Fotó: Veres Nándor
Az eddigi három rudas helyett egy könnyebb szerkezetű, egy ember által is vihető egyházi zászló után sorakozott fel a csíkszentmártoni keresztalja. A hozzávetőleg kétszáz hívőből álló csoport hat és fél órás zarándoklat után vett részt a pünkösdi szentmisén.
2014. június 08., 09:372014. június 08., 09:37
2014. június 09., 15:362014. június 09., 15:36
Szombaton reggel fél hatkor indultak el a szentmártoni hívek a reggeli áldást követően, hogy a fél egykor kezdődő búcsús misén köszönetet mondhassanak az elmúlt évben tapasztalt gondviselésért. A reggeli ködben elindult keresztaljában egyaránt gyalogoltak az idősebb és a fiatalabb korosztály tagjai, akik első alkalommal hét órakor, Csíkszentkirályon álltak meg, hogy megpihentessék fáradt tagjaikat. Egy rövid pihenő után újra útra keltek, és még a csíkszentsimoni, valamint csíkszentkirályi keresztalja előtt értek a zsögödi buszmegállóba, ahol a tarisznyákból előkerült az ennivaló és a hagyományos pünkösdi perec is. A kilenc órakor továbbindult hívek 12 órára értek ki a csíksomlyói nyeregbe.
Köszönet a kegyelmekért
„Olyan sok erőt és kegyelmet kapok egész évben, úgy érzem, hogy így tudom igazán azt megköszönni” – osztotta meg velünk neve vállalása nélkül egy, a keresztaljában gyalogló hatvanöt éves néni. Tizenegy éve, hogy minden évben gyalog teszi meg ezt az utat, elmondása szerint sosem fáradt el, sőt másnap sem volt izomláza. Megjegyezte, egyik évben, mikor beindultak a hegyről, hatalmas jégeső kapta el a búcsújárókat, de mire beértek a városba, elállt az eső és langyos szellő kezdett fújni, úgyhogy szinte percek alatt megszáradt mindenki. Az idős asszony véleménye szerint – az oly sokszor megtapasztalt – gondviselésnek köszönhető, hogy senki nem betegedett meg. Hozzátette, szinte nem is lehet szavakba önteni, hogy a pünkösdi búcsú alatt milyen kegyelmekben részesül az ember, hogy milyen lelki megnyugvást jelent a szentmisét a Hármashalom-oltárnál meghallgatni.
Angliába viszi a képeket
Szintén a keresztaljával gyalogolt a szentmártoni származású, jelenleg Londonban élő Bodó Judit is, aki négy év után újra itthon töltötte az ünnepet. A zarándoklatban számára a legtöbbet a közösségi élmény jelent, az út közös megtétele és annak hangulata tölti fel lélekben is. Mosolyogva mesélte el, hogy először negyedik osztályos korában indult a keresztaljával a búcsúba, s habár szülei is a kereszt után gyalogoltak, ő és osztálytársai az első sorban a csengettyűzésért versenyeztek. Idén nem csengettyűt, hanem fényképezőgépet tartott kezében, és igyekezett mindent megörökíteni. Mint megtudtuk azért, mert megígérte az Angliában maradt ismerőseinek, akik még sohasem voltak a búcsúban, hogy dokumentálja az eseményeket.
Könnyebb szerkezetű zászló
Egészen az idei évig, pünkösd szombat reggelén a hagyományos templomi, úgynevezett főlobogók után sorakoztak fel Csíkszentmárton község hívei: egyik évben Csekefalva, másik évben Szentmárton zászlójával indultak több órás zarándokútjukra. Idén viszont egy egyesített zászló haladt a keresztalja élén, melyen mindkét település szerepel – osztotta meg velünk a sorban gyalogló Gergely András. A helyi polgármester és egyháztanácsos hozzátette, Vakaria Béla helyi plébános kezdeményezte az új lobogó elkészítését, melyet egy rudasra terveztek, hogy emelése is egyszerűbb legyen.
Hívő fiatalok
„Öröm számunkra azt látni, hogy egyre többen – különösen a fiatalok – tartják fontosnak eljönni a csíksomlyói zarándoklatra. Ez azt is mutatja, hogy talán-talán a hitélet megújulása terén is történtek pozitív elmozdulások” – mutatott rá az egyháztanácsos. Megjegyezte, idén a településen hozzávetőleg kétszáz hívő tartotta fontosnak, hogy a többórás zarándoklat után adjon hálát, mondjon köszönetet Szűz Máriának a kapott kegyelmekért.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
szóljon hozzá!