Fotó: Kristó Róbert
Megyeszerte 124 gyerek nem kap kiflit és tejet az erre vonatkozó program keretében – derül ki a tanfelügyelőség felméréséből. A programot lebonyolító megyei önkormányzat nehezményezi, hogy nem kaptak teljes gyereklétszámot, és azt közölte, dolgoznak az újabb közbeszerzési eljáráson, kiegészítésre ugyanis nincs lehetőség.
2012. december 11., 15:302012. december 11., 15:30
2012. december 11., 19:122012. december 11., 19:12
Felmérést készített a Hargita Megyei Tanfelügyelőség múlt hónap közepén az óvodások és általános iskolások számára pék- és tejterméket biztosító, a kormány által finanszírozott és a megyei önkormányzat által lebonyolított program működéséről. Amint Bartolf Hedvig főtanfelügyelő kedden bemutatta, 110 megyebeli tanintézménytől kaptak beszámolókat a program működéséről. A számokból kiderült, hogy 124 diák, bár joga lenne rá, nem kap kiflit és tejet. Mint kiderült, csíkszentgyörgyi, gyergyócsomafalvi, csíkbánkfalvi, csíkpálfalvi, illetve maroshévízi óvodások és iskolások az érintettek.
A tanfelügyelőség felmérésre szerint a 110 tanintézmény közül 68 kapja naponta a termékeket, 42 tanintézménybe pedig, főként Maroshévíz környéki és udvarhelyszéki vidéki iskolákba és óvodákba, kétnaponta vagy hetente viszi ki a szolgáltató cég a pék- és tejterméket. A 110 tanintézmény 83 százalékába reggel tíz óra előtt megérkezik a tej és kifli, ez azért fontos, mert sok gyerek számára ez jelenti a tízórait. Az esetek 13 százalékánál csak a jogi személyiséggel rendelkező, központi tanintézmény székhelyére viszi ki a termékeket a beszállító – derül ki a tanfelügyelőség felméréséből. A beszámolók szerint ezen esetekben más-más módon oldják meg a termékek kiszállítását a peremvidéki iskolákba, például saját gépkocsikkal, vagy kerékpárral, vagy akár gyalogosan viszi el az óvoda vagy iskola pedagógusa, alkalmazottja a gyerekeknek a kiflit és tejet. A minőségre a 110 tanintézmény közül 21 panaszkodott. A tanfelügyelőség összegzése szerint a panaszok között szerepel, hogy nem volt friss, illetve ízetlen volt a kifli, sérült volt a tejtermék csomagolása (Máréfalván), illetve a kifli csomagolása is gyakran sérül (Gyergyószentmiklósról jelezték). Szintén jelezték, hogy a gyerekek nem kedvelik az alacsony zsírtartalmú tejet.
Bartolf Hedvig kifejtette, azért nem részesül minden gyerek a programban, mert az adatok, amelyeket a tanfelügyelőség adott ki, és amelyek alapján a megyei önkormányzat a beszállítói szerződéseket megkötötte, májusiak, akkor pedig még tartott a beiratkozási folyamat, és nem lehetett pontosan tudni, hogy hány gyerek lesz. „Október első felében leközöltük a valós adatokat, de még nem oldódott meg a helyzet” – mondta a főtanfelügyelő. Úgy vélte, szerződéskiegészítéssekkel rendezni lehetne a helyzetet. Még elmondta, nem súlyos gondokról van szó, de meg kell oldani ezeket is, és azért jelezték a problémát, mert bár nem ők bonyolítják le a programot, a gyerekek érdekeiről van szó.
A gyerekeknek kiflit és tejet biztosító programot működtető Hargita megyei önkormányzat részéről Borboly Csaba, az önkormányzat elnöke érdeklődésünkre azt mondta el, ők a nyár folyamén kérték a gyereklétszámot a tanfelügyelőségtől, amikor már lehetett tudni, hogy hány gyerek megy iskolába. „A tanfelügyelőség, amilyen számokat adott, mi annak alapján hirdettük meg a közbeszerzést” – szögezte le a megyei tanács elnöke. Közölte ugyanakkor, hogy sajnos a közbeszerzési törvény nem enged meg utólagos szerződéskiegészítéseket. Kifejtette, nem lehet új közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül szerződéskiegészítést eszközölni, így a 124 gyerek kiflivel és tejjel való ellátására ismét le kell folytatni ezt a bonyolult eljárást. Ezt egyébként már elkezdték, de hosszas folyamat – tette hozzá Borboly Csaba. A megyei önkormányzat elnöke szerint a tanfelügyelőségnek őket is meg kellett volna kérdeznie a felmérés során.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!