Fotó: Kristó Róbert
Évről évre kevesebb karácsonyfának szánt fenyőt vágnak ki Hargita megyében, többnyire beerdősödött legelőkről, kaszálókról. Csíkszéken elsősorban a közbirtokossági tagok számára vágják a fenyőket.
2013. december 03., 17:362013. december 03., 17:36
2013. december 03., 17:442013. december 03., 17:44
A Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság felügyelete alatt álló állami erdőterületekről néhány éve már csak kis mennyiségben kerül ki karácsonyfa. Miklós István termelési felelős szerint idén 940 fenyőt vágnak ki, és ezeket elsősorban saját alkalmazottaiknak szánják. Kisebb mennyiségben a lakosságnak is értékesítenek a maroshévízi, borszéki és tölgyesi erdészeti hivatalok körzeteiben, darabonként 20, 25, 30 lejes áron.
Jegenyefenyőkről van szó, és ezeket minden esetben tisztítóvágások során termelik ki – közölte az illetékes. Három méternél magasabb fákat elsősorban cégek szoktak igényelni, ilyen esetben viszont más árat számolnak – tudtuk meg. Az állami erdészet néhány éve földlabdás fenyők árusítását is megkezdte, az utóbbi időben viszont visszaesett a kereslet ezek iránt. Miklós szerint ez azért történt, mert a szobában tartott földlabdás fenyők már nem ültethetők el a szabadban, ezeket inkább erkélyen, tornácon érdemes tartani.
Tíz éve már zárjegy is szükséges a karácsonyfák árusításához, ebből most 5 ezer darabot rendelt az állami területeken kívül szerződés alapján közbirtokossági és magántulajdonú erdőket is adminisztráló erdészeti igazgatóság. A zárjegyek árai nem változtak, az érték-megállapítással és a szükséges iratok elkészítésével együtt egy fa esetében, fenyőfajtától függően 7,50 és 10 lej közötti összegbe kerül.
Kevesebb karácsonyfának szánt fenyőt termelnek ki a Csíki Magánerdészet által ügykezelt 50 ezer hektáros erdőterületekről is. Míg két éve még 10 ezer, idén csak 5 ezer karácsonyfa kerül ki innen, a hivatal vezetője, Májer Emese szerint ezek többnyire a közbirtokosságokhoz kerülnek, ahol a tagságnak osztják szét.
Ennél is kevesebb, mindössze 4 ezer fát vágnak ki a Csíkszépvízi Erdészeti Hivatalhoz tartozó területekről, kizárólag beerdősödött legelőkről és kaszálókról – tájékoztatott a hivatal vezetője, Szabó Mária. Az ott kitermelt karácsonyfák legnagyobb részét két közbirtokosság osztja szét a tagságnak, kisebb részét magánerdő-tulajdonosok értékesítik. A karácsonyfának szánt fenyők kitermelésének, szállításának és forgalmazásának ellenőrzése is megkezdődött.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!