A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) tájékoztatása szerint a juh- és kecsketartók május 18-ig igényelhetnek támogatást, melynek feltétele legkevesebb 50 anyajuh, illetve 25 anyakecske, amelyek folyó év március 31-ig betöltötték az egyéves életkort.
2012. április 19., 16:162012. április 19., 16:16
2012. április 19., 17:572012. április 19., 17:57
A 2010. január elseje után született állatoknak rendelkezniük kell fülszámokkal és elektronikus azonosítóval – mindkettő ugyanazt az azonosító számot kell hogy tartalmazza. A 2010. január elseje előtt született állatoknál elegendő a két fülszám.
A támogatáshoz szükséges formanyomtatványt igényelni, valamint a kéréseket leadni a kifizetési ügynökség megyei és területi központjainál lehetséges. Hargita megyében az APIA-irodák megtalálhatók Csíkszeredában, Csíkszentmártonban, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen.
„A támogatáshoz szükséges kérést csak olyan juh- és kecsketartó egyesület pecsételheti le, aki a tavalyra úgymond mérleget tett le és van alkalmazottja” – magyarázta érdeklődésünkre Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója. Megjegyezte: a feltételnek Hargita megyében csak egy egyesület felel meg. Ők elvállalták, hogy a gazdák igényléseit lepecsételik, ugyanakkor a kérések összeállításában és leadásában is segítenek.
Azok a tenyésztők, akik 500 fősnél nagyobb állománnyal rendelkeznek, igénylésüket elektronikus formában is benyújthatják a www.apia.org.ro honlapon keresztül. „Ezzel a lehetőséggel nem igazán élnek a gazdák itt Hargita megyében” – mondta az igazgató.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!