszen most már egyre többen érzik úgy, hogy akkor lehet részük teljes búcsúban, ha a pünkösdszombati csíksomlyói szentmise után, vasárnap ellátogatnak Gyimesbükkre is. Mindeddig felújították ugyanis a Magyar Királyi Állami Vasutak legkeletibb, 30. számú őrházát, továbbá a kontumáci kápolnát, háborús emlékhelyet hoztak létre, lefestették és tatarozták a Tatros folyón átvezető hidat. Emellett felállították az „Élet” a „Hit” és a „Nemzet” kapuját egy kopjafasorral, amelyeken olyan kulcsszavak szerepelnek, melyeket nemcsak a magyaroknak, hanem nemzetiségtől függetlenül minden embernek tiszteletben kellene tartania. Míg a korábbi munkálatokat részletezte, Deáky András többször hangsúlyozta, egy közös cél érdekében összefogó csapat munkájának eredménye azok.
Tudnivalók a támogatásról
Létrehozták a Gyimesbükkért Egyesületet, amelyen keresztül hivatalosan fogadni tudják a Rákóczi-vár építésére érkező adományokat, bármilyen pénznemben. Az egyesület bankszámlaszáma: romániai átutalás esetén RO37OTPV26000531232RO01, magyarországi utalás esetén pedig RO410OTPV26000531232HU01. Eurót és dollárt a RO91OTPV26000531232EU01, illetve a RO51OTPV26000531232US01 számlaszámokon fogadnak.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!