Fotó: Kristó Róbert
Felszámolták Csíkszentsimonban az Olt holtágának partján lévő illegális hulladéktelepet. A háztartási szemét nagy részét elszállították, és a talajt elegyengették. Mint arról korábban beszámoltunk, az Olt folyó régi medrének partjára évek óta hordják a hulladékot, feltehetően a környékbeli utcák lakói.
2012. augusztus 27., 16:572012. augusztus 27., 16:57
2012. augusztus 27., 18:272012. augusztus 27., 18:27
Ott jártunkkor, hétfőn délben látható volt a takarítás nyoma, viszont az elegyengetett talajból itt-ott még hulladékcsomók éktelenkedtek. A kerítéseken plakátok hívták fel az emberek figyelmét, hogy a szemetelést a törvénynek megfelelően bünteti az önkormányzat, de sajnálatos módon a tiltást hirdető papírlapok nagy részét az eső lemosta.
Csató Gábor alpolgármester ugyanakkor kifejtette: a papírlapokon történő felhívás csak ideiglenes megoldás, és meg fogják találni a módját, hogy időtálló anyagra kerüljön fel a hulladéklerakást tiltó üzenet. Az elöljáróval történt hétfő délutáni beszélgetésünkből kiderült, hogy terepszemlénket követően két traktorral még szállítottak földet a helyszínre, elegyengetve azt, eltüntetve a maradék szemetet is. A hulladékszállítással megbízott Eco-Csík Kft. a takarítás során másfél köbméter szemetet szállított el a helyszínről. A takarításról a csíkszentsimoni önkormányzat beszámolt a Hargita Megyei Környezetőrségnek is. „Remélhetőleg a lakosok komolyan veszik a községvezetés figyelmeztetését, és ezentúl nem fogják a szóban forgó területre hordani a szemetet, annál is inkább, mert a településen meg van oldva a szemétszállítás” – fogalmazott Csató.
Sándor István simoni lakos, aki a nyilvánossághoz fordult szemétügyben, örömét fejezte ki, hogy előrelépés történt, és mint fogalmazott „megmozdult valami”. Ugyanakkor véleménye szerint a szociális munkások helyett az utcabeli lakosokat kellene kötelezze az önkormányzat a takarításra, hogy elmenjen a kedvük a szemeteléstől. Sándor hozzáfűzte: a közeljövőben a szóban forgó területen egy civil takarítási akciót kíván szervezni, mert úgy gondolja, van még, mit összeszedni.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!