Április 7-e az Egészség Világnapja. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság közleménye szerint a világnap alkalmával a hó folyamán a fertőző betegségek terjedését elősegítő vektorokról tartanak egészségügyi nevelő tevékenységet.
2014. április 06., 13:542014. április 06., 13:54
2014. április 06., 14:152014. április 06., 14:15
Vektoroknak azokat a kis élőlényeket nevezik, amelyek – mint például a szúnyogok, bogarak, kullancsok és édesvízi csigák – a kórokozók és paraziták átvitele révén elősegítik egyes betegségek emberről emberre, egyik helyről a másikra való terjedését. A vektorok által terjesztett betegségek a fertőző betegségek 17 százalékát teszik ki. A kereskedelmi globalizáció, az utazási lehetőségek kiszélesedése, a környezeti változások, az urbanizáció elősegítették a terjedését a vektorok által közvetített betegségeknek, melyek olyan országokban, régiókban is megjelentek, ahol korábban ismeretlenek voltak.
Az egyik legveszélyesebb ilyen betegség a malária, amely a becslések szerint 660 ezer ember halálát okozta 2010-ben. Romániában 2011-ben 40 maláriás esetet jegyeztek, 2012-ben 32 igazolt eset fordult elő ebből a behozott betegségből. A világ leggyorsabb ütemben növekvő, vektorok által terjesztett betegsége a Dengue-láz, melynek előfordulása az elmúlt 50 évben harmincszorosára nőtt és a világ lakosságának 40 százalékát fenyegeti. 2012-ben egy, a Madeira szigeteken kitört járvány alatt 2000 ember betegedett meg és 80 eset került át tíz európai országba. Romániában 2011-ben két igazolt esetet jelentettek, 2012-ben három igazolt eset fordult elő, a betegek Thajföldön és Madeirán fertőződtek meg.
Az ebben a hónapban zajló népegészségügyi kampány során a szakembereket és a lakosságot arról tájékoztatják, hogy mely élőlények lehetnek vektorok és hogyan védekezhetünk tudatosan az általuk terjesztett betegségek ellen.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!