Fotó: Veres Nándor
Bár megnyitásakor kételkedtek létjogosultságában, kiderült, hogy van igény a csíkszeredai háziorvosi ügyeleti központra, amely nagyobb anyagi ráfordítással még jobban kisegíthetné a kórházak leterhelt sürgősségi osztályait.
2015. december 10., 11:292015. december 10., 11:29
Több mint három év telt el a csíkszeredai háziorvosi ügyeleti központ megnyitása óta. A Tudor lakótelepi intézmény létrehozásának az volt a célja, hogy a kórházak sürgősségi osztályait tehermentesítse az olyan esetektől, amelyeket az alapellátásban is meg lehet oldani.
Az intézmény szolgáltatásaira fokozatosan nőtt a szükséglet, mára már sok beteg keresi fel kisebb „bajával”. A központnak hétvégén és ünnepnapokon van a legnagyobb forgalma – tudtuk meg Tövissi Melinda háziorvostól, aki rendszeresen vállal ügyeletet a központban. „A központ nyilván nem tud a megyei kórház sürgősségi osztályával versenyezni sem felszereltség, sem személyzeti adottságok terén. Az emberek általában jól megítélik, hogy bajaikkal az ügyeleti központba vagy a sürgősségi osztályra kell-e forduljanak. Súlyos sürgősségi esetekben nyilván a kórházi ellátást választják” – fejtette ki Tövissi. Mint hangsúlyozta, többek között lázas gyerekekkel, légúti problémákkal küszködőkkel, gyomorrontásban és hasmenésben szenvedőkkel vagy épp vérnyomáskiugrással küszködő személyekkel találkoznak az ügyeletes orvosok. A kritikus állapotú betegek esetében mentőt hívnak, és továbbszállítják onnan a megyei kórház sürgősségi osztályára.
Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere két éve még nem volt biztos abban, hogy az új központ megtalálja helyét az egészségügyi rendszerben, ma viszont már úgy látja, hogy a központnak sikerült többé-kevésbé tehermentesítenie a megyei kórház sürgősségi osztályát.
A központ finanszírozása és ellátása három lábon áll. A rendelőhelyiséget a Hargita megyei és a csíkszeredai önkormányzat biztosította, a fenntartási költségek az utóbbit terhelik. A központban ügyeletező hét orvos és asszisztenseik bérét az egészségügyi minisztérium fizeti az egészségbiztosító pénztáron keresztül. Tövissi Melinda szerint a központ felszereltsége nem korszerű, a városi önkormányzat részéről pedig nem érkezett ígéret azok cseréjére. „A kórházban már elhasznált, leírt műszereket használunk. Lemondtunk azok cseréjéről, eleinte még jeleztük, hogy szükség lenne rájuk, de nemet mondtak” – panaszolta a háziorvos.
Antal Attilát, Csíkszereda alpolgármesterét is reagáltattuk, aki ezzel kapcsolatban a következőket írta: „ahhoz, hogy beruházást tervezzünk, szükséges lenne, hogy az orvosok konkrét javaslatot tegyenek a beszerzendő felszerelések indokoltságára, hasznosságára, költségeire. Felénk nem jelezték, így egyelőre nem tervezünk ilyesmit”.
A központról
A csíkszeredai háziorvosi ügyeleti központ a Testvériség sugárút 16. szám alatt található, ahol hétköznapokon este nyolc és reggel nyolc óra között nyújt sürgősségi ellátást egy háziorvos és egy egészségügyi asszisztens, hétvégén pedig péntek este hat órától hétfő reggelig tart az ügyelet. Szolgálatot tartanak a hivatalos ünnepnapokon is. A központot kisebb egészségügyi problémákkal lehet felkeresni, olyanokkal, amelyekkel a háziorvosához fordulna a beteg. Az ügyeleti központ telefonszáma 0366–566 966.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!