Fotó: Veres Nándor
Márciustól 1916 ápolásra szoruló személy gondozása került veszélybe, ugyanis a munkaügyi minisztérium megvonta a szociális szolgáltatások finanszírozását a Gyulafehérvári Caritastól. Ha nem változik a helyzet, drasztikus lépéseket kell tenniük.
2017. március 02., 11:162017. március 02., 11:16
Február közepén írtunk arról, hogy márciustól ezerötszáz ápolásra szoruló ember otthoni gondozása kerül veszélybe, ugyanis a munkaügyi minisztérium februárra megvonta a szolgáltatás finanszírozását a Gyulafehérvári Caritastól. Akkor az illetékesek abban reménykedtek, hogy ettől a hónaptól ismét megkapják a támogatást, és folytatni tudják a tevékenységüket, azonban a helyzet nem hogy jobbra, hanem még rosszabbra fordult.
Az állami támogatás folyósítása az 1998-ból származó 34-es számú törvény alapján történik, amelyet a német állam nyomására hozott létre az állam azon egyesületek és alapítványok támogatásának céljából, amelyek szociális szolgáltatásokat végeznek – mondta februárban Péter György, a Caritas szociomedikális ágazatának vezetője.
„Minden évben az érintettek leteszik a dokumentációt, amelyet elbírálnak, és nem az egyesületek vagy alapítványok kapják meg a szubvenciót, hanem a gondozottak. Tulajdonképpen az idősek, a betegek, illetve a fogyatékkal élők különböző kategóriájú szociális szolgáltatásait támogatják. Ezt minden évben jóváhagyják, és így egy évig az összeget havonta folyósítják. Ez az év attól másabb, hogy miután jóváhagyták a támogatást, és januárban folyósították is az összeget, január végén egyszer csak megjelent egy miniszteri rendelet, amely azt írta elő, hogy országos szinten 11 ezer személy gondozását támogatják, és februárra már csak 5 ezer személyét” – mondta korábbi megkeresésünkkor az igazgató.
A februárra vonatkozó támogatásmegvonás a Caritas otthoni beteggondozó-programját érintette, hiszen 1500 személy ezen keresztül kapta a támogatást. Szerdai érdeklődésünkre Péter György elmondta, mivel február végén az összes szolgáltatás esetében lejárt a szerződés, és egyelőre nem jelent meg miniszteri rendelet az újabb támogatásról, március elsejétől egyik szociális szolgáltatásra sincs állami támogatásuk.
„Mivel jelen pillanatig semmilyen rendelkezés nem jelent meg, ez az jelenti, hogy a beteggondozó-program mellett az öregotthonok és a fogyatékkal élők nappali foglalkoztatására vonatkozó támogatás összege sem áll a rendelkezésünkre. Ez 1916 személyt érint: ebből a csíki zónában 250 személyt gondozunk otthon, 20 fogyatékkal élőnek segítünk a csíkszeredai Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központban, és a gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet Öregotthonban is vannak csíkiak. Egyeztettünk a Hargita megyei önkormányzattal, és leadtunk egy hivatalos kérést, mivel azt mondták, hogy a februári kiesést megpróbálják pótolni, azonban egyelőre nincs előrelépés. A csíkszeredai önkormányzattal még a megszokott együttműködés sincs megkötve: egyeztettünk velük is, és arra jutottunk, hogy március elsejével megkötődik a szerződés, de ez sem történt meg, valami elakadt” – tájékoztatott Péter.
Az igazgató hozzátette, egyelőre folytatják a tevékenységeket, de ha nem változik a helyzet, ebben a hónapban drasztikus lépeseket kell tenniük. „Nagy energiát fogunk arra fordítani, hogy a helyi közösségek vezetőivel egyeztessünk. Úgy gondolom, hogy a képviselőket, polgármestereket azért választja meg a közösség, hogy ők a gondokat orvosolják. A Caritas ebben segít, de a vezetők kellene egyeztessenek a parlamenti képviselőkkel, mert egy normális társadalomban ez így működik. Sokat beszélünk az itthonmaradásról és ennek bizonyos feltételeiről, mint például a munkahelyteremtés, de fontos kiemelni, hogy ennek egyik elmaradhatatlan feltétele a biztonság is. Egy fiatal, amikor elmegy külföldre dolgozni, és ott azt látja, hogy az idősek is számítanak, gondoskodnak róluk, akkor arra gondol, hogy ha hazajön, itthon idős korában senki nem fog gondoskodni róla, így inkább marad. Egyébként korábban már az előző hónap végén megjelent a rendelet a támogatásra vonatkozóan, nem tudjuk, most mi történt. Ha a napokban meg is jelenik, ez a pár nap mindenképp kiesik, hiszen visszamenőleg nem adnak támogatást – már ha egyáltalán megjelenik. Az évek során felhalmozódott tudást, tapasztalatot, beruházást kár lenne elvesztegetni. Március folyamán a tartalékainkból folytatjuk a munkát, viszont ha nem kapunk állami támogatást, egyes szolgáltatásokat vagy jelentősen lecsökkentünk, vagy megszüntetjük, mert egyszerűen nem lesz amiből finanszírozni ezeket” – magyarázta Péter.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!