Fotó: Kristó Róbert
A Szűzanya lelkületével járjuk végig mindig a most felszentelendő zarándokutat – hangzott el kedden délután, a Mária-út erdélyi szakaszának csíksomlyói szentelésén. Az egyházi és világi méltóságok jelenlétében lezajlott eseményen kihangsúlyozták, a szóban forgó zarándokút a test és a lélek megerősödését egyaránt szolgálja.
2012. augusztus 14., 22:472012. augusztus 14., 22:47
2012. augusztus 15., 11:202012. augusztus 15., 11:20
„Népünk a történelem során rengeteg fájdalmat élt át. Most legfőbb feladatunk, hogy újra talpra álljunk, hogy megtaláljuk azt, amiben hinni tudunk, ami lelkesít, felemel bennünket” – fogalmazott a hálaadó szentmisén elmondott prédikációjában Székely János, Budapest–Esztergom egyházmegye segédpüspöke, aki többnapos zarándoklat után érkezett Csíksomlyóra. Mint azt az egyházi méltóság kihangsúlyozta, legfőbb feladatunk, hogy útra keljünk nemzetünk igazi forrásaihoz.
„Ebben a szolgálatban jelenthet segítséget a Mária-út. A Mária-út ugyanis azt jelenti, megerősödni testben és lélekben, ajándékba adni Istennek a szenvedést és a szeretetet” – nyomatékosított a segédpüspök. Hozzátette, a felszentelendő zarándokút olyan, mintha egy különleges gyűjtőere lenne nemzetünknek. „Összeköt bennünket nemcsak Istennel, a kegyhelyekkel, hanem a más országokban élő nemzettársakkal is” – hallhattuk az egyházfő részéről.
A szentmise befejező részében a világi meghívottak adtak hálát azért, hogy egyáltalán létrejöhetett a Mária-út. A felszólalók közt volt többek között Dezső László, az Erdélyi Kárpát Egyesület elnöke, illetve Molnár Sándor, az Erdélyi Mária Út Egyesület alelnöke. „Nagyon szép az, amit hirdet számunkra a Mária-út: a hitet, a keresztény értékrendet és a Mária.tiszteletet” – ez már Péterfi Attila Csongortól, a Gyulafehérvári Caritas gazdasági ágazatának igazgatójától hallhattuk. Az illetékes rövid beszédében kihangsúlyozta, legfőbb feladatunk most az, hogy tegyük élővé a Mária-utat.
Ezt követően a kegytemplom közelében található irányjelző táblákhoz vonult az ünneplő közösség. „Mária-útnak nevezzük, mert Mária-kegyhelyeket köt össze: az ausztriai Mariazellt Csíksomlyóval, a lengyelországi Czestochowat Medugorje-val Budapesten keresztül. Keresztet alkotva egész Európát átfogja, amely sajnos az utóbbi időben nem akar tudomást venni keresztény gyökereiről” – fogalmazott a Mária-út felszentelését megelőző pillanatokban Tamás József, a gyulafehérvári főegyházmegye segédpüspöke. Az egyházi méltóság arra intette a jelenlevőket, a Szűzanya lelkületével járják a zarándokutat, amelyet csak úgy tudunk igazán megszentelni, ha minél többször tapossuk annak ösvényeit.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!