A Hargita Megyei Tanács elnökének több kijelentését cáfolja Tóth László, az AVE Hargita Kft ügyvezetője, aki Borboly Csaba azon kijelentésére reagált, hogy a hulladékgazdálkodással foglalkozó vállalkozás szándékosan hátráltatja a gyergyóremetei regionális hulladéktározó projektjét. Borboly szerint a regionális hulladéktározó finanszírozási szerződését október folyamán aláírhatják.
2012. szeptember 10., 18:552012. szeptember 10., 18:55
2012. szeptember 10., 19:322012. szeptember 10., 19:32
Borboly nyilatkozata szerint a hulladéktározó projektjének megvalósítását nem első alkalommal próbálja megakadályozni az AVE cég, amely ezzel tulajdonképpen a közérdek ellen dolgozik. A megyei önkormányzat elnöke ezt azzal kapcsolatosan jelentette ki, hogy az AVE Harghita Salubritate Kft panaszt nyújtott be a környezetvédelmi hatósághoz, kifogásolva, hogy a tároló esetében a környezetvédelmi engedély kibocsátásakor nem vették figyelembe a természetvédelmi terület, illetve az ásványvízforrások közelségét. Az elnök úgy vélte, a panasz célja az időhúzás, a megvalósítás akadályozása, ugyanakkor azt is mondta, a cég nem tartja be a saját működési szabályzatát sem, mert a Cekend-tetői lerakóban nincs megoldva a komposztálás, a válogatórendszer, és a depóniagáz semlegesítése.
AVE: nem életképes a remetei projekt
Tóth László, az AVE Hargita Kft ügyvezetője kérdésünkre azt mondta, az elnök több kijelentésével nem értenek egyet, és úgy tűnik, Borboly rosszul van informálva. „Nem akadályozzuk a megyei projektet, hanem azt jeleztük, hogy a projekt, ahogy elő van terjesztve, sem gazdaságilag, sem műszaki szempontból nem életképes” – mondta az ügyvezető. Hozzátette, a projekt szerint minden résztvevő település, kötelezően a remetei lerakóba kell szállítsa hulladékát, még az AVE tulajdonában levő Cekend tetői lerakó közeli települések is. Viszont az ismert adatok szerint a remetei tározóban is ugyanazt a lerakási díjat – 15 euró/tonna – alkalmazzák majd, amelyet a Cekend – tetőn.
Ilyen esetben csak a szállítási költség befolyásolhatja az árat, de ilyen távolságoknál ez csak magasabb lehet. „Ezek az önkormányzatok csak a regionális rendszer keretében végezhetik a hulladék-elszállítást, ha jobb megoldást találnak, és más szolgáltatóhoz fordulnak, vissza kell fizessék az uniós finanszírozást” – magyarázta Tóth, hozzátéve, a cég azt kérte, foglalják be a Cekend-tetőn épült lerakót is egy két pólusú rendszerbe. Jelezte, észrevételeiket, kérdéseiket egy évvel ezelőtt letették a megyei önkormányzatnak, de használható választ nem kaptak.
„Ha az észrevételeink nem jogosak, nem jelentenek akadályt” – mondta az ügyvezető az elnök által sérelmezett panasszal kapcsolatban, jelezve, Remetén Natura 2000 természetvédelmi terület, borvízforrások is vannak a tervezett lerakó közelségében amelyeket figyelembe kell venni, és megvizsgalni a kölcsönhatásokat.
A Cekend-tetői tározó kapcsán elmondta, valóban nincs ott válogatás, mert az a legnagyobb telephelyen, Székelyudvarhelyen történik, több ezer tonna műanyag, papir, üveg és fém kerül itt újrahasznosításra, már évek óta. A komposztálás három éve működik a lerakó melletti komposztáló felületen, a depóniagáz semlegesítését pedig akkor lehet megoldani, ha a lerakott hulladékréteg vastagsága eléri az 5 métert.
Jelenleg nincs meg a szükséges vastagság, és gáz sem termelődik – tudtuk meg. A Cekend-tetői hulladéklerakó minden tekintetben megfelel úgy az uniós, mint a román jogszabályoknak, és a települések hulladékának beszállítása is a törvényesen történik. Tóth László kérdésünkre azt is elmondta, a cég számára nem jelent sem konkurenciát, sem kizáró tényezőt egy másik tározó működtetése, nem lenne gond számukra a remetei létesítménybe sem szállítani a hulladékot, ha jobbak a feltételek.
Borboly: egységes díjszabás, kevesebb hulladék
Mint Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke tájékoztatott, most következik a megyei hulladékgazdálkodási rendszer környezetvédelmi engedélyének kibocsátása. „A konzultáns cég az utolsó simításokat végzi a finanszírozási kérésen és az ehhez tartozó dokumentumokon. Reményeink szerint október hónap folyamán aláírásra kerülhet a finanszírozási szerződés. A finanszírozási szerződés aláírása után következik a tervezés, amelyre már megtörtént a szerződéskötés. A tervek elkészülte után következik az építési munkálatok közbeszerzési
pályáztatása” – közölte Borboly.
Az elnök megerősítette azt is, hogy az elkészült költség-haszon elemzés szerint a lerakási díj a remetei hulladéktárolóban 15 euró/tonna. Hozzátette, a megyei rendszer azzal a céllal és olyan módon lesz kiépítve, hogy az Európai Uniós vállalások szerint idővel csökkenjen a lerakott hulladékmennyiség. Ezek szerint 2020-ra a begyűjtött hulladék 50 százalékát kell újrahasznosítani,
csökkentve a lerakott hulladékmennyiséget. Ezt az újrahasznosítható és komposztálható hulladékmennyiség növelésével szándékoznak elérni.
„Arra szeretnénk ösztönözni a lakosságot, hogy szelektálja a hulladékot, komposztáljon, és minél kevesebb lerakandó szemetet termeljen. Így kevesebb lerakott hulladékmennyiségnek kevesebb lesz az ára” – szögezte le Borboly. Elmondta azt is, hogy a megye területén egységes hulladékszállítási díjakat alkalmaznak, függetlenül attól, hogy Udvarhelyszékről, Csíkból, vagy Gyergyóból viszik Remetére a szemetet. Úgy vélte, a megyei integrált rendszernek köszönhetően racionálisabban lehet megszervezni a gyűjtést és szállítást.
„Az egyesület minden tagjának joga és kötelessége a rendszert használni. A remetei regionális hulladéklerakó meg fog felelni teljes mértékben az e téren érvényes európai előírásoknak, és így tarthatóak be a csatlakozási szerződésbe foglalt célkitűzések. Az egyesület statútumában bele van
foglalva, hogy abban az esetben, ha bármelyik tag kilépik, akkor vissza kell fizetnie a kilépés pillanatáig használt beruházások ráeső értékét, valamint ki kell fizetnie a szolgáltatási szerződésben megállapított kártérítéseket” – magyarázta az elnök.
Bekeményített Gyergyóújfalu önkormányzata, nem akarnak lehetőséget adni arra, hogy a mezőkön, utak mentén jelenjenek meg szeméthalmok. Drónnal figyelik azokat a területeket, ahol korábban rendszeresen szemét jelent meg.
Folytatják a folyóba zuhant férfi felkutatását Maroshévízen. A helyi hivatásos és önkéntes tűzoltóság közös erővel keresi az eltűntet, ahogy az időjárás engedi drónt is bevetnek – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
szóljon hozzá!