Fotó: Veres Nándor
Még nem lehet tudni, hogy honnan lehet finanszírozást szerezni a büdösfürdői kezelőközpont befejezéséhez, de a beruházás becsült értéke már ismert, a szükséges dokumentáció elkészült. Mint kiderült, bővíteni is kell az épületet.
2025. március 24., 07:552025. március 24., 07:55
Több mint tizenöt éve, hogy Büdösfürdőn az egyik korábbi mofetta helyét egy terjedelmesebb épület foglalja el, amely azóta is bezárva, üresen áll, mert az akkori támogatásból csak a szerkezetkész állapot elkészítésére futotta. Utána sem a csíkszentimrei önkormányzat, sem a létesítményt négy évig haszonbérbe vevő vállalkozás nem tudta biztosítani az ingatlan befejezéséhez és kezelőközpontként történő hasznosításához szükséges anyagiakat,
Az Országos Beruházási Társaság (CNI) támogatását várja Hargita Megye Tanácsa a Büdösfürdőn megszüntetett mofetta helyére tervezett gyógyászati központ elkészítéséhez. Az előkészületek viszont lassan haladnak.
A hiányzó fejlesztés előkészületeit néhány éve a Hargita Megyei Tanács vállalta fel, és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szakembereit bevonva körvonalazódott a kezelőbázis belső kialakítása és az ott biztosítható szolgáltatások sora.
Miután az Országos Beruházási Társasághoz (CNI) benyújtott támogatásigénylés eredménytelen maradt,
Tizenöt éve épült, de még befejezetlen. Több mint 15 millió lejre van még szükség
Fotó: Veres Nándor
A dokumentációt a megyei önkormányzat képviselő-testülete nemrég elfogadta, ennek alapján a beruházáshoz 15,7 millió lejre van szükség – tudtuk meg az intézmény sajtószolgálatától. A finanszírozást elsősorban pályázati támogatásból biztosítanák, erre még keresik a lehetőségeket. Az épületben nemcsak a belső tereket kell megfelelően kialakítani, hanem
A tervek szerint az alagsorban, amely kívülről is megközelíthető, öltözők és a hőközpont kapna helyet. A földszinti termekben recepció, a különböző terápiás helyiségek (elektro-, kineto-, lézer- és mágneses terápia), galvánfürdő, raktár, váróterem, öltözők, zuhanyzók és mellékhelyiségek, valamint a mofetta-terem, és orvosi rendelő lesz, nővér- és orvosi szobák, valamint az egészségügyi anyagok számára egy raktár.
Kültéri munkálatokra is szükség van, ahol sétálóövezetet, játszóteret alakítanak ki és különféle kerti bútorzatot helyeznek majd el. A balneofizikai és kinetoterápiás kezelőközpontot a megyei kórház fogja működtetni.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
3 hozzászólás