Fotó: Barabas Hajnal
Professzionalizmus, multikulturalitás, és önállósodási lehetőség – ezzel a három kulcsszóval jellemezték a csíkszeredai Sapientia EMTE fordító és tolmács mesteri szakos hallgatói a debreceni egyetemen szerzett tapasztalataikat. A diákoknak ugyanis egy félévet kötelezően a magyarországi felsőoktatási intézményben kellett elvégezniük.
2015. március 06., 19:362015. március 06., 19:36
A fordító és tolmács mesteri képzés első évfolyamának diákjai idén végeznek. Ennek apropóján a hallgatók beszámoltak a magyarországi Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán töltött félévről. Többen kiemelték, hogy felkészült, kiváló egyetemi tanárok oktattak ott, a képzés pedig inkább gyakorlati jellegű volt, ugyanakkor új fordítási technikákat sajátíthattak el. Amit többen is pozitív élményként könyveltek el, hogy sok más nemzetiségű diákkal ismerkedhettek meg: mint fogalmaztak az egyetemet a multikulturalitás jellemezte. Továbbá beszámoltak arról is, hogy sokat utazhattak, szép helyeket látogathattak meg, hiszen diákként kedvezményes áron válthattak jegyet a vonatokra, buszokra. A szállásukat egyébként a Sapientia állta, és havonta 42 ezer forintos ösztöndíjból gazdálkodhattak.
A csíkszeredai Sapientia EMTE Gazdaság- és Humántudományok Karán 2013 őszén indították el a Fordító és tolmács mesteri képzést. Ajtony Zsuzsanna, a Sapientia EMTE egyetemi adjunktusa, a Fordító és tolmács mesteri képzés tanulmányi programfelelőse ismertette röviden, hogy milyen tárgyakat oktatnak. A képzés angol, magyar és román nyelven zajlik, ugyanakkor a fordítás és tolmácsolás technika és egyéb gyakorlati órák mellett elméleti tantárgyakat is tanítanak, mint például az interkulturális kommunikáció, vagy üzleti és jogi kommunikáció. Tőle tudjuk, hogy megpályáztak egy szinkrontolmácsolás oktatására alkalmas felszerelés beszerzését, amelynek elbírálása folyamatban van. A mesterképzést jövőben is elindítják, 12 tandíjmentes, illetve 16 tandíjas helyet hirdetnek meg. A tandíj összege 500 euró egy évre.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!