A közbirtokosságok korlátozott uniós pályázati lehetőségeire hívnák fel a mezőgazdasági minisztérium, illetve az uniós szakemberek figyelmét azzal a beadvánnyal, amelyet szerdán írtak alá Csíkszeredában a Hargita megyei közbirtokosságok szövetségeinek képviselői.
2012. október 31., 16:242012. október 31., 16:24
2012. október 31., 18:182012. október 31., 18:18
Októberben Kovászna és Hargita megyei közbirtokosságok és mezőgazdasági közintézmények képviselői folytattak megbeszélést Brüsszelben az Európai Bizottság szakértőivel. Ez alkalomból a közbirtokosságok korlátozott uniós pályázati lehetőségeire hívták fel a figyelmet, illetve a romániai pályázatirányító hatóságok túlzott bürokráciájára – számolt be az előzményekről Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) igazgatója kihangsúlyozta, az elmúlt években a közbirtokosságok nagymértékben kimaradtak a nemzeti vidékfejlesztési program különböző kiírásaiból, annak ellenére, hogy nagy mezőgazdasági területtel rendelkeznek. Ugyanakkor azon kevesek közé tartoznak, akiknek megvan a gazdasági hátterük ahhoz, hogy különböző pályázatok esetén saját forrásokból tudjanak önrészt biztosítani. „És nem mellékes az sem, hogy vidékfejlesztés szempontjából a térségek alappillérei közé tartoznak” – jelentette ki Haschi. Elmondása szerint az uniós szakemberek úgy vélték, a közbirtokosságok beadvány formájában kellene ismertessék saját helyzetüket.
„A közbirtokosságok jogi státusa ismeretlen Brüsszel számára, ezen kell mindenképpen változtatni” – jegyezte meg az APIA székházban zajlott találkozón Tánczos Barna. A Hargita Megyei Vidékfejlesztési Egyesület elnöke kifejtette, rendkívül fontos, hogy a soron következő vidékfejlesztési programot oly módon állítsa össze a román kormány, hogy a különböző pályázati kiírásokban a közbirtokosságok is részt tudjanak venni, hiszen egyedi jogi helyzetük jelenleg nem teszi ezt lehetővé: magánszemélyek egyesületeként nem tudnak megfelelni a legtöbb pályázati kiírás alapvető feltételeinek.
„Az összeállított és aláírt dokumentum a következő tárgyalások alapját képezik. Számunkra nagyon fontosak a közbirtokosságok, nem hagyhatjuk őket támogatás nélkül” – nyugtázta az eseményen szintén jelen levő Moldován József, az RMDSZ gazdasági tanácsának tagja.
A közbirtokosságok képviselői üdvözölték a kezdeményezést. Elmondásuk szerint ez akár öt évvel korábban is megszülethetett volna, hiszen ez idő alatt számtalan pályázati lehetőségtől estek el, amelyekhez a területalapú támogatásokból tudták volna biztosítani az önrészt.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!