Fotó: Kristó Róbert
Díjat alapított a néhai csíkszeredai polgármester, Újfalusi Jenő unokája, Újfalusi László a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium (MÁG) műszaki érdeklődésű, kiemelkedő teljesítményű diákjai számára.
2012. szeptember 13., 16:542012. szeptember 13., 16:54
2012. szeptember 13., 18:572012. szeptember 13., 18:57
Tavaly avattak szobrot a csíkszeredai Márton Áron és Segítő Mária gimnáziumoknak otthont adó épület centenáriumán Újfalusi Jenőnek (fotó), aki a gimnázium építése idején volt Csíkszereda polgármestere. A gimnázium előtti téren felállított szobor leleplezésén a városi önkormányzat meghívására részt vett az egykori városvezető Budapesten született és élő unokája, Újfalusi László, aki az esemény után felvette a kapcsolatot az iskolával, és több beszélgetés nyomán létrehozta az Újfalusi-díjat az iskola diákjai számára – mesélte el a díj történetét Varga László, a Márton Áron Gimnázium igazgatója.
Elmondta, a díjat most ítélik oda első alkalommal, ezúttal visszamenőleg, az előző tanév teljesítményei alapján, és a hétfői tanévnyitón osztják ki először. Az oklevélből és pénzjutalomból álló elismerést minden évben az iskola azon diákja kaphatja meg, aki a fizikai vagy a számítástechnikai ismeretek alkalmazásában ért el sikereket versenyeken, pályázatokon, projektek keretében vagy tudományos diákköri konferenciákon. Emellett az alapító szándéka szerint a díj odaítélésénél az is szempont, hogy olyan diákot díjazzunk, aki hozzájárult az iskola hírnevének növeléséhez és a megszerzett tudását a műszaki fejlődés illetve Csíkszereda javára fogja hasznosítani – mondta el Varga László.
Kifejtette, az Újfalusi család tagjai hagyományosan műszaki pályát választanak, műszaki mérnöki pályán tevékenykedik Újfalusi László és a nagyapa, Újfalusi Jenő sem véletlenül kezdeményezett annyi technikai újítást Csíkszeredában, ezért díjazza a család képviselője a műszaki alkalmazások iránt érdeklődő diákokat. Amint tavaly írta a Csíki Hírlap, kortársai egybehangzó véleménye szerint Csíkszeredát Újfalusi Jenő indította el a fejlődés útján több mint száz évvel ezelőtt. „Az ő polgármestersége idején, 1911. február 11-én gyúlt ki először a villany Csíkszeredában, ugyanebben az időszakban épült a város több palotaszerű középülete, új utakat jelöltetett ki, megszervezte a városi mérnöki hivatalt” – idézték fel az újságban tavaly a néhai polgármester tevékenységét.
Az Újfalusi-díj a szépen kivitelezett oklevél mellett ebben az évben 250 lejes pénzjutalomból áll, jövő évtől pedig egy bankban lekötött jelentős összeg kamatait kapják meg az ezen díjjal kitüntetett diákok – ismertette Varga László. Az iskolaigazgató közölte, a következő díjat a nemsokára kezdődő tanév végén osztják ki, és reményeik szerint az alapító személyesen adja majd át ezt a kitüntetett diáknak.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!