
Fotó: Kristó Róbert
A Szűzanya lelkületével járjuk végig mindig a most felszentelendő zarándokutat – hangzott el kedden délután, a Mária-út erdélyi szakaszának csíksomlyói szentelésén. Az egyházi és világi méltóságok jelenlétében lezajlott eseményen kihangsúlyozták, a szóban forgó zarándokút a test és a lélek megerősödését egyaránt szolgálja.
2012. augusztus 14., 22:472012. augusztus 14., 22:47
2012. augusztus 15., 11:202012. augusztus 15., 11:20
„Népünk a történelem során rengeteg fájdalmat élt át. Most legfőbb feladatunk, hogy újra talpra álljunk, hogy megtaláljuk azt, amiben hinni tudunk, ami lelkesít, felemel bennünket” – fogalmazott a hálaadó szentmisén elmondott prédikációjában Székely János, Budapest–Esztergom egyházmegye segédpüspöke, aki többnapos zarándoklat után érkezett Csíksomlyóra. Mint azt az egyházi méltóság kihangsúlyozta, legfőbb feladatunk, hogy útra keljünk nemzetünk igazi forrásaihoz.
„Ebben a szolgálatban jelenthet segítséget a Mária-út. A Mária-út ugyanis azt jelenti, megerősödni testben és lélekben, ajándékba adni Istennek a szenvedést és a szeretetet” – nyomatékosított a segédpüspök. Hozzátette, a felszentelendő zarándokút olyan, mintha egy különleges gyűjtőere lenne nemzetünknek. „Összeköt bennünket nemcsak Istennel, a kegyhelyekkel, hanem a más országokban élő nemzettársakkal is” – hallhattuk az egyházfő részéről.
A szentmise befejező részében a világi meghívottak adtak hálát azért, hogy egyáltalán létrejöhetett a Mária-út. A felszólalók közt volt többek között Dezső László, az Erdélyi Kárpát Egyesület elnöke, illetve Molnár Sándor, az Erdélyi Mária Út Egyesület alelnöke. „Nagyon szép az, amit hirdet számunkra a Mária-út: a hitet, a keresztény értékrendet és a Mária.tiszteletet” – ez már Péterfi Attila Csongortól, a Gyulafehérvári Caritas gazdasági ágazatának igazgatójától hallhattuk. Az illetékes rövid beszédében kihangsúlyozta, legfőbb feladatunk most az, hogy tegyük élővé a Mária-utat.
Ezt követően a kegytemplom közelében található irányjelző táblákhoz vonult az ünneplő közösség. „Mária-útnak nevezzük, mert Mária-kegyhelyeket köt össze: az ausztriai Mariazellt Csíksomlyóval, a lengyelországi Czestochowat Medugorje-val Budapesten keresztül. Keresztet alkotva egész Európát átfogja, amely sajnos az utóbbi időben nem akar tudomást venni keresztény gyökereiről” – fogalmazott a Mária-út felszentelését megelőző pillanatokban Tamás József, a gyulafehérvári főegyházmegye segédpüspöke. Az egyházi méltóság arra intette a jelenlevőket, a Szűzanya lelkületével járják a zarándokutat, amelyet csak úgy tudunk igazán megszentelni, ha minél többször tapossuk annak ösvényeit.
Több hónapja van lezárva felújítás miatt Csíkszereda egyik nem túl hosszú, de jelentős forgalmat bonyolító utcája, a Szentkirály utca. A munkálatokat nemsokára befejezik, és a forgalom is újraindulhat.
Ünnepélyesen átadták a gyimesfelsőloki SkiGyimes Hotel és Wellness négycsillagos komplexumát, amely a magyar kormány támogatásával épült fel, és 55 új munkahelyet teremt a térségben.
Közösségünk pótolhatatlan építészt, nagy műveltséggel rendelkező, nagybetűs Embert veszített el – írta Korodi Attila csíkszeredai polgármester Tövissi Zsoltra emlékezve. Egyúttal bejelentette, Csíkszereda Pro Urbe díjával tüntetik ki az elhunytat.
Elütötték Csíkszereda közelében, a 13A jelzésű országúton azt a szarvasünőt, amely jó ideje bukkant fel időről időre a környéken, szelíden lépett az autókhoz, és már-már látványosságnak számított.
Fekvőrendőröket öntöttek néhány napja Csíkszereda két kijáratánál, Csomortán és Csíkpálfalva irányában. A sebességcsökkentő küszöbök miatt többen is rákérdeztek: mivel indokolja a városháza a forgalomlassító elemek lakott területen kívüli megöntését?
Az első Erdélyi Egyetemi Börze az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) szervezésében december 4-én valósult meg Csíkszeredában, az Erőss Zsolt Arénában. Az esemény valódi hiánypótló kezdeményezésként szolgálta az erdélyi magyar középiskolásokat.
Szekeres Attila heraldikus tart előadást Csíkszeredában, pénteken 18 órától a Csíki Székely Múzeum protokolltermében.
Nem biztosítanak finanszírozást rá, így egyelőre nem építik fel azt az energiahatékony tömbházat Csíkszeredában, amelyben ifjúsági és szociális lakásokat alakítottak volna ki. A területet azért megtisztította a polgármesteri hivatal.
Egy zászlóval kevesebb lobogott advent második vasárnapjának reggelén a tusnádi közbirtokosság épületénél. A község polgármestere csalódottan vette tudomásul, hogy a román focihuligánok éjszaka letépték és magukkal vitték a magyar zászlót.
Ismét kiviselték magukat a román fociultrák Hargita megyében: ezúttal az FC Argeș szurkolói szedtek le egy magyar zászlót egy oszlopról Újtusnádon, Csíkszeredából hazafele menet.
szóljon hozzá!