Fotó: Kristó Róbert
A tejtermelő és a -feldolgozó együttműködésre van ítélve, ezért a lényegi döntésekben konzultálnia kellene a két félnek – hangzott el azon a megbeszélésen, amelyet a Szarvasmarha-tenyésztők Hargita Megyei Egyesülete tartott csütörtökön Csíkszeredában tagszervezetei képviselőinek. A gazdák kilátásba helyezték, amennyiben a felvásárlási árakat ettől a hónaptól mérséklő sepsiszentgyörgyi Covalact Rt. nem ül tárgyalóasztalhoz a termelőkkel, tiltakozási akciókba kezdenek.
2014. november 13., 19:012014. november 13., 19:01
„Sürgőssé vált ez a megbeszélés, mert a Covalact úgy csökkentette a felvásárlási árakat, hogy arról előzetesen nem egyeztetett az érintettekkel” – indokolta a gyűlés szükségességét bevezetőjében Márton István. A megyei szarvasmarhatartó egyesület elnöke kiemelte, az intézkedés inkább a kisgazdákat érintette ,és főleg azokat a településeket, ahol még nem működnek egyesületi tejcsarnokok.
Különböző mértékű árcsökkentés
Arról már korábban beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi Covalact Rt. a tulajdonában levő csíkszeredai feldolgozón keresztül levélben üzent a gazdáknak a múlt hónap végén, hogy csökkenti a tejárat. Az intézkedés szerint a kistermelők esetében, akik a feldolgozó által működtetett csarnokokba adják le a tejet, ezután legtöbb nyolcvanöt banit fizetnek egy literért, ami helyenként akár 40-45 banis csökkentést is jelent. A nagytermelőknél átlagban 5-15 banival csökkentik a felvásárlói árat, a helyi szarvasmarha-tenyésztő egyesületek által fenntartott csarnokok esetében is az utóbbi arány érvényesül. Ugyanakkor a mennyiség szempontjából is korlátokat szabtak meg: így például a nyáron felvásárolható mennyiség nem lehet több, mint a téli átlaghoz hozzáadott negyven százalék.
Oszd meg és uralkodj!
Az említett megbeszélésen Márton István kifejtette, a háromszéki feldolgozó a román politikában is jól bevált módszert alkalmazza árpolitikájában: míg a nagyobb tejtermelők esetében a felvásárlói árat alig érezhető mértékben csökkentette, a kiszolgáltatott helyzetben levő kistermelőknél jóval nagyobb a pénzmegvonás. Az egyesületi elnök szerint így, míg az egyik fél némileg elégedett, a másik egyáltalán nem az, ez pedig egyenes út a konfliktushoz.
Most a kisgazdák, holnap a nagyobbak
Márton felhívta a jelenlevők figyelmét, ne engedjék, hogy a feldolgozó politikája elérje célját. „Most lehet, csak egyeseket érint ez az intézkedés, de holnap megtörténhet, hogy a többiek is sorra kerülnek. Ezért mindenképpen egységesen kell fellépni ebben az ügyben” – nyomatékosított az illetékes.
Egyeztetés vagy tiltakozás
A Szarvasmarha-tenyésztők Hargita Megyei Egyesülete beadványt fogalmazott meg, amelyet eljuttatnak a Covalact sepsiszentgyörgyi és csíkszeredai kirendeltségéhez. Ebben leírják, tisztában vannak azzal, hogy a tejfeldolgozó üzemek is nehéz helyzetben vannak ebben az időszakban, ami a tejtermékek értékesítését illeti. A tejkvóta megszűnésével ez a helyzet fokozódni fog, főleg, ha a román kormány nem foganatosít olyan intézkedéseket, amelyek a hazai termelőket meg tudják védeni az olcsó és gyenge minőségű, importból származó tejtermékekkel szemben. Mint leírják, a most alkalmazott alacsony tejárak érdektelenné teszik a gazdákat, ami 1-2 éven belül az állatállomány csökkenéséhez vezet. Ez a csökkenés pedig olyan mértékű lesz, hogy akár tíz évbe is telhet, amíg újra elérik a mostani létszámot. Mint a beadványban fogalmaznak, a tejtermelőknek és a -feldolgozóknak együtt kell működniük, ezért arra kérik a vállalat vezetőségét, hogy november 20-áig ütemezzenek be egyeztetést a szarvasmarhatartók egyesületének vezetőtanácsával. Ha ez nem történik meg, tiltakozó megmozdulásokat szerveznek a tejbegyűjtő központok és azon nagyobb kereskedelmi egységek előtt, amelyekben Covalact-termékeket forgalmaznak.
A megmozdulással a gazdák a fogyasztókat is meg akarják szólítani, felhívni a figyelmüket arra, hogy egyre jobban kezdik ellepni a piacot a nem tejből készült, olcsó készítmények, ezért mindenkinek fontos kell legyen, hogy hazai tejből készült, jó minőségű termékek kerüljenek az üzletek polcaira.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
Az örmény népirtás áldozataira emlékeznek Gyergyószentmiklóson április 25-én, pénteken 19 órától az Örmény Közösségi Házban megrendezendő kulturális eseményen.
A falutól mintegy négyszáz méterre találták meg több órai keresés után azt az idős férfit, akinek eltűnését szerdán kora délután jelentették a hozzátartozói.
Szerdán látták utoljára a hozzátartozói a gyergyóalfalvi Vizoli Kálmánt. Keresés indult a megtalálására.
Főleg ingatlanok jogi helyzetéről szóló határozattervezetek kerültek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület áprilisi rendes ülésének napirendjére. Emellett új projektekkel kapcsolatban is előreléptek, másokról azonban lemondtak.
Gyergyószék egyik legmélyebb gyökerű húsvéti hagyománya a határkerülés. Ezt idén is megszervezik húsvét vasárnapján. Elsősorban lovas rendezvény ez, de szívesen látnak bárkit, érkezzen bármilyen közlekedési eszközzel is a határkeresztekhez.
szóljon hozzá!